Zákon o ochraně půdy: většina poslanců podpořila menší zlo

Schválená sněmovní verze zákona o ochraně půdy je lepší, než verze senátní, avšak horší než původní vládní předloha. Umožňuje zbytečné výjimky, jež urychlí ničivé zábory půdy pro výstavbu skladů a průmyslových ploch.

(vd)

11.02.2015 10:23

3392719424_ebb3b875b2

Za zábory půdy pro stavbu dálnic, průmyslových hal a skladišť podporovaných státem se nemá platit vůbec. Foto Pingu1963, flickr.com

Poslanecká sněmovna rozhodla o novele zákona o ochraně půdy. Nakonec při hlasování zákonodárci upřednostnili menší ze dvou zel, která měli na stole: hlasovali pro svůj poslanecký návrh proti ještě horšímu senátnímu.

Ekologové nicméně upozorňují, že přijatý zákon zhoršuje současnou ochranu půdy před zástavbou, přičemž už dosavadní předpisy ji chránily nedostatečně, ročně tak mizely desítky kilometrů čtverečních krajiny.

Schválená poslanecká verze, která je horší verzí vládní předlohy, umožňuje mj. zbytečné výjimky, jež urychlí ničivé zábory půdy pro výstavbu skladů a průmyslových ploch namísto využívání starých průmyslových areálů. Pro senátní verzi hlasovalo sedmačtyřicet poslanců, konkrétně pak všichni přítomní poslanci ODS, drtivá většina lidovců a polovina zástupců sociální demokracie.

„Přestože sněmovní návrh novely není zcela ideální, zdravý rozum u poslanců zvítězil tím, že odmítli přijetí senátní verze. Drtivou většinou zabránili masivnímu urychlení likvidace půdy, krajiny i českého zemědělství,“ komentuje rozhodnutí poslanců expert na politiku životního prostředí Zeleného kruhu Daniel Vondrouš.

Sobotkova vláda v programovém prohlášení slíbila, že ochranu půdy posílí. Její návrh zákona obsahoval opatření pro kvalitativní zlepšení ochrany půdy, zároveň ale oslaboval základní nástroj umožňující směrování záborů mimo zemědělskou půdu či na půdy méně kvalitní.

„Vládní novela sice přináší opatření pro kvalitativní zlepšení ochrany půdy, na druhou stranu zavádí řadu výjimek,“ zdůraznil Ekologický kruh. V ekologicky citlivých územích se již poplatek nemá násobit všemi koeficienty ekologických vah, ale pouze jedním (nejvyšším) koeficientem. Koeficient se vůbec nepoužije u staveb obsažených v územních plánech krajů a obcí (schválených do roku 2010).

Za zábory půdy pro stavbu dálnic, průmyslových hal a skladišť podporovaných státem se nemá platit vůbec. V tomto případě stát argumentuje postupným odstraňováním situací, kdy jeden státní úřad platí jinému.

Poslanecká verze novely pak navíc prodloužila jednu z výjimek o čtyři roky. „Tato změna je negativní, ale nikoliv zásadní. Snižuje totiž poplatky pro omezené množství staveb již zařazených do územních plánů,“ uvedli ekologové.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.