Spravedlnost je vnitřní trh 21. století
Vilemína MastníkováPo oznámění, že Věra Jourová dostane v Evropské komisi na starosti portfolio Spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovných příležitosti, se začalo mluvit o selhání a neúspěchu. Toto portfolio přitom může být velmi silné.
Tak nám Věra Jourová dostala portfolio Spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovných příležitosti. V české kotlině hned padla silná slova o selhání a prohře. Jak je to ale ve skutečnosti?
Politická váha České republiky
Od samozvaných expertů na Evropu i opozičních politiků jsme se dozvěděli, že spravedlnost je portfoliem, které je slabé. Ale jakou váhu v Bruselu máme? Jsme členskou zemí střední velikosti — dle počtu obyvatel 12. největší a dle velikosti ekonomiky 16. nejbohatší. Nejsme členem eurozóny, zato však čistým příjemcem z rozpočtu EU. V posledních letech jsme vynikali především podvody v čerpání fondů EU a reputací chronického potížisty.
ANO neví, co chce
Nejpřekvapivější však byla reakce předsedy hnutí ANO a ministra financí Babiše, který veškerou zodpovědnost za údajný debakl hodil na premiéra Sobotku. Babiš zmínil, že vláda chtěla silné ekonomické portfolio (kterým regionální rozvoj mimochodem není). Byl to ale právě Babiš, kdo ze hry vyřadil ekonoma Mertlíka a zástupce druhé největší frakce v Evropském parlamentu. Místo něj prosadil Věru Jourovou — neekonomku s minimální politickou zkušeností.
Překvapuje také, že se nespokojenému občanovi Babišovi, bojovníku proti korupci a politickému klientelismu, nezamlouvá portfolio spravedlnosti, které je především o boji proti podvodům. Za třetí, mluvil Babiš vůbec s někým ze své frakce ALDE? Vyjednával Pavel Telička se svými kolegy v Evropském parlamentu? Jsou to právě evropští liberálové, jejichž je ANO členem, kteří stojí za změnou přidělení tohoto portfolia na poslední chvíli.
První politická Komise
Jako správně podotkl ministr zahraničí Zaorálek, Juncker chce silnou, politickou a na členských státech maximálně nezávislou Komisi. Jasně uvedl, že odměňovány budou osobnosti nikoliv členské státy. Jak ukazuje rozložení postů místopředsedů, nejvíce si cení ošlehaných politiků, zejména bývalých premiérů. Juncker nestojí o referenty de luxe, kteří se vyznají v detailech, ale o komisaře politiky, kteří mají jasnou vizi.
Spravedlnost je vnitřním trhem 21. století
Spravedlnost je v kombinaci s ochranou spotřebitele velmi silným portfoliem. A to nejsou řeči poraženého, který vaří z nouze ctnost, jak to líčí česká média. Juncker sám zmínil, že se jedná vedle růstu, zaměstnanosti a prohloubení demokracie o prioritu. Agenda spravedlnosti má prohlubovat a posouvat evropskou integraci tak, jak tomu bylo před dvaceti lety u portfolia vnitřního trhu.
Velkou část práce již odvedla bývalá superstar Evropské komise Redingová, která z něj udělala patrně nejviditelnější portfolio druhé Barrosovy Komise. Šéfem jejího kabinetu byl navíc Martin Selmayr, současný šéf kabinetu Junckera.
Agenda Jourové bude o dokončení balíčku ochrany osobních dat a tedy i o vztazích s USA a digitální agendě. Bude mít na starosti zřízení evropského prokurátora pro ochranu finančních zájmu EU. Jejím prvním úkolem bude dojednání klíčové směrnice o podvodech. Bude-li chtít zastupovat zájmy spotřebitelů, bude muset velmi chytře vyjednávat se zástupci evropského průmyslu.
Jourová bude řešit i stále silnější snahy o omezení volného pohybu osob či se bude podílet na systému ochrany právního státu. V každém případě se jedná o agendu, která bude klíčová pro všechny členské státy a bude záležet na politické odvaze Věry Jourové, jak s největší výzvou svého života naloží.