Exredaktoři slovenského SME zakládají vlastní deník

Tzv. Projekt N bude řídit a vytvářet bývalé vedení nejvýznamnějšího slovenského deníku, které složilo funkce po odprodeji části vydavatelství skupině Penta. List má vycházet na internetu a orientací připomínat Echo 24 či Respekt.

(pjed)

11.11.2014 18:19

A1

„N“ v názvu projektu má podle jeho tvůrců odkazovat na nezávislost, neutrálnost a novotu. Repro ProjektN.sk

Známí slovenští novináři Matúš Kostolný, Lukáš Fila, Tomáš Bella, Karol Sudor či karikaturista Martin „Shooty“ Šútovec mají už zase práci. K 31. říjnu opustili na protest proti prodeji 45procentního podílu ve vydavatelství Petit Press finanční skupině Penta deník SME – zřejmě nejvýznamnější slovenský list posledního desetiletí. Nyní zakládají vlastní médium nesoucí název Projekt N. Má jít opět o zpravodajský deník. Vycházet bude zejména na internetu a vedle řečených by měl zaměstnávat i další redaktory, kteří ze SME odchází.

„V Sme sme sa všetci cítili dobre a radi by sme ďalej spolupracovali s čo možno najväčším počtom bývalých kolegov. Uvidíme, v akej podobe sa to podarí,“ cituje server Medialne.etrend.sk Lukáše Filu, který se stal jednatelem vydavatelství N Press, jež má chod Projektu N zastřešovat.

Obsahově chce Projekt N rozvíjet vše, čím byl SME na Slovensku proslulý: podrobné zpravodajství, investigativní práci a pravicově orientovanou publicistiku. Podle přispěvatelů slovenských mediálně-analytických webů se tvůrci Projektu N inspirovali také českým projektem Echo 24 – internetovým médiem spuštěným v březnu 2014 Daliborem Balšínkem a dalšími exredaktory Lidových novin, kteří opustili list po jeho ovládnutí Andrejem Babišem.

Kritika, rada, financování
Kostolným vedená redakce deníku SME byla v posledních letech často kritizována za názorovou strnulost a obviňována z až posedlosti stranou Smer-SD a vládou Roberta Fica. Například záběrem zahraničního zpravodajství však SME převyšoval všechny deníky nejen na Slovensku, ale i v ČR.

Podle zpráv z počátku týdne hledá Projekt N stále optimální model financování. Část peněz by měl získat nejspíše od ideově spřízněných mecenášů, další pak částečným zpoplatněním obsahu. K letošnímu výročí 17. listopadu stihl již připravit mimořádné tištěné vydání, jež bude od středy distribuováno zdarma do bratislavských schránek.

Renomé novému deníku má dodat i redakční rada, ve které zasednou Martin Bútora, Martin Šimečka, Michal Kaščák či Péter Hunčík.


Další informace:
ProjektN.sk Čo je to Projekt N? Otázky a odpovede
Omediach.com V prvom vydaní novín Projektu N píše Šimečka, Kiska aj Hvorecký
Omediach.com Odídenci zo SME budú mať denník Projekt N
Medialne.etrend.sk Projekt N spustia budúci týždeň, mimoriadne vyjde aj v tlačenej verzii
Medialne.etrend.sk Ex-smečkári budú mať Projekt N, zvažujú aj printovú verziu


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.