Jak v roce 2013 (ne)pracoval Kongres
Štěpán SteigerFederální parlament USA je mezi Američany jednou z dlouhodobě nejkritizovanějších institucí. Štěpán Steiger přibližuje proč.
S koncem roku na dosah se zdá přirozené, že se mnozí Američané ptají, jak letos fungovaly jejich vládní instituce. V době, kdy republikáni veřejnost přesvědčují — do značné míry s úspěchem — že vláda je v podstatě nástroj na co největší omezování, resp. potlačování jejich osobní svobody, jsou takové otázky tím samozřejmější.
K institucím s velmi malou důvěrou veřejnosti patří v první řadě současný Kongres, v historii už sto třináctý. Z průzkumu Gallupova ústavu v letošním červnu vyplynulo, že pouze 10 procent dotázaných Kongresu věří (mimochodem nejúspěšnější byly ozbrojené síly se 78 procenty, následovány policií — 57 procenty a náboženskými organizacemi — 48 procent). „Američané jsou frustrováni neschopností Kongresu vykazovat lepší pracovní výsledky,“ shrnovala zpráva o výsledcích průzkumu. Gallup přitom důvěru veřejnosti ve federální parlament sleduje od svého založení v roce 1973. Tehdy dosahovala 42 procent. Poté klesala, jenom v polovině let 80. minulého století opět stoupla, v roce 2007 vykázala však už jenom pouhých 20 procent, aby se v době finanční krize zcela propadla: letos v létě prohlásilo 71 procent dotazovaných, že neschvalují způsob, jímž zvolené zástupkyně a zástupci vykonávají svou práci.