Island míří do EU, Fule se těší na jeho přírodní zdroje

Evropská komise ve středu podpořila vstup Islandu do Evropské unie. Islanďané tam ovšem na rozdíl od své vlády nepospíchají. A ostrovní vláda může příští týden padnout.

(len)

25.02.2010 17:57

R59zg53y

Reykjavík možná brzy přibude mezi hlavní města států Evropské unie. Foto adam79, flickr.com

Island ve středu získal oficiální podporu Evropské komise k zahájení jednání o vstupu do Evropské unie.

Evropské vlády se však ještě musí rozhodnout, zda úmysl Evropské unie podpoří. Některé ze zemí vidí v Islandu pro Unii velký přínos. Jako brána Arktidy by byl ostrovní stát pro EU oporou v jakékoliv budoucí soutěži o pravděpodobné nerostné bohatství dalekého severu.

Možnost členství však Islandu ztěžují spory s Británií a Nizozemím kvůli miliardovým ztrátám úspor po zhroucení velkých bank v roce 2008. Bankovní obchody tehdy značně překročily ekonomický výkon země. „Plně podporujeme islandskou žádost o vstup do Unie. Je ale velmi důležité, aby země splnila své mezinárodní závazky v rámci systému pojištění vkladů,“ řekl mluvčí britské vlády.

Po krachu islandské online banky Icesave britská i nizozemská vláda kompenzovaly střadatelům ztráty ve výši téměř čtyř miliard liber. Jednání s cílem získat peníze od Islandu se zastavila a místní vládě navíc hrozí pád, neuspěje-li příští týden se svým návrhem řešení situace okolo Icesave, předloženým občanům v referendu, což je pravděpodobné.

Přes bankovní spory chce však většina čelních představitelů Evropy vidět Island v Unii pro jeho strategické umístění v severním Atlantiku. „V poslední době se hodně diskutovalo o strategickém významu arktické oblasti. Tím by mohl být Island velmi užitečný,“ řekl český eurokomisař pro další rozšíření Evropské unie Štefan Füle.

Füle uvedl, že by jednání o vstupu Islandu do EU mohla být ukončena do čtrnácti měsíců, protože severní země je již dlouho součástí Evropského hospodářského prostoru a schválila řadu předpisů a norem Evropské unie. „Nevidím v tom žádný dramatický problém. Doufám, že dnešní stanovisko zvýší islandské aspirace na vstup do Unie a svým členstvím ji posílí,“ dodal.

Analytici zahraniční politiky dlouho předpokládají zápas mezi USA, Ruskem, Kanadou a Skandinávií o kontrolu nad nerostným bohatstvím a námořními trasami na dalekém severu, který je kvůli globálnímu oteplování přístupnější. „Evropská unie stojí v podstatě mimo tuto hru. Island by nám ale pomohl více se jí účastnit a moci do ní také podstatněji promluvit,“ řekl švédský ministr zahraničí Carl Bildt.

Island má necelých 320 tisíc obyvatel, kteří představují 0,06 procent populace Evropské unie a produkují 0,08 procent ekonomického výkonu EU. Země je ale považována za cennou z geopolitického hlediska.

Větší odpor vůči členství v EU je především na Islandu samém. Lidé zde střeží svou nezávislost celá desetiletí. Po bankovní krizi a následné národní platební neschopnosti a likvidaci národní měny ale země hledá hospodářské bezpečí v evropské integraci. Zatímco vláda požádala o vstup do EU už loni, obyvatelstvo zůstává stále rozdělené. Důvodem je především hlavní ekonomický tahoun, rybolov, který by spadal pod zdiskreditovanou bruselskou rybářskou politiku.

Další informace:
Guardian Iceland on track for joining EU


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.