Podmořské sopky věstí chmurnou budoucnost korálových útesů
Anna SedláčkováVědci v okolí podmořských sopek zkoumají účinky oxidu uhličitého na mořský život. Závěry, které z toho vyplývají pro korálové útesy, jsou zkrušující.
Obrovské sopečné jícny na mořském dně, které patří k nejpodivnějším a nejpůsobivějším přírodním úkazům, ventilují v hlubokých vodách oceánů oxid uhličitý a další plyny. Více než padesát tisíc známých podmořských sopečných pramenů může podle nových vědeckých zjištění sloužit jako laboratoř měřící dopad okyselování oceánů na mořský život.
Zvyšující se kyselost oceánů způsobuje oxid uhličitý, kterého se do ovzduší dostává z továren a automobilů stále více a který se následně rozpouští v mořích. Předpovědět pravděpodobný dopad okyselování je obtížné, vědcům by však mohly pomoci právě sopečné jícny, píše pro deník Guardian Robin McKie.
„Mořská voda v okolí jícnů je vlivem oxidu uhličitého, který do ní proudí, mnohem kyselejší, než je běžné. Takové úrovně kyselosti oceány podle názoru vědců dosáhnou za třicet až čtyřicet let. Proto jsou jícny tak důležité,“ vysvětlil Jason Hall-Spencer z Plymouthské univerzity.
Výzkum podmořského dna odhalil, že korály, růžové řasy a mořské ježky v kyselejší vodě nahrazuje mořská tráva a invazní řasy. V kyselejší vodě navíc odumírají korálové řasy, které drží pohromadě korálové útesy. „Mořské dno ztrácí svoji pestrost a rozmanitost. Tak tomu za několik desítek let pravděpodobně bude ve všech světových oceánech,“ vyslovil názor Hall-Spencer.
Korálové ostrovy, jako jsou například Maledivy, tak nemají příznivé vyhlídky. Kvůli zvyšující se hladině oceánů jim hrozí zatopení, kyselé vody zase způsobí jejich rozklad.
Další informace:
Guardian Acidified landscape around ocean vents foretells grim future for coral reefs