Papež si pozval irské biskupy k pohovoru o zneužitých dětech

Dva tucty irských církvních hodnostářů se vydaly do Vatikánu za papežem Benediktem XVI., aby společně probrali, jak má katolická církev reagovat na aféru ututlávaného zneužívání dětí.

(sea)

15.02.2010 13:41

72hx823l

Na kobereček si Benedikt XVI. pozval irské biskupy, aby probrali, jak bude tamější církev dále reagovat na aféru tutlaného zneužívání dětí. Foto sam_herd, flickr.com

Zvláštní dvoudenní setkání irských biskupů s papežem se koná v návaznosti odhalení stovek případů sexuálního zneužívání dětí kněžími dublinské diecéze, které se dělo od roku 1975. Vyšetřovatelé skandálu z Murphyho komise kritizují zejména skutečnost, že irská katolická církev upřednostňovala ochranu vlastní instituce před ochranou dětí v její péči.

Zneužívání dětí irská katolická církev „obsedantně“ skrývala a uplatňovala politiku „neptej se a nic neříkej“, stojí ve zprávě vyšetřovací komise z loňského listopadu. Čtyři z pěti biskupů v dublinské arcidiecézi, kteří byli nejvíce kritizováni, již ze své funkce odstoupili. Pátý z nich biskup Martin Drennan, který děti podle svého mínění žádnému nebezpečí nevystavoval, patří ke skupině hodnostářů, která se nyní setká s papežem.

Benedikt XVI. nad případem vyjádřil pobouření a uvedl, že s obyvateli Irska sdílí pocity pobouření, zrady a studu. Oběti sexuálního zneužívání papeže v otevřeném dopise vyzvaly, aby Drennana přiměl k rezignaci a biskupy instruoval o tom, „jak chránit děti, včetně povinného hlášení veškerých obav a stížností civilním orgánům, které je prošetří“.

Joseph Duffy, biskup z Clogheru, řekl reportérům v irském semináři v Římě, že obětí postupu církve byla pravda. „Ta nyní musí vyjít se vším všudy na světlo, všechno se musí otevřeně přiznat." Biskup, který hovořil s novináři, ale uvedl, že o rezignacích se během setkání mluvit nebude. 

On i všichni jeho kolegové jsou si ovšem vědomi, že případ zneužívání dětí silně podryl důvěru Irů v katolickou církev. Chce-li ztracenou důvěru získat aspoň dílem zpět, čeká ji neobyčejně svízelný úkol. K její nejisté budoucnosti stejně jako jinde v Evropě navíc přispívají i tenčící se kongregace a nedostatek kněžích, uvedla BBC.

Další informace:
BBC Pope to meet Irish bishops on child abuse scandal


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.