ČEZ přestane odpojovat proud a vysvětlí kontrolorům etiku

Podle Romana musí být korektnost a vstřícnost „součástí genofondu společnosti ČEZ".

(jm)

17.02.2010 15:49

Martin_roman_mediafax_jakub_polacek

Pokud se někdo dopustí trestného činu jako člen organizované skupiny, je to přitěžující okolnost. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Tvrdá kritika tvrdých praktik kontrolorů ČEZ má výsledky: Firma přestane s odpojováním lidí, které vnímá jako černé odběratele, a pro své paramilitární kontrolory z odboru netechnických ztrát sepíše etický kodex. Ten by měl vést mimo jiné k tomu, aby elektrikáři nepředstírali, že jsou policie, a nenosili u sebe zbraně. Podle středeční tiskové zprávy budou nyní „případné excesy zaměstnanců" považovány za hrubé porušení pracovní kázně.

„Korektnost a vstřícnost musí stále být součástí genofondu společnosti ČEZ," uvedl v tiskové zprávě ČEZ generální ředitel společnosti Martin Roman s tím, že to platí i pro odečítače elektroměrů. Ti se nyní budou namísto odpojování lidí od elektřiny školit v etice.

„Na základě všech dostupných informací a analýz jsme sice stále přesvědčeni, že činností NTZ zákon porušen nebyl, avšak snaha postupovat vůči neoprávněným odběrům elektřiny co nejefektivněji a maximálně využít kompetence dané energetickým zákonem, se skutečně v některých případech mohla jevit jako necitlivé jednání se zákazníky s nepřiměřenou tvrdostí," uvádí tisková zpráva. Společnost ČEZ prý těchto případů lituje a zabrání jejich opakování. Roman přitom původně tvrdil, že je všechno v pořádku. Poté, co se na základě zveřejněných videí o případy začali zajímat poslanci, ale začal pomalu připouštět, že se občas mohla vyskytnout individuální selhání.

Navzdory tomu, že podle ČEZ zákon nebyl porušen, už bylo několik vymahačů včetně jejich šéfa Karla Vaniše přeřazeno na jinou práci. ČEZ také ve vlastní režii vyšetřuje jednotlivé případy.

O tom, že ČEZ zákon systematicky porušoval, jsou kromě několika desítek odpojených lidí, zastupovaných právníkem Janem Rytířem, přesvědčeni také policejní vyšetřovatelé. Ti už minulý týden navrhli obžalovat 26 členů vymahačského komanda elektrikářů z vydírání. ČEZ naopak ve své tiskové zprávě volá po „nezávislém prošetření případů stížností na postup pracovníků NTZ ČEZ" zvláštní komisí, která by byla sestavena ze zástupců Ministerstva vnitra, Státní energetické inspekce, Energetického regulačního úřadu, ČEZ a podle všeho jediného zástupce poškozených odběratelů. Jak by taková komise měla fungovat a jaké následky by měly její závěry, však zpráva ČEZ neuvádí.

Další informace:
ČEZ ČEZ zásadně změní postup při odhalování černých odběrů NTZ v dnešní podobě skončí
ČTK ČEZ pozastavuje odpojování černých odběratelů elektřiny


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.