Obama obnovuje vztahy se Sýrií, do Damašku jede velvyslanec

Bílý dům jmenoval po pěti letech amerického velvyslance v Sýrii, stal se jím Robert Ford. Spojené státy tak chtějí obnovit vztahy, které roku 2005 přerušily po atentátu na libanonského premiéra Harariho.

(len)

17.02.2010 10:53

Sadsa

Prezident Obama oznámil jméno nominovaného diplomata na pozici velvyslance v Sýrii. Foto Pete Souza, White House

Prezident Barack Obama oficiálně jmenoval po pěti letech amerického velvyslance v Sýrii, kterým se stal diplomat Robert Ford. Podle analytiků chtějí USA obnovit dialog se Sýrií jako součást dalšího úsilí o mír na Blízkém východě.

Spojené státy neměly v Sýrii vlastního velvyslance od roku 2005, kdy byla tato země podezřívána z angažmá ve vraždě exlibanonského premiéra Rafika Haririho.

Své rozhodnutí Bílý dům oznámil krátce před oficiální návštěvou Sýrie, kterou podnikne tajemník ministerstva zahraničí William Burns. Součástí cesty po regionu bude i Burnsovo setkání se syrským prezidentem Basharem al-Assadem v Damašku.

Burns přijede do Damašku krátce po potvrzení Fordova jmenování americkým velvyslancem v zemi. Robert Ford působil jako velvyslanec v Alžírsku a v současné době je zástupcem velvyslance v Iráku. „V případě, že diplomata schválí také americký Senát, předloží Ford syrské vládě po jmenování i plán možného posílení vztahů při řešení současných místních problémů,“ vysvětlil Bílý dům.

Syrsko-americké vztahy byly v posledních pěti letech neklidné, v současné době ale podle reportérky BBC Liny Sinjabové dochází ke snahám obnovit jednání.  V roce 2005 stáhly Spojené státy své velvyslance ze země po atentátu na libanonského premiéra Rafika Harariho. Damašek byl z vraždy viněn, země ale obvinění vždy popírala. Podle Sinjabové byly ale vztahy napjaté již před atentátem. V roce 2004 americký Kongres schválil zákon o odpovědnosti Sýrie, kterým uvalil na zemi finanční i hospodářské sankce.

Ačkoliv se rozhodly o navázání spolupráce, obávají se Spojené státy nadále syrské podpory libanonské militantní skupiny Hizballáh. Představitelé USA podle korespondentky BBC chtějí, aby země pomáhala při stabilizaci situace v Iráku a také se pokusila uplatnit svůj vliv na Irán v otázce jeho jadernému programu.

Další informace:
BBC News Obama nominates first US ambassador to Syria since 2005


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.