Jedinou alternativou k pravici je ČSSD, tvrdí iniciativa. A zve ke kroužkování

V úterý spustila iniciativa Volím ČSSD. A budu kroužkovat! kampaň, jejímž cílem je podpořit před sněmovními volbami sociální demokraty. Zároveň její členové veřejnost vybízejí ke kroužkování. Upozorňují, že každý volič disponuje pěti hlasy.

(vd)

01.10.2013 17:03

348711_mediafax_mikulas_krepelka

Michal Hašek a Bohuslav Sobotka se budou o hlasy voličů ucházet ve stejném volebním obvodě. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

V úterý zahájila činnost předvolební iniciativa Volím ČSSD. A budu kroužkovat! Upozorňuje, že jedinou realistickou alternativou k pravicovým stranám jsou sociální demokraté. Nejen proto iniciativa vybízí voliče k tomu, aby doposud opoziční ČSSD preferovali. Za vznikem iniciativy stojí šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka, bývalá předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová, filosof Erazim Kohák a zakladatelka organizace prosazující práva žen ProFem Marie Lienau.

„Jsme občanská iniciativa, která vychází z přesvědčení, že Česká republika potřebuje podstatnou změnu kurzu po sedmi letech velmi špatných pravicových vlád. Jsme také přesvědčeni, že Česká strana sociálně demokratická nyní představuje jedinou realistickou alternativu ke zdiskreditované pravici i vábničkám populistů,“ uvedla iniciativa ve svém prohlášení.

Zároveň nabádá voliče k využití preferenčních hlasů. Právě kroužkování je podle ní způsob, jak může veřejnost ovlivnit definitivní složení dolní komory. Ostatně již při volbách v roce 2010 voliči preferenční hlasování masivně využívali. Mandát tehdy nezískalo celkem čtrnáct lídrů stranických kandidátek. A ze šestapadesáti poslanců ČSSD zvolených v minulých volbách se jich do Sněmovny dostalo deset právě díky preferenčním hlasům.

Zástupci iniciativy v prohlášení zdůraznili, že ČSSD zůstává mnoho dlužná svému úmyslu posilovat zastoupení žen. Proto v každém kraji doporučují volit dvě ženy a dva muže. Mezi kandidáty, které by měli podle iniciativy voliči kroužkovat, patří například předseda ČSSD a lídr jihomoravské kandidátky Bohuslav Sobotka či hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.

Iniciativa se explicitně hlásí k sociální demokracii ztělesňovanou například Jiřím Dienstbierem, Vladimírem Špidlou, Lubomírem Zaorálkem či Alenou Gajdůškovou a Janem Hamáčkem. „Je to sociální demokracie sociálně citlivá, ale také se zájmem o kvalitu demokracie, vzdělanost, kulturní politiku i ochranu přírody a krajiny. Je to sociální demokracie idealistická a odolná lobistům,“ vysvětlili autoři kampaně.

Ta z části reaguje na opakovaně avizovaný postoj prezidenta Miloše Zemana, podle kterého by o složení dolní komory neměli rozhodovat stranické sekretariáty, nýbrž voliči. Zároveň Zeman před časem nevyloučil, že při jmenování premiéra nepřihlédne právě k preferenčním hlasům.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a jeho první místopředseda Michal Hašek totiž kandidují ve shodném volebním obvodu, v Jihomoravském kraji. Pokud by tedy prezident svá slova dodržel, znamenalo by to, že voliči na jižní Moravě budou rozhodovat v případě celostátního úspěchu ČSSD také o jméně budoucího premiéra.

Samotný Lidový dům nicméně rozeslal krajským organizacím pokyn, dle kterého hrozí za osobní kampaň vyškrtnutí z kandidátky či dokonce ztráta členství ve straně. Pravidlem číslo jedna je, že si nesmí žádný z kandidátů sehnat peníze pro svoji osobní kampaň. A to ani v případě, že by se jednalo o jeho vlastní zdroje. Všechny peníze, které kdo získá, musí jít na transparentní účet ČSSD.

Nejen proto se nejspíš lídři ČSSD staví k iniciativě vyhýbavě. „S touto iniciativou nesouhlasím. Měli bychom vést kampaň ve prospěch ČSSD jako celku a takovou také vedu,“ uvedl pro ČTK předseda strany Bohuslav Sobotka.

První místopředseda ČSSD Michal Hašek pak na svém facebookovém profilu uvedl, že ho iniciativa nechává klidným. „Jednak nevedeme s panem předsedou Sobotkou žádné kroužkovací dostihy, jednak jsou Jihomoravané moudří a svébytní lidé s vlastními názory, včetně toho, komu dají svůj hlas. Umělé iniciativy iniciované z pražských kaváren k tomu nepotřebují,“ napsal Hašek.

Volby do Poslanecké sněmovny se konají 25. a 26. října. Podle všech sociologických šetření je jejich favoritem právě ČSSD.


A co si myslíte vy? Diskuse (6 příspěvků)

Jiří Janeček - Brno

Úterý, 1.Října 2013, 21:25:46

Ono je otázka, co mají dělat lidé, kteří se až tak moc nehlásí "k sociální demokracii ztělesňovanou například Jiřím Dienstbierem, Vladimírem Špidlou, Lubomírem Zaorálkem či Alenou Gajdůškovou a Janem Hamáčkem."
Třeba proto, že k nim od Jana Hamáčka neprosáknul jediný názor na syrský konflikt, Vladimíra Špidlu si spojí hlavně s vládou, v níž seděl Pavel Němec a která si vymyslela Bezděkovu komisi (a raději zapomene na události celoevropského dosahu spojené s pádem této vlády)... A, i když jsou ochotní (se zkousnutýma zubama) uznat, že třeba soukromí exekutoři přispívají k lepší vymahatelnosti závazků, nejsou schopni pochopit, proč zaplacením "náhodně" poslané složenky vznikne nový smluvní vztah (třeba pojistná smlouva) a naproti tomu nezaplacením pojistného (za ukradené vozidlo řádně nahlášené na policii ČR) pojistná smlouva nezaniká a dva roky po krádeži musí platit jako mourovatý... A co se takový člověk dozví od stínového ministra spravedlnosti? No, já kromě pár názorů na chování pana prezidenta nic moc neslyšel...

Jednou z možností pro běžného smrtelníka mimo výzvy a iniciativy je kroužkovat prvních pět "neposlanců" (trochu komplikované faktem, že po rozpuštění sněmovny je třeba i z Jeronýma Tejce advokát...). A nebo je lépe kroužkovat posledních pět (dost možná "nejmenší" mocichtivé deprivanty [v Koukolíkovském smyslu])?

Michael Kolařík - Student, Ostrava

Technická poznámka Úterý, 1.Října 2013, 22:31:14

Ten odkaz nefunguje, musel jsem se k jeho obsahu proklikat přes html kód.

Martin Pleva - pedagog, Brno

P. Janečku, Úterý, 1.Října 2013, 23:36:23

nebuďte nespravedlivý. Americké dobrodružství v Sýrii (naštěstí nakonec nerealizované) jasně odsoudil právě L. Zaorálek. Pokud jde o J. Dienstbiera, měl na téma exekutorů skoro půlhodinovou tiskovou konferenci - dostupné na stránkách socdem a jako senátor se o zpřísnění podmínek pro exekutory už zasloužil. Dále byl Dienstbier první a jediný politik, který okamžitě a jasně odsoudil Klausovu amnestii, a to v době, kdy Zeman mlčel a Schwarzenberg, ale i Hašek (!) ji chválili atd.

Miroslav Tejkl - Chrudim IV.

Je to legitimní pomoc těm, kteří to sami voličům říci nesmějí Středa, 2.Října 2013, 07:17:1


Tak je to jediný způsob, jak mohou být podpořeni ti, kteří nejsou na volitelném místě, protože zvítězili vlivní matadoři (např. bývalý poslanec Chvojka od nás z Chrudimi je považován na stranách nezávislým hodnocením za třináctého nejlepšího z dvou set bývalých poslanců a nejlepšího v kraji - nicméně je na šestém, nevolitelném místě) to sami mohou dělat jen ve velmi krotkém rozsahu a vždy bez výzvy ke kroužkování sebe sama, která je zakázaná výslovně.

Vyškrtávání z kandidátky je ale něco, k čemu se podle mého názoru bude vedení celostátní i ta krajská odhodlávat dost těžko ...

Uvidíme ...

PS : v tabulce iniciativy, kde jsou doporučení ke kroužkování v Pardubickém kraji, JUDr. Jan Chvojka je ...

Jiří Janeček - Brno

Pane Kolariku... Středa, 2.Října 2013, 08:53:59

Kazdy se vyjadrovat nemusi, ale stinovy ministr armady by mozna mohl. A klidne by mohl pripadnou imperialistickou agresi i podporit, je urcite lepsi byt pro volice citelny, nez prekvapit vsechny. A to, ze se o necem mluvi a pak to nenastane, neni duvodem k tomu, aby se o tom lide vubec nemluvili...
Mimochodem, psal jsem o syrskem konfliktu, ktery trva dva a pul roku, ne jen o planovane intervenci...

2009_09_19_5372

Bohumír Molnár - Československo

Čtvrtek, 3.Října 2013, 03:06:52

Jedinou alternativou k pravici je ČSSD

Jedinou alternativou k ovoci je mrkev

Ne však všichni v ČSSD

Ne však veškerá mrkev

Děkují ovocnáři

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.