Ivana Königsmarková: Svobodně a zodpovědně
Iva Ch. RůžičkováS porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou o rozsudcích Evropského soudu pro lidská práva, rutinních postupech v českých porodnicích a o tom, co ji přivedlo ke změně pohledu na porodní praxi.
První dítě, které se narodilo doma za přítomnosti porodní asistentky Ivany Königsmarkové, právě v těchto dnech slaví čtrnácté narozeniny. Ivana Königsmarková profesi porodní asistentky nevykonává už čtyři roky — poté, co byla obviněna ze zanedbání péče, jí byla odebrána registrace: „Nyní jsem zproštěna viny a registraci by mi měli podle mého názoru vrátit. Úřady se k tomu však nemají, takže mohu maximálně přednášet a poskytovat poradenství."
Příznivci práva volby okolností a místa porodu v minulém týdnu vyslechli dva rozsudky Evropského soudu pro lidská práva. První z nich dal za pravdu rodičům, kteří žalovali český stát za porušení práva na respektování soukromého a rodinného života. Matka se zdravým novorozencem opustila nemocnici proti vůli lékařů a soudním rozhodnutím byla donucena vrátit se zpět. Případ se stal v roce 2007. — Druhý rozsudek se naopak přiklonil na stranu státu ve sporu dvou stěžovatelek, které požadovaly právo na péči porodní asistentky při porodu v domácím prostředí. Soud pouze doporučil státu, aby zajistil respektování práv rodiček v nemocnici.
Mohla byste se vyjádřit k rozhodnutím výše popsaných rozsudků?
Pokud jde o případ odchodu z porodnice, je vše pořádku. Horší je, že mnozí naši lékaři vůbec tuto realitu neberou na vědomí a tvrdí rodičům, že není možné odejít z porodnice dříve než za 72 hodin po porodu, a s propuštěním dítěte dělají potíže.
V druhém případě je to jako v pohádce o chytré horákyni. Soud sice dal stěžovatelkám za pravdu téměř ve všech bodech stížnosti, v porodnicích je poskytována péče v rozporu s posledními poznatky vědy, žena má právo vybrat si místo, způsob a poskytovatele péče, porod bez asistence odborníka zvyšuje riziko, ale do systému péče v ČR se nebudeme plést. Zároveň je rozsudek v rozporu s rozsudkem Ternovszky versus Maďarsko ve stejné věci. Proto vítám rozhodnutí zástupců obou žen odvolat se k „velkému senátu“, aby ujednotil svá rozhodnutí.
Jak jste se stala porodní asistentkou?
Gymnázium jsem dokončila v Mostě v Severních Čechách. Při maturitě nám nabízeli, že budeme přijati na lékařskou fakultu v Olomouci a dostaneme stipendium, když se tam vrátíme pracovat, já jsem ale chtěla žít v Praze. Pro studium na vysoké škole jsem ale neměla ty správné rodiče. Pak nám nějaký známý poradil, jestli bych nešla studovat obor ženská sestra.