Greenpeace v Rusku budou souzeni za výtržnictví, ne pirátství

Ruské orgány překvalifikovali obvinění, kterému čelí tzv. Arktická třicítka. Ekoaktivisté tak nejspíše do vězení nepůjdou, ale dostanou pokutu a stráví ještě několik týdnů ve vazbě.

(pjed)

24.10.2013 18:07

A1

Proslulá loď Greenpeace Arctic Sunrise, která aktivisty k plošině dovezla. Foto Alex Carvalho, flickr.com

Aktivisté z Greenpeace, již byli před měsícem zadrženi u ruské těžební plošiny Prirazlomnaja, a reportéři, kteří je doprovázeli, nebudou nakonec souzeni za pirátství, jak se soudilo v minulých týdnech, ale za výtržnictví. Agenturám to sdělil ve středu zástupce odpovědného orgánu Vladimir Markin s tím, že došlo k překvalifikování obvinění. Znalci upozorňují, že i za výtržnictví mohou být aktivisté odsouzeni do vězení, a to až na sedm let. Podobné kauzy však v Rusku končí obvykle pokutou.

„O nějaké velké překvapení se rozhodně nejedná (...) Že vyvěšování transparentů na těžební věže není pirátství, uznal už dříve i prezident Putin,“ uvádí Steve Rosenberg, moskevský zpravodaj BBC.

Ruské orgány dnes drží ve vazbě celkem osmadvacet ekoaktivistů a dva reportéry. Všichni byli zadrženi na konci září v Pečorském moři. Na soud čekají v Murmansku a ve věznicích v okolí.

Kontext a principy
Znalci už dříve upozorňovali, že aktivisté nebudou nejspíše odsouzeni k vysokým trestům, třebaže za pirátství mohli teoreticky dostat i patnáct let. V Rusku se navíc chystá na 12. prosince velká amnestie, která se bude téměř s jistotou týkat i jich.

Vedení i sympatizanti Greenpeace ovšem odmítají, že by se aktivisté dopustili jakéhokoliv zločinu. „Arktická třicítka není o nic více výtržníky než piráty. (Stará i nová obvinění) přestavují útok na samu podstatu nenásilného protestu,“ píše se v reakci organizace na poslední vývoj.

Aktivisté a reportéři pocházejí z celkem osmnácti různých zemí a vlády některých z nich se snaží v případu intenzivně angažovat. Zadržené už podpořilo také jedenáct nositelů Nobelovy ceny míru otevřeným dopisem Vladimiru Putinovi.

Podstata případu
Greenpeace chtěli na plošinu vylézt v rámci své kampaně Save the Arctic, ve které usilují o zákaz intenzivní surovinové těžby v oblasti a o vyhlášení obří rezervace, resp. Světového parku v celé Arktidě. K plošině, jež patří ruské korporaci Gazprom, připluli na malém ledoborci Arctic Sunrise, s nímž zakotvili 500 metrů od místa. K vlastnímu těžebnímu komplexu se pak vydali na gumových člunech.

Podobné akce dělají aktivisté pravidelně, neboť jim zajišťují publicitu, dík které se dozví o příslušné kampani více lidí. V drtivé většině případů končí beztrestně, nebo s pokutou – plošinu Prirazlomnaja například Greenpeace zdolali bez postihu už minulý rok. Tentokrát se ovšem rozhodla odpovědná místa zakročit.

Podle oficiálního ruského výkladu byl tvrdý zásah nutný, protože akce představovala bezpečnostní hrozbu – aktivisté z Greenpeace prý mohli poškodit těžební nebo jiné zařízení, a tím ohrozit životy lidí, kteří na plošině pracují. Podle neoficiálních výkladů šlo přitom o ruskou demonstraci moci, o gesto vůči západním vládám, o nichž se v Rusku soudí, že Greenpeace a podobné organizace využívají k prosazování svých zájmů, nebo o prostou osobní iniciativu některého z důstojníků nebo úředníků.


Další informace:
Greenpeace.org LIVE - Latest Updates from the Arctic Sunrise activists
The Guardian Greenpeace activists have piracy charges dropped by Russia
BBC News Russia drops piracy charges against Greenpeace group


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.