Palmový olej v nádržích ohrožuje deštné pralesy
Lenka PurtekováPodle dokumentu Evropské komise se zvýší množství palmového oleje, který se bude moci využívat jako součást pohonných hmot. Olejové plantáže ale ohrožují existenci deštných pralesů.
Stovky milionů tun palmového oleje jsou údajně připraveny k natankování do britských vozidel. Kvůli novým plantážím se ale intenzivně kácejí staré deštné pralesy — navzdory tomu, že to prokazatelně prohlubuje negativní klimatické změny.
Evropská komise hodlá zvýšit množství palmového oleje používaného v automobilech a elektrárnách v rámci směrnice o obnovitelné energii. Ta má za cíl snížit emise skleníkových plynů. Jenže mezera v bruselském návrhu by umožnila spotřebovat téměř všechen současně vyráběný palmový olej jako pohonnou hmotu aut na britských silnicích.
Aktivisté již dříve varovali, že by povolení mohlo vést k ničení asijských lesů kvůli uspokojení globální poptávky po palivech. Situace se přesto vyvinula do současné podoby především kvůli intenzivní lobbingové kampani malajských výrobců, kteří se obávají, že by Evropská unie mohla zakázat dovoz palmového oleje pro energetické účely.
Britové využijí ročně v dopravě padesát miliard litrů pohonných hmot. V letech 2008 až 2009 byla 2,7 procenta z tohoto množství biopaliva. Palmový olej, který používají lidé primárně v potravinářství, je už nyní sporně součástí těchto pohonných hmot.
Vláda využití hájí tím, že chce, aby se zabránilo používání ekologicky škodlivých materiálů. Podle směrnice o obnovitelné energii, která byla schválená v loňském roce, jsou státy Evropské unie povinny získávat deset procent benzínu a nafty v silniční dopravě z obnovitelných zdrojů. Částí je elektrická energie používaná pro pohon některých vozidel, většina ale pochází z rostlinných zdrojů, jako je řepka olejka, sója, palma a cukrová třtina.
Dokument Evropské komise zakazuje získávat biopalivo z plantáží na místech, která předtím minimalizovala skleníkový efekt — tedy z pastvin, mokřadů a lesů. Ochrana se ale nevztahuje na místa, která společnosti proměnily v plantáže před rokem 2008. Většina palmového oleje tedy může být použita jako palivo, protože pochází z plantáží, které vznikly vykácením lesních prostor v posledních patnácti letech.
Podle studie Dánské severské agentury pro rozvoj a ekologii, zveřejněné v roce 2008 v časopisu Conservation Biology, bude trvat pětasedmdesát až třiadevadesát let, než přechod na biopaliva vyváží škody způsobené přeměnou deštných pralesů na plantáže.
Lesy v zemích s největší produkcí palmového oleje, jako je Malajsie a Indonésie, jsou domovem vzácných druhů zvířat, včetně orangutana a tygra sumaterského. Asi devadesát procent plochy je však pro faunu i flóru ztraceno, protože je velké společnosti mění na monokulturní plantáže, kde se rostliny pěstují v rovných řadách. Někteří producenti palmového oleje jsou také často viněni z porušování lidských práv.
Další informace:
The Independent Palm oil deal 'a threat to the rainforest'