Megalomanská průmyslová zóna u Brna se zmenší

Oproti původním plánům bude průmyslová zóna u Šlapanic u Brna podstatně menší. Investoři nemají dost peněz a zóna rovněž musela ustoupit zemědělské půdě.

(ib)

21.02.2010 14:35

Zz

Průmyslové zóny nejsou krajinnými skvosty. Ta ve Šlapanicích bude alespoň oproti plánu dvakrát menší. Foto Wikimedia Commons

Společnost CTP Invest, která je investorem projektu průmyslové zóny u Šlapanic u Brna, ohlásila, že kvůli ekonomické krizi mění plány ohledně výše investované částky a rozlohy průmyslové zóny. Podle nynějšího návrhu bude zóna o sto hektarů menší, než bylo původně plánováno.

Investice původně šestnácti miliard, která měla přinést patnáct tisíc pracovních míst, zčásti ustoupila i jiným než jen ekonomickým zájmům. Jedním z faktorů, který vede k omezení rozlohy zóny, je význam zemědělské půdy. Kromě možných finančních obtíží investora je to zemědělská půda, která brání, aby zóna narostla do rozměrů původního projektu.

Radnice města Šlapanice přitom chtěla vyjít investorům vstříc. Zastupitelstvo projednávalo možnost změny územního plánu tak, aby byla plocha pro stavbu zóny plně zajištěna. Ministerstvo životního prostředí však vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu odmítlo.

Přestože se firma CTP Invest rozhodla postavit zónu o rozloze sto pěti hektarů namísto plánovaných dvou set hektarů a o zastavění zemědělské půdy dále neusilovat, vedení Jihomoravského kraje se rozhodlo prověřit vliv na životní prostředí a dopady na zdraví obyvatel v okolí chystané zóny. O vhodnosti zóny nakonec rozhodnou odborné posudky a Ministerstvo životního prostředí.

I po redukci plánované rozlohy bude zóna patřit mezi největší v České republice. Proti jejímu zřízení se staví občané Šlapanic, kteří společně vystupují za sdružení Čisté Šlapanice. Nejvíce kritizují nárůst dopravy, hluku a prašnosti. Podle Michaely Trněné obci kvůli zóně nezbude prostor pro další rozvoj, a stane se tak jen průmyslovým předměstím Brna.

Další informace:
Aktuálně.cz Práce pro 15 tisíc lidí nebude, zóna u Brna se zmenší


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.