Demokratické je dát před referendem stejný prostor oběma názorům

Dopis předsedy petičního výboru za konání referenda o poloze hlavního nádraží v Brně, šéfredaktora Deníku Referendum Jakuba Patočky zveřejňujeme jako dokument.

Dr_logo

Redakce DR

29.06.2014 08:00

008dr2014melouny_otanepily

"Těšíme se na to, že se s námi budete chtít utkat v poctivé politické soutěži, a přejeme Vám, abyste k tomu našel odvahu." Foto Ota Nepilý

Vážený pane primátore,

žádáme Vás o to, abyste ze dvou milionů, které radnice vyčlenila na propagaci odsunu hlavního brněnského nádraží, jeden z nich poukázal na transparentní účet zastánců rekonstrukce ve stávající poloze. Je zjevně nedemokratické snažit se silou peněz protlačit jeden ze dvou legitimních názorů, mezi nimiž se bude souběžně s komunálními volbami rozhodovat v referendu.

Číslo účtu je 2500528169/2010.

Zhruba před rokem jsem se na Vás obrátil dopisem, v němž jsem Vás žádal, ať zastupitelstvu navrhnete vyhlášení referenda o poloze hlavního nádraží, které by se konalo po deseti letech, souběžně s komunálními volbami.

Vy jste mi bohužel neodpověděl, návrh jste nevznesl, a když s ním přišli Vaši kolegové v zastupitelstvu, dokonce jste hlasoval proti němu. To byl krok nejen proti duchu demokratických zásad veřejné politiky, ale i proti duchu sociálně-demokratických zásad: my sociální demokraté jsme si přízeň občanů vždy získávali tím, že jsme bojovali za jejich právo účastnit se rozhodování o věcech, které se jich týkají.

Po roce přichází zpráva, že když už jako občané napravujeme Vaši chybu a shromažďujeme podpisy, abychom vyvolali referendum o poloze nádraží iniciativou zdola, chcete – úplně stejně jako se měšťanské strany v minulosti bránily před sociálními demokraty – prosazovat nedemokraticky svůj vlastní názor silou peněz.

Jistě uznáte, že názor zastánců pořádání referenda a příznivců rekonstrukce nádraží ve stávající poloze má v demokratické společnosti stejné právo ucházet se o přízeň veřejnosti, jako názor příznivců odsunu nádraží. A nepochybně se mu má dostat stejných podmínek k prezentaci jako názoru aktuálních držitelů moci. Proto se na Vás obracíme s naší žádostí.

Těšíme se na to, že se s námi budete chtít utkat v poctivé politické soutěži, a přejeme Vám, abyste k tomu našel odvahu.

Za petiční výbor Referenda 2014, s přátelským pozdravem


Jakub Patočka


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.