Britský premiér chce, aby si banky u státu spořily na krizi

Gordon Brown v rozhovoru pro Financial Times prohlásil, že doufá ve vznik globální bankovní daně. Dohodu by rád projednal na červnovém summitu zemí G20 v Kanadě. V květnu ho ale čekají volby.

(len)

11.02.2010 19:04

Gordon_brown

Gordon Brown má plány na červnový summit zemí G20. Otázka je, jestli tam on sám vůbec bude, čekají ho totiž v květnu volby. Foto World Economic Forum, flickr.com

Gordon Brown ve středu oznámil, že přední ekonomické velmoci pravděpodobně brzy schválí celosvětovou bankovní daň jako reakci na loňskou finanční krizi.

Dostatečná podpora by mohla podle britského premiéra pomoci vytvořit dohodu o zdanění mezinárodních finančních služeb ve výši desítek miliard liber. „Doufám, že bychom dohodu mohli vytvořit už na červnovém summitu v Kanadě,“ řekl Brown. Podle jeho slov daň není ideologickým útokem na banky nebo jejich bohaté zaměstnance. Země podle něj tímto způsobem jen chtějí zajistit peníze, které se mohou poté použít při pomoci krizí postiženým státům.

Podle ministerského předsedy by měly platit nejvíce největší banky. Daň by tak pomohla získat například pro pomoc třetím zemím podstatné množství peněz. Hájil také novou, vyšší horní hranici daně, kterou britská vláda odmítla. „Nemáme žádný zájem mít daňovou sazbu vyšší, než je nezbytně nutné,“ řekl s tím, že nová hranice nutná je.

Jelikož je zatím fungování globální daně nejasné, Brown by byl rád, aby Mezinárodní měnový fond navrhl metodu, která by se trochu lišila od daně z velkoobchodního financování navržené Barackem Obamou. Americký prezident nesouhlasil s Brownem už dříve po jeho návrhu, aby stát zdanil některé bankovní operace takzvanou Tobinovou daní. MMF zatím ale zvažuje jednotlivé alternativy jako daň z bankovního zisku, obratu nebo odměn.

Zatímco Brown hledí do budoucnosti, v současné době neustále čelí kritice. Zástupce Alastaira Campbella, komunikačního ředitele Tonyho Blaira, Lance Price napsal o Brownově vedení velmi kritickou knihu. V sérii rozhovorů se současnými i bývalými zaměstnanci britského premiéra Price vykreslil obraz Brownova řízení vlády. Popisuje premiéra jako člověka, který křičí na personál, kope do nábytku a rozhazuje papíry.

V knize Where Power Lies: Prime Minister vs. Media cituje autor pomocníky, kteří tvrdí, že je Brown posedlý ovládáním médií hodinu za hodinou a dovede se rozčílit, když se v novinách děje něco mimo jeho kontrolu. Další ho viní z toho, že dovoluje zaměstnancům ponižovat ministry tím, že proti nim připravují informace do médií.

Další informace:
The Guardian Global support for a tax on banks is growing, says Gordon Brown


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.