V chilském parlamentu zasedne i Camila Vallejová

Známá tvář chilského studentského hnutí kandidovala za komunistickou větev středolevicové koalice Nueva Majoría. Ve svém obvodě získala přes 43 procent odevzdaných hlasů.

(pjed)

20.11.2013 18:29

A2

Obličej Vallejové otevíral ještě donedávna většinu článků o studentských protestech v Chile. Foto neznámého autora, flickr.com

Mezi sto dvaceti poslanci nového chilského parlamentu zasedne také patrně nejznámější postava tamního studentského hnutí – Camila Amaranta Vallejová. Rozhodli o tom voliči v nedělním hlasování. 25letá Vallejová kandidovala za komunistickou mládežnickou organizaci La Jota v obvodu La Florida, jenž tvoří příměstí chilské metropole Santiaga. V příslušném okrsku obdržela více než 43 procent odevzdaných hlasů, a volby tak s přehledem vyhrála.

„Chci přispět nejen ke změně vlády, ale celého systému. Budu v parlamentu tlumočit názory studentů a dělníků a předkládat jejich požadavky,“ řekla v bezprostřední reakci na výsledky.

Jako poslankyně bude Vallejová součástí široké středolevicové koalice Nueva Majoría, o níž se hodlá opírat kabinet příští pravděpodobné prezidentky Michelle Bacheletové. Sama Vallejová sice spolupráci s Bacheletovou dlouho odmítala, loni v listopadu ale změnila názor. Obě političky pak spolu vystoupily několikrát i v rámci předvolební kampaně.

Tvář se vším všudy
Camila Vallejová se stala světoznámou během první kulminace studentských protestů v roce 2011. Dle svých stoupenců se prosadila díky mimořádnému charismatu, organizačnímu talentu a nasazení pro věc; podle odpůrců spíš díky fotogeničnosti a atraktivnímu vzhledu. Její obličej se stal na každý pád mediální tváří celého chilského hnutí. Rozhovor s Vallejovou žádaly přední světové deníky.

V roce 2012 ustoupila Vallejová poněkud do pozadí, když si studentské svazy zvolily nové tribuny. Hojně citovanou a médii oslovovanou postavou ale zůstala.

Dnešní zástupci studentského hnutí nemají ke Camile Vallejové jednoznačný vztah. Zvláště na podzim minulého a na jaře tohoto roku zaznívaly hlasy, že jí popularita stoupla do hlavy a že si příliš zvykla na vůdčí roli. Část protestujících se také doposud kloní k názoru, že žádoucí změny nelze prosadit parlamentní cestou, a upřímné motivaci Vallejové nevěří.

Camila Vallejová nebyla nicméně jedinou zástupkyní studentského hnutí, která se zapojila do voleb a uspěla. Kromě ní byli novými poslanci zvoleni též třeba Gabriel Boric, Giorgio Jackson či Karol Cariolová.


Další informace:
CommonDreams.org In 'Win for Social Movements,' Student Leader Camila Vallejo Wins Seat in Chile's Congress
Semana.com Camila Vallejo: de líder estudiantil a diputada
Reutes Chilean student leader Camila Vallejo elected to Congress
The Guardian Chile election: young Chileans have voted for a radical change of direction
The Guardian Chile: the right choice


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.