Hovorka: O slučování pojišťoven nemohou rozhodovat finanční oligarchové

Lidovci odmítají případné sloučení České průmyslové zdravotní pojišťovny se zdravotní pojišťovnou Revírní bratrská pokladna. Podle Ludvíka Hovorky o tom nemohou rozhodovat finanční oligarchové a jimi dosazení členové správních rad.

(vd)

19.02.2015 14:53

530773_mediafax_jiri_rubes

Ludvík Hovorka na snímku spolu s předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

Lidovci odmítají případné sloučení České průmyslové zdravotní pojišťovny se zdravotní pojišťovnou Revírní bratrská pokladna. „Pro slučování těchto zdravotních pojišťoven není žádný vážný důvod a Revírní bratrská pokladna je finančně zdravá pojišťovna,“ tvrdí Ludvík Hovorka z KDU-ČSL, který je členem sněmovního Podvýboru pro ekonomiku ve zdravotnictví, zdravotní pojištění a lékovou politiku.

„O slučování zdravotních pojišťoven nemohou rozhodovat finanční oligarchové a jimi dosazení členové správních rad. Není únosné, aby o slučování zdravotních pojišťoven a osudu 431 tisíc pojištěnců rozhodovalo netransparentně pár lidí ve správní radě zdravotní pojišťovny,“ dodává člen nejmenší koaliční strany.

O možné fúzi nejlépe hospodařící zdravotní pojišťovny v zemi – Revírní bratrské pokladny (RBP) – a České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP), ve které má vliv podnikatel Tomáš Chrenek, informoval na sklonku minulého týdne deník Mf Dnes. „V případě sloučení by druhá jmenovaná pojišťovna získala k využití 1,2 miliardy korun," uvedl deník.

Zároveň by v takovém případě vznikla po Všeobecné zdravotní pojišťovně druhá nejsilnější pojišťovna v České republice. Její základna by čítala 1,6 milionu klientů: 1,2 milionu od ČPZP a 400 tisíc od RBP. Samotná VZP má přitom zhruba šest milionů pojištěnců.

Po případném sloučení by ČPZP navíc významně posílila své dominantní postavení v regionu severní a střední Moravy. Podle lidovců přitom nelze pominout, že na začátku procesu slučování zdravotních pojišťoven stálo udělení licence zdravotní pojišťovně Agel, která se po náboru šedesáti tisíc pojištěnců postupně sloučila s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou a Českou národní zdravotní pojišťovnou.

Po změně názvu na Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu se pak sloučila se zdravotní pojišťovnou Metal–Aliance. „Kromě 1,1 miliard pojištěnců tak ČPZP až dosud získala i významné disponibilní finanční prostředky přebytků slučovaných zdravotních pojišťoven, a to ve výši pěti miliard korun,“ připomněli lidovci.

KDU-ČSL se domnívá, že takovéto posilování dominance není ve veřejném zájmu, v zájmu pojištěnců Revírní bratrské pokladny, zdravotní pojišťovny, nebo systému zdravotního pojištění. Podle nejmenší koaliční strany to není ani v souladu s již projednávanou změnou zákona o veřejném zdravotním pojištění, která má zvýšit transparentnost ve zdravotnictví.

Lidovci chtějí proto v souladu s koaliční smlouvou o věci jednat s ostatními vládními subjekty. Zároveň požadují zastavení všech kroků vedoucích ke slučování zdravotních pojišťoven. V koaliční smlouvě se totiž píše, že případné snížení počtu zdravotních pojišťoven bude realizováno až po projednání a se souhlasem všech koaličních stran.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.