Chci přispět X

Sněmovna schválila mateřskou, zamítne ji až Senát

Poslanecká sněmovna odsouhlasila zvýšení příjmů pro rodiče na mateřské dovolené. Jejich výše by se tedy měla vrátit na úroveň roku 2009. Pravice však změnu zřejmě zablokuje v Senátu i na Hradě.

(dar)

24.02.2010 13:15

97835_mediafax_michal_kalasek

Sněmovnou zvýšení mateřské prošlo, těžkosti nastanou v Senátu a na Hradě. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Po dvouhodinové debatě dnes Poslanecká sněmovna hlasy sociálních demokratů, lidovců, komunistů a zelených odsouhlasila zvýšení mateřské. Proti se postavili poslanci za ODS a TOP 09. Schválení ve sněmovně je však pouze prvním krokem.

Občanští demokraté tak přechodně ustoupili od obstrukcí, jimiž přijetí zvýšené mateřské a další návrhy několik týdnů blokovali. Svého však zřejmě dosáhnou i tak. Změnu zákona o nemocenském pojištění totiž ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

A lze očekávat, že Senát i prezident předlohu poslancům vrátí. V Senátu má převahu pravice a prezident Klaus již dopředu avizoval, že nepodpoří žádný zákon, který by zvýšil schodek rozpočtu. Poslanecká sněmovna ovšem s velkou pravděpodobností už nestačí jejich veto přehlasovat ještě před květnovými volbami. Skutečná náprava mateřské je tedy zřejmě stále v nedohlednu.

S platností od začátku nového roku prosadil snížení příjmů matkám současný ministr financí Eduad Janota. Úpravu odůvodnil bojem proti schodkovému státnímu rozpočtu. Od ledna 2010 se tak vyplácí pouze šedesát procent příjmu namísto původních sedmdesáti běžné mzdy. Při průměrném platu to znamená ztrátu několika tisíc korun.

Podle ministra Janoty by si stát měl takto přijít na jednu a půl miliardy korun, což je částka odpovídající například jedenácti nevyhovujícím obrněným vozům Pandur firmy Steyr, nebo méně než dvojnásobek peněz investovaných do unikátně nefunkční karty Opencard.

„Naším cílem je zabránit diskriminaci rodin s dětmi," zdůvodnila návrh své strany místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Šojdrová poukázala na fakt, že například platy vysokých státních úředníků zůstaly Janotou nezměněny.

Další informace:
Aktualne.cz Šetřete jinde, řekli poslanci. A zvýšili mateřskou
Ihned.cz Poslanci schválili návrh KDU, mateřská se vrátí na loňskou úroveň
Idnes.cz Poslanci kývli na to, aby se mateřská vrátila na loňskou úroveň


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.