Obrat v postoji k Řecku: Merkelová odmítá finanční pomoc

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla evropský návrh na finanční pomoc Řecku, které se utápí v krizi. Navrhuje, aby Evropská unie pouze dohlédla na dodržování úsporného programu, který navrhl řecký premiér Papandreou.

(len)

12.02.2010 11:51

2548533162_f51217bd9f

Postoj Merkelové vůči Řecku vyjadřuje také její obavy z negativních reakcí jejích voličů. Foto Bertelsmann Stiftung, flickr.com

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek odmítla okamžitou pomoc Řecku, čímž obnovila mezi evropskými mocnostmi debatu, jak nejlépe vyřešit rizika, která pro euro vyplývají z řecké krize.

Přes manifestaci francouzsko-německé jednoty při řešení krize a první prohlášení vedoucích představitelů EU, kteří se zavázali zajistit stabilitu řecké měny, Merkelová zamýšlenou záchranu řeckých veřejných financí v německé režii odmítla. Kancléřka opakovaně zdůraznila, že si Athény musí pořádek doma zajistit samy, čímž smetla ze stolu všechny možnosti finanční podpory.

 „Německo úplně zabrzdilo jakoukoliv možnost finanční pomoci Řecku,“ řekl významný diplomat Evropské unie. Středeční summit sedmadvaceti představitelů států EU v Bruselu byl první příležitostí k řešení řecké krize a také měl poslat signál finančním trhům, které v posledním týdnu sázely proti euru.

V návaznosti na rozhovory mezi řeckým premiérem Georgem Papandreou a Merkelovou, francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosou a předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem vydali čelní představitelé prohlášení s cílem obnovit klid a získat politickou podporu pro Papandreoův program rozpočtových škrtů a strukturálních reforem.

Podle prohlášení bude v šestnácti zemích s jednotnou měnou, včetně Řecka, v případě potřeby zavedena koordinovaná spolupráce k zajištění finanční stability eurozóny jako celku. Prohlášení mělo upozornit spekulanty, že ekonomicky silné země, které užívají euro, jako je Německo a Francie, budou okamžitě jednat, aby obnovily důvěru v měnu. Oznámení ale neobsahovalo žádné sliby finanční podpory Řecku s tím, že řecká vláda peníze nepožadovala.

Merkelová a Sarkozy uspořádali na důkaz francouzsko-německé spolupráce po summitu společnou konferenci, která zásadní rozdíly v jejich názorech maskovala. „Francie a Německo se nemohou na ničem shodnout. Nestojí v zákrytu,“ řekl jeden z bruselských úředníků.

Berlín a Paříž byli v posledním týdnu ve sporu kvůli několika kolům jednání, ve kterých Francouze podporovali Španělé. Snažili se společně najít řešení krize pomocí úvěrů poskytnutých Řecku. Německo a Evropská centrální banka se nekompromisně postavili za názor, že větší riziko pro stabilitu eura znamená pomoc Řecku, jehož rozpočtový schodek je třináctiprocentní a státní dluh se blíží částce tři sta miliard eur.

Šestnáct ministrů ze zemí eurozóny se nemohlo před summitem shodnout na společném postoji. „Německo nemá čím zdůvodnit svým daňovým poplatníkům, aby Řekům platili jejich pohodlné žití," nechal se slyšet jeden z vysoce postavených německých diplomatů.

Spíše než na zachraňování jihoevropského státu trvá Berlín na nekompromisní politice řeckého úsporného programu, na který bude dohlížet trojí kontrola – komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond – která v březnu rozhodne, zda Řecko program reálně a spolehlivě dodržuje.

„Uvědomujeme si naši odpovědnost za stabilitu v eurozóně. Řecko od nás ale nepožaduje žádné peníze,“ řekla Merkelová. Kancléřka prohlásila, že je tento systém nejlepším způsobem, jak si usmířit finanční trhy.

Nekompromisní postoj Merkelové odráží její vědomí, že by voliči mohli negativně reagovat na finanční výpomoc jiné zemi v době tvrdých rozpočtových škrtů ve vlastním státě. Berlín také tvrdí, že nemá dostatečný právní prostor pro podporu, protože by proti ní mohl podle zásad Maastrichtské dohody o zřízení jednotné měny zasáhnout svým rozhodnutím ústavní soud.

Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet řekl, že Papandreoův lék na krizi nebyl dostatečně silný. V tomto názoru byl podporován Berlínem, který také deklaruje podporu tvrdých opatření řecké vlády.

Papandreou se zavázal snížit nezadržitelně stoupající rozpočtový schodek o čtyři procenta. Merkelová zdůraznila, že tento cíl bude brán jako měřítko úspěchu a že komise, centrální banka a MMF musí donutit řeckého premiéra toto prohlášení dodržet.

Příští pondělí a úterý se budou představitelé eurozóny a ministři financí EU zabývat detaily evropské strategie, zaměří se ale spíše než na záchranné plány na to, jak kontrolovat řecký balíček úsporných opatření.

Další informace:
The Guardian Angela Merkel dashes Greek hopes of rescue bid


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.