V Brně proběhne druhý ročník Nakoleona, chce být největší cyklojízdou v zemi

V sobotu proběhne v Brně již druhý ročník cyklojízdy Nakoleon. Cílem organizátorů je upozornit a podpořit rozvoj městské cyklodopravy. Letos očekávají účast až dvou tisíc účastníků.

(red)

17.09.2014 13:40

Clip_image002

Na devítikilometrovou trasu vyrazí cyklojízda za doprovodu policie z Moravského náměstí v 15.30. Foto Nakoleon

V sobotu se v ulicích města Brna uskuteční největší česká cyklojízda. Loňský první ročník přilákal přes tisíc lidí, letos organizátoři počítají s počtem ještě výrazně vyšším. Smyslem setkání je vyzdvihnout cyklodopravu jako část řešení problematické dopravy ve městě a demonstrovat zájem početné skupiny obyvatel o důstojné a bezpečné podmínky pro městskou cyklistiku. Mottem kampaně letošního ročníku je heslo Šlápni do pedálů lásky s Nakoleonem.

Akce odstartuje na Moravském náměstí v 15:30, devítikilometrová trasa povede mimo jiné přes ulice Úvoz, Pořičí či Náměstí Svobody. Důležité dopravní tahy budou během průjezdu cyklistů postupně uzavírány. Akce je organizována ve spolupráci s Policií ČR, která bude spolu s dobrovolníky dohlížet na její hladký průběh. Slavnostní zakončení jízdy proběhne opět v parku na Moravském náměstí, kde bude pro účastníky připraven hudební festival a občerstvení.

Akci organizuje občanské sdružení Brno na kole. „Oproti loňskému roku, kdy organizace cyklojízdy probíhala takřka na koleni, se letos do přípravy zapojila celá řada nadšenců, jak členů sdružení, tak dobrovolníků," shrnuje Michal Šindelář, hlavní organizátor obou ročníků.

Pořadatelům se letos podařilo od partnerů získat oproti loňsku více finančních prostředků. V rámci kampaně byl v srpnu otevřen obchod, kde si lidé mohli zakoupit trička či obaly na sedlo s nakoleonským motivem. Proběhlo zde i premiérové uvedení třídílného eposu, který dokumentuje osobní příběh hlavního hrdiny cyklojízdy Nakoleona.

Nakoleonskou cyklojízdu, a potažmo cyklodopravu, podporuje řada zajímavých osobností z veřejné sféry jako je cyklista Jiří Daler nebo herec Pavel Liška. „Používat kolo takovým přirozeným způsobem, jako dopravní prostředek, je mi vlastně úplně nejsympatičtější,“ tvrdí například ombudsmanka Anna Šabatová.

Zájmy cyklistů se organizátoři rozhodli podpořit i oslovením lídrů politických stran, které kandidují v letošních komunálních volbách v Brně. „Počet lidí jezdících v Brně na kole stále více roste, pokud se k podpoře cyklodopravy připojí také magistrát, tak se může do roku 2020 deset procent všech cest po Brně realizovat na jízdním kole.“ podotýká Šindelář.

Nabídku k veřejnému vystoupení před samotným začátkem cyklojízdy se rozhodlo přijmout devět volebních kandidátů, z relevantních politických stran účast odmítl pouze primátor města Brna Roman Onderka.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.