Volba ombudsmana: blíže k většině má Šabatová

Sněmovní kluby TOP 09 a hnutí ANO se v úterý shodly, že budou při volbě ombudsmana hlasovat pro Annu Šabatovou. Sociálním demokratům to již dříve doporučilo grémium strany. ODS a KSČM nepreferují žádného kandidáta. Volba ombudsmana bude tajná.

(vd)

04.02.2014 14:58

Sabatova

Anna Šabatová byla zástupkyní veřejného ochránce práv V letech 2001–2007. Foto Saša Uhlová, DR

V úterý začala šestá schůze současné Poslanecké sněmovny, na programu má celkem jedenaosmdesát bodů, jsou mezi nimi například první čtení více než čtyřiceti nových zákonů či devět mezinárodních smluv a dohod. Poslanecká sněmovna také rozhodne o jméně nového ombudsmana.

Veřejný ochránce práv by měl být zvolen do šedesáti dnů od rezignace bývalého ombudsmana Pavla Varvařovského, který na post rezignoval k 20. prosinci minulého roku. Varvařovský byl druhým ombudsmanem v historii České republiky. Od roku 2000 až do své smrti v květnu 2010 zastával post Otakar Motejl.

Poslanci budou nakonec vybírat pouze ze dvou návrhů, a to přesto, že prezident stejně jako Senát má Poslanecké sněmovně navrhnout dva kandidáty; návrhy mohou být shodné. Prezident Miloš Zeman ale nominoval na post ombudsmana pouze současného zástupce veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, Senát pak Annu Šabatovou a stejně jako Zeman také Křečka.

Volba ombudsmana proběhne nejspíš příští týden, a přestože bude tajná, za mírnou favoritku lze již nyní označit Annu Šabatovou. Vyplývá to ze zjištění Deníku Referendum. Grémium sociální demokracie přijalo již minulý týden doporučení svému poslaneckému klubu, aby při hlasování podpořil Annu Šabatovou. Sociální demokraté přitom disponují padesáti poslanci.

„Poslanecký klub TOP 09 podpoří drtivou většinou Annu Šabatovou,“ uvedl na úterní tiskové konferenci předseda sněmovní frakce TOP 09 Miroslav Kalousek. Zdůraznil přitom, že Šabatová má všechny morální předpoklady k tomu, aby mohla funkci ombudsmana vykonávat kvalitně.

Kalousek vyzdvihl Šabatovou v rozhovoru pro Deník Referendum. „Bude-li kandidovat Anna Šabatová, budu prosazovat, abychom podpořili jí. Pokud jde o Stanislava Křečka, nemyslím si, že je funkce ombudsmana vhodná pro zasloužilého straníka,“ uvedl Kalousek již dříve. TOP 09 má v dolní komoře celkem šestadvacet zástupců.

Pro Šabatovou se vyslovil také klub hnutí ANO, tedy druhá nejsilnější frakce v Poslanecké sněmovně. Přestože bude hlasování tajné, lze očekávat, že poslanci ANO podpoří většinově právě Šabatovou. Pro Deník Referendum to uvedl předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. „Takový dojem jsem alespoň získal z dnešního jednání našeho klubu,“ vysvětlil. ANO disponuje sedmačtyřiceti poslanci.

Pokud by tedy sociální demokraté, poslanci TOP 09 a zástupci hnutí ANO hlasovali jednotně a podle doporučení svého vedení, získala by Anna Šabatová pouze od zákonodárců těchto tří subjektů 123 hlasů. Ovšem podobný výsledek není pravděpodobný, ostatně Stanislav Křeček je bývalým poslancem sociální demokracie.

Přesto se zdá, že Šabatová bude mít k většině hlasů blíže. KSČM a ODS svým poslancům žádného z kandidátů nedoporučily. Podle zdroje obeznámeného se situací v KSČM je ale pravděpodobné, že pro Šabatovou bude hlasovat deset až patnáct poslanců KSČM.

„Na klubu zazněly hlasy pro oba kandidáty. Myslím si ale, že Šabatová bude mít mírně navrch. Zároveň očekávám, že okolo deseti poslanců KSČM nezvedne ruku ani pro jednoho z kandidátů,“ uvedl zdroj blízký KSČM pro Deník Referendum. Komunisté mají po podzimních předčasných volbách v dolní komoře celkem třiatřicet poslanců.

Hlasování poslanců ODS je těžko předvídatelné. Pravděpodobné ale je, že obzvláště ti z nich, kteří se často ohánějí antikomunistickou argumentací, pro Šabatovou hlasovat nebudou. Nemusí to ovšem znamenat, že automaticky dají hlas Stanislavu Křečkovi. ODS disponuje patnácti poslanci.

Zbývají kluby KDU-ČSL a Úsvitu Tomia Okamury. Oba kluby mají v dolní komoře po čtrnácti zástupcích. Lidovci o svém postupu rozhodnou až příští týden. „Na dnešním klubu jsme o volbě ombudsmana nehovořili,“ uvedl pro Deník Referendum první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka s tím, že se k tématu vrátí až těsně před hlasováním.

Naopak Úsvit již dnes avizoval, že nepodpoří ani jednoho kandidáta. „Můžeme konstatovat, že žádný z navržených kandidátů neprojevil elementární zájem i elementární slušnost – má-li být volen celým parlamentem – aby se přišel představit a seznámit nás se svými názory na práci ombudsmana," uvedl předseda Úsvitu Tomio Okamura.

Předseda hnutí Úsvit označil Šabatovou i Křečka za kandidáty velkých stranických sekretariátů a podle toho podle něj budou také vykonávat svojí práci. „Vzhledem k tomuto nepodpoříme žádného z navržených kandidátů," avizoval lídr hnutí Úsvit.

Pokud bychom tedy vycházeli z krajně minimalistické prognózy, bude Annu Šabatovou volit těsná většina poslanců: sedmačtyřicet zákonodárců ANO, šestadvacet poslanců TOP 09, více než třetina – tj. okolo dvaceti – sociálních demokratů a nejméně deset poslanců KSČM. Znamenalo by to pro ní zisk okolo 103 hlasů.

Otázkou samozřejmě je, zda budou poslanci TOP 09 a hnutí ANO hlasovat jednotně a také to, jaká bude při hlasování účast. A případně, zda budou při hlasování v Poslanecké sněmovně absentovat spíše ti, kteří by hlasovali pro Šabatovou, anebo naopak podporovatelé Stanislava Křečka.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.