V Norsku se po letech vrací k moci pravice
Petr JedličkaPondělní volby vyhráli opět sociální demokraté, celkově ale levice nezískala většinu. Nový kabinet sestaví konzervativci. Tři nejvýznamnější posty obsadí nejspíše ženy.
Osm let vládl Norsku levicový kabinet vedený sociálnědemokratickou Arbeiderpartiet Jense Stoltenberga. Nyní se ale chystá změna. Rozhodli o tom Norové v pondělních parlamentních volbách. Stoltenbergova Arbeiderpartiet sice skončila i přes ztrátu devíti mandátů první — získala 30,8 procenta hlasů a zůstává s 55 křesly nejsilnější stranou —, o část podpory ale přišli i její tradiční partneři. Blok pravicových stran naopak posílil, a tak bude pravice ve většině. V nové sněmovně obsadí 96 z celkových 169 křesel.
Jens Stoltenberg už porážku uznal a slíbil, že nebude výměně vlády bránit. „V souladu s norskou parlamentní tradicí odstoupím po představení návrhu státního rozpočtu 14. října,“ uvedl po oznámení výsledků.
Nahradit by ho měla Erna Solbergová, předsedkyně konzervativní strany Høyre. Ta skončila ve volbách s 26,8 procenta hlasů druhá a v novém parlamentu bude mít 48 míst. Její tradiční partneři pak získali dohromady dalších 17 křesel.
K zisku většiny bude nicméně muset tradiční pravice spolupracovat také s konzervativně populistickou Stranu pokroku, nebo si u ní vyjednat alespoň tichou podporu. Solbergová již uvedla, že si vládnutí s pokrokovci dokáže představit; podle pozorovatelů se ale povedou ještě složitá jednání. Strana pokroku si totiž zakládá na odmítání celého systému norské přistěhovalecké politiky. Značně negativní dojem pak vyvolává i fakt, že jejím členem byl v minulosti masový vrah Anders Breivik.
Komentátoři připomínají, že pokud vznikne standardní koalice pravicových stran a Strany pokroku, obsadí zřejmě tři nejdůležitější posty ve vládě ženy. Vedle Solbergové z Høyre by mělo jít o Siv Jensenovou, jež vede pokrokovce, a Trine Grandeovou, která předsedá liberální Venstre.
Příčiny výsledku, kampaň
Znalci z agentur vykládají úspěch pravice jednoznačně: Erně Solbergové se podařilo proměnit image konzervativců i vlastní osoby. Již po volební porážce v roce 2009 si Høyre vyhodnotila, že slib krácení daní a menšího státu Nory nepřesvědčí. Sama Solbergová následně upustila o rétoriky, která jí kdysi v médiích vynesla přezdívku Železná Erna, a začala vysvětlovat: ne škrtat, ale reformovat, ne likvidovat sociální stát, ale efektivněji jej spravovat.
Stejně je zajímavé, když se středoví liberálové, kteří jsou napravo od norských labouristů, jmenují Levice (Venstre) ...
Člověk si musí zvykat na emrickou politickou terminologie a barvokresbu - levičákovi se v USA říká liberál a má stejně jako kdysi za francouzské revoluce revolucionáři modrou barvu v symbolice, pravičák (konzervativec), tedy republikán, ale není bílý jako monarchista za francouzské revoluce, ale červený, "rudý" ...
A teď ještě tato severská zajímavost