Vdova po Litviněnkovi: Rusko brání vyšetřování vraždy

Ve sporu ohledně smrti bývalého agenta KGB Alexandra Litviněnka, který byl otráven v Londýně, svědčila Marina Litviněnková ve prospěch ruského oligarchy Borise Berezovského.

(sea)

16.02.2010 15:22

Litvinenko

Za přátele ručí. Marina Litviněnková (vpravo) u soudu popřela, že kamarád jejího zesnulého muže stojí za jeho smrtí. Foto lynnefeatherstone, flickr.com

Vdova po bývalém agentu KGB Alexanderu Litviněnkovi dnes před soudem v Londýně odmítla tvrzení, že přítel, multimilionář a patron jejího zesnulého manžela v jedné osobě Boris Berezovskij nese vinu na jeho vraždě, píše pro deník Guardian Helen Piddová.

Marina Litviněnková před soudem rovněž obvinila ruské úřady z toho, že brání vyšetřování případu vraždy jejího manžela, otráveného radioaktivním poloniem. Rusové podle ní nechtějí vydat poslance státní dumy Andreje Lugového, který je z vraždy podezřelý, do Británie, a nechávají ji tak v nejistotě.

Litviněnková u soudu svědčila ve prospěch ruského oligarchy Borise Berezovského, jenž žaloval Vladimíra Terluka z urážky na cti. Podle ostrého kritika Kremlu Berezovského, který od roku 2003 žije v exilu ve Velké Británii, o něm Terluk pod přezdívkou Piotr hovořil v ruském televizním pořadu v roce 2007 jako o muži, který stál za vraždou Litviněnka. Terluk obvinění popírá.

Včera však Terluk uvedl, že jej Litviněnko zastrašováním přinutil lživě se přiznat k tomu, že je úkladný vrah KGB objednaný k zabití Berezovského. Ruský multimilionář tak podle Terluka mohl prokázat obavy z pronásledování a snáze získat azyl.

Litviněnko k případu azylu Berezovského v roce 2003 vypověděl, že se mu Terluk svěřil se svým úkolem obhlédnout prostory policejního soudu na Bow Street, kam se měl Berezovskij dostavit.

„Účelem bylo zjistit, zda by do areálu bylo možné vnést neprohledaná pera a cigarety, chovat se jako novinář a dostat se k Berezovskému dost blízko na to, aby mu mohl kápnout tekutinu z pera na oblečení či botu, pak si zapálit cigaretu a fouknout kouř ve směru tekutiny. Kouř měl sloužit jako katalyzátor nějakého jedu,“ uvedl Litviněnko podle soudních dokumentů.

Berezovskij byl jedním z nejbližších londýnských přátel Litviněnka. Ruský miliardář mu zajistil ubytování poté, co Litviněnko uprchl do Velké Británie a prozradil, že měl pokyny Berezovského zavraždit.

„Je mi jasné, že obvinění proti Borisovi jsou propaganda, ale je mi také jasné, že mnozí v Rusku by jí nejspíš uvěřili,“ vyslovila se Litviněnková. Soudní případ pokračuje.

Další informace:
Guardian Litvinenko's widow says Russian authorities obstructing murder inquiry


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.