Volební výbor zúžil počet kandidátů do Rady ČT a Rady ČRo

Patnáct členů sněmovního volebního výboru ve středu zúžilo počet kandidátů do Rady České televize a Rady Českého rozhlasu. Do první z nich poslanci vybrali pětačtyřicet kandidátů z původních osmapadesáti. Do druhé devatenáct ze sedmatřiceti.

(red)

19.02.2014 12:08

Tv

Do Rady ČT budou poslanci volit šest nových členů, do Rady ČRo tři. Foto Wikimedia Commons

Teprve ve středu rozhodl volební výbor Poslanecké sněmovny o tom, kteří kandidáti do Rady České televize a Rady Českého rozhlasu postoupí do druhého kola volby. Původně měli poslanci hlasovat již v úterý, kvůli hlasování o důvěře Sobotkově vládě své rozhodnutí o den posunuli. Poslanecká sněmovna bude volit do Rady České televize šest a do Rady Českého rozhlasu tři nové členy. Kandidátů bylo původně osmapadesát do Rady České televize a sedmatřicet do Rady Českého rozhlasu.

Volební výbor plánoval zúžit počet nominací na šestatřicet (do Rady ČT), respektive osmnáct (do Rady ČRo), kandidátů. Kvůli rovnosti hlasů ale seznam nakonec rozšířili na pětačtyřicet kandidátů do Rady ČT a devatenáct kandidátů do Rady ČRo. Deníku Referendum to řekl předseda volebního výboru Martin Komárek z hnutí ANO, které má ve výboru společně se sociální demokracií většinu.

Nyní bude následovat druhé kolo volby. Předcházet mu budou veřejná slyšení jednotlivých kandidátů, uskuteční se 25. a 28. února. Každý z kandidátů bude mít patnáct minut na prezentaci, zároveň bude odpovídat na případné otázky poslanců volebního výboru. Ti pak zúží výběr na osmnáct kandidátů do televizní rady a devět do rozhlasové, což je třikrát tolik, než kolik bude volit plénum dolní komory. Poslanecká sněmovna by o definitivním seznamu nových členů Rady ČT a Rady ČRo měla rozhodnout na své březnové schůzi.

Volební výbor má patnáct členů, čtyři z hnutí ANO (Stanislav Borkovec, Martin Kolovrátník, Martin Komárek a Zdeněk Soukup), čtyři z ČSSD (Jan Birke, Jan Chvojka, Vítězslav Jandák a Roman Sklenák), dva z KSČM (Miroslav Grebeníček a Vladimír Koníček), dva z TOP 09 (Daniel Korte a Nina Nováková) a po jednom zástupci z hnutí Úsvit (Jaroslav Holík), KDU-ČSL (Tomáš Jan Podivínský) a ODS (Zbyněk Stanjura).

Zúžené nominace do Rady ČT a Rady ČRo

Rada ČT
--
Kateřina Fričová
Eugen Sigismund Freimann
Ivana Levá
Ivan Douda
Milena Macková
Eva Jurinová
Jan Bednář
Jaromír Talíř
Karel Zýka
Milan Uhde
Jaroslav Veis
Dana Eklová
Petr Jahn
Michael Hauser
Svatopluk Jedlička
Radek Mezuláník
Zdeňka Hůlová
Jana Horváthová
Daniel Váňa
Radek Žádník
Dušan Kukal
Roman Prorok
Luboš Beniak
Richard Hindls
Hana Moučková
Richard Medek
Jan Jirák
Lucie Wittlichová
Antonín Bajaja
Petra Procházková – Paikarová
Jakub Končelík
Petr Oslzlý
Václav Dvořák
Eva Novotná
Jan Svačina
Vladimír Just
Marek Hovorka
Alena Kupčíková
Vladimír Kuba
Vratislav Dostál
Zuzana Dražilová
Helena Třeštíková
Marie Kindermannová
Oldřich Kužílek
Martin Putna


Rada ČRo
--
Marek Šváb
Ivan Vodochodský
Jiří Florian
Mikoláš Chadima
Antonín Zelenka
Jan Krůta
Miloš Rejchrt
Karel Michal
Oldřich Šesták
Hana Dohnálková
Pavel Hekela
Jaroslav Růžička
Tomáš Ratiborský
Jiří Vejvoda
Václav Chalupa
Martin Engel
Ivan Chocholouš
Petr Schönfeld
Lenka Procházková


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.