Třetí kulturní sobota na Smetanově nábřeží byla především diskusní

Tentokrát pro návštěvníky Nábřeží žije! organizátoři připravili dopolední cvičení jógy, urbanistické procházky nebo animační program pro děti. Zcela jednoznačně největším tahákem byly ale veřejné debaty na platformě Útvaru rozvoje města.

(vd)

30.09.2013 11:17

Automat

Možností obnoveného historického korza s nejkrásnější vyhlídkou na Pražský hrad využilo během soboty asi pětadvacet tisíc Pražanů. Foto Iniciativa Auto*Mat

Třetí otevřená kulturní sobota Nábřeží žije! byla ve znamení veřejných debat. Od poledních hodin se diskutující scházeli, aby si vyjasnili své názory na přeměnu Smetanova nábřeží na pěší zónu. Z desítek názorů převládl požadavek na koncepční řešení dopravních problémů hlavního města. Zazněl i názor požadující zavedení mýtného systému pro vjezd do centra.

,,Dnešní diskuze ukázala, že občané Prahy mají zájem o veřejný prostor a jsou ochotni věnovat svůj čas debatám o jeho využití. Analýza od nezávislého studia antropologického výzkumu Anthropictures pro nás bude určitě zajímavým materiálem do dalších debat o budoucnosti Smetanova nábřeží,“ uvedl Adam Švejda z Útvaru rozvoje hlavního města Prahy.

Veřejná diskuse s rezidenty městské části Praha 1 během chvíle vykristalizovala v požadavek, aby hlavní město řešilo svou neutěšenou dopravní situaci koncepčně. Občany Prahy 1 přitom nejvíce trápí neustálé uzavírání ulic Prahy kvůli různým aktivitám, jako je natáčení filmů nebo sportovní události.

Komplikuje jim to prý život a snižuje komfort bydlení v městské čtvrti, která neustále bojuje s problémem vylidňování. Rezidenti požadovali, aby zůstala zachována dopravní obslužnost, nebo aby jim nebyly zrušeny parkovací místa. Jedním z témat, jak omezit tranzitní dopravu centrem hlavního města se stalo i zavedení mýtného systému.

„Pěší zóna na Smetanově nábřeží znamená zvýšení komfortu a kvality života místních obyvatel. Samozřejmě to neznamená, že by rezidenti měli mít zakázán vjezd, nebo že by došlo k omezení veřejné dopravy, či dopravní obsluhy,“ uvedl Vít Masare z iniciativy Auto*Mat. „Důležité je, že Smetanovo nábřeží nelze řešit izolovaně, ale s přeměnou nábřeží musí jít ruku v ruce i dopravní zklidnění Malé Strany,“ dodal.

Smetanovo nábřeží se podařilo pěším zpřístupnit po mnoha letech úsilí občanů, místních institucí a podniků působících v okolí. Třetí kulturní sobota na Smetanově nábřeží byla především diskusní. Široká veřejnost, odborníci, rezidenti Prahy 1, ale též zainteresované skupiny, jako neziskové organizace a veřejné instituce, si vyjasňovali své postoje a názory na přeměnu Smetanova nábřeží v pěší zónu.

Pro návštěvníky Nábřeží žije! byla připravena řada zajímavostí jako dopolední cvičení jógy, urbanistické procházky nebo animační program pro děti. Zcela jednoznačně největším tahákem dnešního dne ale byly veřejné debaty na platformě Útvaru rozvoje města. Možností obnoveného historického korza s nejkrásnější vyhlídkou na Pražský hrad využilo během dne asi pětadvacet tisíc Pražanů.

Smetanovo nábřeží bude pro Pražany otevřeno každou sobotu až do 12. října. Během těchto pěti sobot zde Magistrát hlavního města Prahy, Útvar rozvoje hlavního města Prahy a Auto*Mat bude zkoumat, zda a v jaké míře by byla možná transformace Smetanova nábřeží na pěší zónu.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.