Australská politička s protiuprchlickými postoji se chystá emigrovat

Zakladatelka vlastenecké pravicové strany Jeden národ Pauline Hansonová, která proslula výroky o zahlcení Austrálie asijskými přistěhovalci, chce hledat klid ve Velké Británii.

(sea)

16.02.2010 19:33

Pauline_hanson

Pauline už má přistěhovalců plné zuby, a tak se stěhuje. Do Velké Británie. Foto abc.net.au

Na migraci zřejmě změnila názor australská politička Pauline Hansonová, jež svou politickou kariéru založila na protipřistěhovalecké rétorice. S hesly o tom, že zemi zaplavují Asiaté, získala křeslo v australském parlamentu a vešla ve světovou známost.

Z Austrálie se ale zakrátko hodlá odstěhovat do Velké Británie, píše pro deník Guardian Toni O'Loughlinová ze Sydney. V Austrálii podle svých slov už nemůže žít. „O zemi příležitostí se už bohužel nedá mluvit. Loučím se navždy. Mám toho opravdu dost,“ vyslovila se Hansonová.

V interview pro magazín Women's Day dále uvedla, že v australské vládě chybí stateční lidé, kteří by se své názory vyjadřovali otevřeně a nestranně. Způsobu života v Austrálii podle Hansonové škodí příliš mnoho regulací, zvyšující se daně a špatná reprezentace. „Mladou generaci lituji. Kdysi bylo běžné mít vlastní dům, ale dnes se tu žije mnohem obtížněji,“ postěžovala si.

Po více než deseti letech ve středu veřejného zájmu hledá pětapadesátiletá Hansonová „mír“ a „spokojenost“. Doufá, že je nalezne ve Velké Británii. Jako dcera anglického otce a irské matky má na dvojité občanství právo. Než se natrvalo odstěhuje do Evropy, chce Hansonová ještě několik měsíců strávit na Jižním ostrově Nového Zélandu.

Politicky se tato matka čtyř dětí prosadila ve volbách roku 1996, kdy prohlásila, že domorodým Austrálcům je přiznávána příliš vysoká sociální péče. V parlamentu se udržela jen jedno volební období, pozornost však poutala nadále svými radikálními názory a neobvyklým chováním – například když tvrdila, že je naplánovaná její úkladná vražda.

V televizním interview zase na otázku, zda je xenofobní, odpověděla: „Co prosím? To vysvětlete,“ čímž upevnila sympatie svých přívrženců, kteří ji považovali za nekonformní ženu, nespravedlivě napadanou politickým establishmentem.

„Každá země má co nabídnout. Chci si to vyzkoušet a prožít, a ne jen na krátko,“ uvedla Hansonová ke svému rozhodnutí změnit trvalou adresu, k němuž se však ozývají i skeptické hlasy.

 „Moc tomu, proč chce jet do Británie, nerozumím. Uvidí, že je tam zrovna tolik přistěhovalců jako v Austrálii,“ vyslovil názor dlouhodobý člen strany Jeden národ Bob Vinnicombe. Přestěhování Hansonové označil za „přechodnou módu“, kterou si podle něj bývalá politička a majitelka občerstvení se smaženými rybami a hranolkami ještě rozmyslí.

Další informace:
Guardian Australian anti-migrant campaigner Pauline Hanson to emigrate


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.