Mrakodrap na Pankráci má málo razítek a velký problém

Stavební úřad stavbu zastavil kvůli pozemkům. Podle ekologů to měl udělat i kvůli chybějícím studiím hluku a prašnosti.

(jm)

12.02.2010 15:44

165015_mediafax_vit_drbal

Plány na malý pražský Manhattanek se hatí. Foto Vít Drbal, Mediafax

Mrakodrap Epoque společnosti ECM, který měl vyrůst na pražské Pankráci, stojí na křižovatce a má červenou. Stavební úřad městské části Praha 4 totiž plánované budově ve tvaru písmene „V“ přerušil na tři měsíce stavební řízení, protože společnost nevykoupila všechny potřebné pozemky.

Navíc ekologové ze sdružení Arnika a z Ateliéru pro životní prostředí podali proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolání. Mrakodrap by totiž podle nich znamenal více hluku a prachu v oblasti, kde jsou již limity hluku a prachu překročeny. Požadují proto, aby ECM stavebnímu úřadu dodala hlukové a rozptylové studie, které by doložily, že je stavba v pořádku.

Podle ekologů je však ECM pravděpodobně ani nedodá, protože se jí je nepodaří získat. „Upozorňujeme stavební úřad, že novostavbu bytového objektu není podle českého právního řádu dovoleno umístit nebo povolit do nadlimitně zatíženého území,“ uvádí Arnika. Zároveň uvádí, že stavební úřad jejich předchozí námitky při rozhodování nevzal v úvahu – a právě proto podávají svou stížnost.

Především se jim ale nelíbí samotný mrakodrap. Nejsou sami, k developerskému záměru je skeptická rovněž světová organizace UNESCO. Pokud chce Praha zůstat v seznamu památek této organizace, neměla by stavět budovy vyšší než šedesát až sedmdesát metrů. Plánované „véčko“ je ale stometrové.

„Plánované mrakodrapy na Pankráci jsou nejen značně kontroverzní, ale i problematické z hlediska platné právní úpravy. Ve spisu chybí rozptylová studie a další doklady, které by prokázaly, že stavba neporušuje limity dané předpisy na ochranu životního prostředí,“ uvedl Petr Kužvart z Ateliéru pro životní prostředí.

Další informace:
Econnect Povolení mrakodrapů na Pankráci se komplikuje, investor nedodal podklady


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.