Slovenský pravý střed má novou naději: Sieť Radoslava Procházky
Petr JedličkaPrávník a zákonodárce, který se prosadil v březnových prezidentských volbách, zakládá stranu s velkými ambicemi. Dle znalců není první. Na rozdíl od předchůdců má ale nezanedbatelnou šanci na úspěch.
Stoupencům pravice, středu i části liberální levice na Slovensku svítá nová volební naděje. Vyplývá to z veskrze pozitivních reakcí na iniciativu známého právníka a oblíbeného exposlance KDH Radoslava Procházky, který nedávno ohlásil založení nového uskupení.
Procházka, jenž se stal v rámci kandidatury v letošních prezidentských volbách jednou z nejvýraznějších postav slovenské politiky, pojmenoval svou stranu Sieť. Zatím ji představuje pouze přípravný výbor, který koordinuje sběr podpisů pod petici za vznik strany. V průzkumu Polis Slovakia z počátku května ovšem už zaznamenala 11procentní podporu — největší ze všech opozičních stran v zemi.
„Reálnosť preferencii ukážu až ďalšie prieskumy, ale myslím si, že ten výsledok je reálny. Ak si totiž zoberiem trend za posledný rok, keď vo voľbách do VÚC prekvapil Marián Kotleba, potom v prezidentských voľbách Andrej Kiska, tak je vidieť náklonnosť voličov k novým tváram,“ řekl k výsledkům průzkumu analytik Polis Ján Baránek pro Aktuálne.sk.
Nová generace, jiný typ
Radoslav Procházka se už v prezidentské kampani prezentoval jako politik nové generace, resp. jiného typu. Podobně nová má být i Sieť.
Jádro strany má tvořit 28 oblastních centrál. Procházka již získal pro spolupráci více než třicet starostů a dalších regionálních osobností, jež budou pomáhat s jejich budováním. Tělo strany se má potom sestávat ze sítě mezi těmito centrálami — z lidí ochotných se zapojit.
Práci v politice, jíž budou zástupci Sietě odvádět, líčí Procházka v duchu štúrovského étosu služby společnosti. U čelních reprezentantů prý bude garantována rovnováha mezi poctivostí a odborností, v centrálách by měli působit lidé s přirozenou autoritou.
Sieť se dle Procházky nebude bránit ani zájemcům z jiných stran. Na nejvyšší úrovni se ale chce otevřít jen těm, kdo přišli do nejvyšší politiky až po roce 2010.
Sám Procházka chce na květnové schůzi slovenského parlamentu složit mandát, neboť ten získal na kandidátce KDH a před časem slíbil, že jako poslanec novou stranu nezaloží. Další dvě výrazné postavy strany — Miroslav Beblavý zvolený v roce 2012 za SDKÚ-DS a Andrej Hrnčiar zvolený za Most-Híd — ovšem v Národní radě SR zůstanou.
Z hlediska obsahu politiky nechce Sieť podle Procházky „hnať ľudí na ideologické barikády“, svůj programový fundament však bude prý mít na pravém středu.
Konkrétní program má být dotvářen až po faktickém založení strany. Vůdčí posty Sietě zatím zmiňují nejčastěji plán na profesionalizaci státní správy, hospodaření bez dluhů, zásadu jednoho platu z vřených peněz pro každého politika bez ohledu na počet funkcí, rozvíjení sociálně-solidární politiky, pohyblivé kvóty účasti pro platnost výsledku referenda či zásadu nejvyšší závaznosti referenda, pokud splní podmínky platnosti.
Jakou má šanci?
Podobných, ale neúspěšných pokusů vytvořit na slovenské pravici novou silnou formaci, jež bude protiváhou Ficovu Smeru, bylo v posledních letech několik. Většinou šlo o iniciativy podnikatelů-nestranníků, anebo mladých členů tradičních stran, kteří se vymezovali vůči fungování mateřských uskupení.
Procházkova Sieť má podle pozorovatelů šanci dopadnout lépe. Jednak působí daleko moderněji, jednak není budovaná pouze nespokojenými poslanci či stranickým křídlem a jednak se zdá, že přijde s vlastní propracovanou programovou koncepcí — nejen kritikou vlády Roberta Fica či moralizujícími a ideopolitickými hesly.
I sám Robert Procházka se přitom jeví jako perspektivní lídr. Je známý, erudovaný, organizačně schopný a zbytečně ne moc konfliktní. V prvním kole prezidentských voleb v půli letošního března získal překvapivě přes 21 procent hlasů — o deset více, než předpovídaly agentury, a téměř tolik jako konečný vítěz Andrej Kiska.
Úspěch zaručen ovšem dle znalců Sieť ještě nemá. Strana se musí vypořádat s nebezpečím všeobecné nečitelnosti, to jest tendencí k přílišné obecnosti profilu a snaze zalíbit se všem. Bude též muset zvládnout dilema mezi konzervativními a liberálními akcenty — záležitost, jež hraje na Slovensku daleko větší roli než v ČR.
Sám Procházka narazil na obojí už v minulém týdnu, když podpořil kandidátku SaS do evropských voleb. Jak připomínají experti, výzva k podpoře neoliberální až libertinské strany od politika, který se sám definuje jako konzervativec a neoliberalismus odsuzuje, voliče pochopitelně mate.
Sieť však bude mít ještě několik měsíců, aby svou profilaci doladila. Účastnit se chce až příštích komunálních voleb. Ty jsou na Slovensku plánovány na letošní listopad.
Další informace:
Aktualne.sk Kam až chce siahať Procházkova Sieť? Voličov irituje jeho podpora liberálnej SaS
Aktualne.sk PRIESKUM: Strana Sieť je druhá za Smerom. Lídrom pravice je podľa ľudí Procházka
Pravda.sk Radoslav Procházka sa vzdáva poslaneckého mandátu, založí stranu
SME.sk Procházka podporí v eurovoľbách SaS. Presvedčili sme ho, vraví Sulík
SME.sk Procházkova nová strana sa bude volať Sieť
Aktualne.sk Procházka online: Skúsim to nepokašľať. Moja nová sieť bude pravým stredom
Značnou oblibu vznikající strany potvrdil mezitím další průzkum. Podle šetření agentury FOCUS by dnes Procházkovci získali 13,3 procenta hlasů, resp. 25 poslaneckých mandátů. Druhou nejoblíbenější opoziční stranou je podle výzkumu KDH s 9,9 procenty.