Sněmovna odložila projednávání zákona o dětských skupinách

Lidovcům se podařilo dosáhnout odložení projednávání zákona o dětských skupinách, jehož součástí jsou i lesní školky. Jejich budoucnost současná podoba zákona ohrožuje. Poslanci se k zákonu vrátí za týden.

(vd)

24.10.2014 14:25

65969_mediafax_mikulas_krepelka

KDU-ČSL chce prosadit novelu, která neohrozí existenci mateřských lesních škol. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Zástupcům KDU-ČSL v dolní komoře se podařilo odložit projednávání zákona o dětských skupinách na příští pátek. Během této doby chtějí v koalici posadit návrh, který by umožnil existenci dětských skupin i lesních mateřských škol a dalších alternativních druhů předškolní výchovy.

Podle předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Terezy Valkounové odložení hlasování ukazuje, že poslanci potřebují o tématu více informací. „A to vítám. Je vidět, že po letních prázdninách si hrozbu naplno uvědomila řada dalších organizací, které nyní přinášejí závažné argumenty proti povinnosti měnit se v dětské skupiny. Vidím naději, že Sněmovna přijme veto a zákon bude znovu předložen opravený,“ uvedla Valounová pro Deník Referendum.

Poslanci KDU-ČSL vyslyšeli apel signatářů petice, která zákonodárce vyzývá, aby zákon v navržené podobě odmítli. Petici poslanci obdrželi v pátek dopoledne ještě předtím, než se rozhodli o zákoně nehlasovat. „Neprosazujte zákon o dětských skupinách za cenu likvidace pestrých alternativ,“ žádá poslance dnes předaná petice.

Petice poukazuje na rizika schválení zákona o dětských skupinách, který 8. října vetoval prezident Miloš Zeman. Podepsalo ji přes patnáct tisíc lidí. Zákon o dětských skupinách totiž zdaleka nedoléhá jen na lesní školky. Pokud by poslanci přehlasovali veto, je ohrožen provoz rodinných a komunitních center, skautů, nebo vzdělávacích zařízení pro chudé děti. Jedná se o zařízení, která dobře fungují bez garance státu a jediné, co pro svůj provoz potřebují, je možnost fungovat i nadále. A to by při odsouhlasení zákona nebylo vůbec jisté.

Autoři petice přitom nikterak nemíří proti dětským skupinám. „Naše kritika se samotných dětských skupin vůbec netýká. Dětské skupiny jako alternativu v péči o děti garantovanou státem od počátku vítáme. Nikdo ale nepočítal s tím, že to bude nástroj plošné regulace pro všechny,“ uvádí Tereza Valkounová.

„Zákon klade přesně vymezené podmínky pro zázemí a to způsobuje velké problémy,“ vysvětluje Jan Černý z Člověka v tísni. „Rodiče mají mít přeci pestřejší volbu. Zákon zúží výběr pravidelné péče o malé děti na klasickou mateřskou školu nebo dětskou skupinu. Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by dosud fungující jiné typy zařízení byly jakkoli škodlivé. Záměru plošně regulovat proto nerozumíme a považujeme jej za diskriminační a ve svém důsledku za likvidační,“ uvádí zástupkyně Unie center pro rodinu a komunitu Michaela Bernardová.

Organizátoři petice vyzvali sněmovnu k přijetí veta a vzápětí předložení upravené verze zákona, tak, aby registrace k dětské skupině nebyla povinná, ale volitelná. Tím by se dle zástupců všech podepsaných organizací problém vyřešil. S tím souhlasí i někteří poslanci, kteří se k tématu vyjadřovali na úterní tiskové konferenci.

Podle předsedy poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyňka Stajnury vznikl z původně dobré myšlenky zákona o dětských skupinách paskvil. Předseda občanských demokratů Petr Fiala se nechal slyšet, že zákon o dětských skupinách je příkladem toho, jak se zákony schvalovat nemají, protože se neví, jak a koho by se mohly dotknout.

„Je třeba mít záruky, že lesní školky poškozeny nebudou, že vznikne novela, která by umožnila pokračovat těmto zařízením. Pokud nebudou jasné záruky, mně to nestačí,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU – ČSL Jiří Mihola. Zákon se však citelně dotkne i řady dalších organizací, a tam ani žádné záruky nezazněly.

„Doufáme, že poslanci přemohou slepou stranickou loajalitu a zváží na vlastní odpovědnost všechny klady i rizika a budou ochotni přijmout prezidentské veto a dovolí upravit zákon tak, aby skutečně pomáhal rodičům namísto současné nejistoty, kterou zákon vyvolává,“ dodává Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.