Na Slovensku nás to nejzajímavější teprve čeká

Andrej Kiska může být podobným prezidentem jako Joachim Gauck či Rosen Plevneliev, anebo slabší Václav Klaus či Ivan Gašparovič naruby. Z hlediska konkrétních politických záměrů totiž o něm stále méně víme, než nevíme.

Volby na Slovensku skončily, a tak to lze konečně říci s plnou vahou: Robert Fico měl pravdu. Čerstvě zvolený prezident Andrej Kiska je skutečně velkou neznámou. Nikoliv jako člověk – snad každý, kdo se zajímá, už slyšel příběh úspěšného podnikatele, jenž se v určitém okamžiku zřekl dalšího vydělávání a začal nejprve s dobročinností, a následně – když se prý už nemohl dívat na selhávání sociálního systému – s prezidentskou kampaní. Kiska je velkou neznámou jako politik.

 Andrej Kiska na fotografii ze svého předvolebního webu.

Ví se pochopitelně, co si myslí o současném Slovensku; ví se, že má pravicově-konzervativní názory, že obdivuje Dzurindu, Mikloše a Radičovou a že se stydí za Ficovo vládnutí. Neví se ovšem, jaký má vztah – a rozuměj: skutečný vztah – k současné opozici a její agendě; jak vnímá stav, v němž se dnes nachází slovenská pravice, kam si myslí, že by měla směřovat, kteří politici jsou mu blízcí, a především: s kým a jak bude své prezidentské výstupy konzultovat, nebo koordinovat.

Jde přitom o zcela zásadní věc. Prezident má v našem a ve slovenském systému kromě notoricky známých pravomocí i velkou neformální moc. Může nastolovat témata, o nichž se debatuje. Může komentovat veškeré dění. Může přebírat záštitu nad různými semináři. Může – krátce řečeno – podněcovat, moderovat, ovlivňovat i tlumit veřejnou diskuzi.

A přitom všem může trucovat a odvátět pozornost od podstatného – což dělal z mého pohledu třeba Václav Klaus –, nebo provokovat – což dělá Miloš Zeman –, anebo může pomáhat s otevíráním zásadních témat vývoje naší civilizace a pomáhat býti slyšen hlubokým, nejednoduchým, ale z hlediska veřejného zájmu osvěžujícím myšlenkám. Tak to činili například ve své době slovinský Janez Drnovšek či finská Tarja Halonenová a tak to doposud občas činí německý Joachim Gauck.

Andrej Kiska slíbil být prezidentem aktivním, výrazným, dávat kritickou zpětnou vazbu vládě a komunikovat s veřejností. Neřekl ale, zda hodlá dávat zpětnou vazbu i opozici, jak bude přistupovat k zástupcům, resp. zájmům velkých finančních skupin, zda bude proponovat nějakou reformu slovenského politického systému, co si myslí o financování politických stran či zda by podpořil rozšíření přímo-demokratickým prvků.

Je jistě zjednodušující tvrdit, že Slováci zvolili v sobotu prázdného anti-Fica. Kiska se ale opravdu může ukázat být jen prodlouženým údem opozice, jako například v letech 2007-2010 Lech Kaczyński v Polsku. Anebo naopak: může se ukázat býti tlumočníkem obav a kritiky veřejnosti, jako v minulém roce v Bulharsku Rosen Plevneliev.

Teprve uvidíme, jakým prezidentem chce Kiska být a jakým se posléze stane. Volby na Slovensku skončily ... ale to nejzajímavější nás teprve čeká.

A co si myslíte vy? Diskuse (3 příspěvky)

Luděk Ševčík - OSVČ

A ještě jedna otázka. Pondělí, 31.Března 2014, 12:59:8

Co nás ještě čeká v souvislosti se Slovenskem? Jaké bude vlastně pokračování politiky, když u nás i na Slovensku oligarchové nevstupují do politiky za zády bílých politických koní, ale přistupují ke korytům nezastřeni? Neboť veřejnost je už natolik zmasírována médii, že má z myšlení vytlačenou schopnost klást si základní otázky. Ty otázky nekladou už ani redaktoři levicových médií, tak daleko jsme.

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Pondělí, 31.Března 2014, 16:05:29

Kiska není oligarcha, pane Ševčíku. Na Slovensku stojí oligarchové za Ficem.

Luděk Ševčík - OSVČ

Úterý, 1.Dubna 2014, 10:46:9

Bývalý? vlastník nebankovních subjektů, které bohatly a bohatnou půjčováním chudým lidem na lichvářský úrok a které dodnes dostávají pokuty za porušování zákona a to i z let, kdy ještě byly oficiálně jeho majetkem, tedy není oligarcha? Navíc jeho bratr - Jaroslav je předsedou Consumer Finance Holding, která ovládá holding 60 procent trhu mimobankovních finančních produktů. Jak se tedy takovýmto lidem říká?

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.