Bárta bude lídrem Úsvitu v Plzeňském kraji

Úsvit přímé demokracie se definitivně shodl na předvolební spolupráci s Věcmi veřejnými. Ty se rozhodly nekandidovat samostatně, čtyři jejich politici povedou kandidátky Úsvitu. Kromě Bárty to budou Jiří Štětina, David Kádner a Karel Pražák.

(vd)

09.09.2013 12:13

Aktualizováno: 12:47

352327_mediafax_mikulas_krepelka

S Úsvitem VV podle Bárta spojuje programová vize knihy Úsvit nezávislého ekonoma Pavla Kohouta. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Výkonná rada Úsvitu přímé demokracie o víkendu stvrdila předvolební spolupráci s Věcmi veřejnými. Jejich vedení již minulý týden rozhodlo, že strana nepůjde do parlamentních voleb samostatně. Vít Bárta a Tomio Okamura se nakonec shodli, že ve čtyřech krajích povedou kandidátky Úsvitu politici Věcí veřejných.

„Věci veřejné získaly volební lídry ve čtyřech krajích v Jihočeském, Ústeckém, Královehradeckém a Plzeňském, kde povedu kandidátku já,“ uvedl Bárta na svém webu. „Shodli jsme se nejen na podpoře přímé demokracie, přímé volbě poslanců, starostů, závaznosti referend, ale také na nutnosti vyrovnaného rozpočtu a nezvyšování daní,“ vysvětlil předseda Věcí veřejných důvod aliance své strany s hnutím Tomia Okamury.

Okamura pak pro server iDnes.cz zdůraznil, že výkonná rada Úsvitu zvažovala, zda Bártova účast bude pro stranu prospěšná. „Na misce vah byla jeho pověst pošpiněná křivým nařčením a mediální kampaní, a na druhé straně náš úspěch ve volbách," vysvětlil Okamura. „Nikdy nic neukradl, nikdy nikomu nepřihrál veřejné peníze, nikdy nepředražil veřejnou zakázku,“ dodal.

Podle Okamury stáli členové Úsvitu před rozhodnutím, které výrazně ovlivní jejich volební úspěch či neúspěch. „Spolu s přáteli ve výkonné radě jsme hlasovali, zda se těchto voleb na naší kandidátce má účastnit také předseda strany Věci veřejné,“ uvedl zakladatel Úsvitu.

„Na misce vah byla jeho pověst pošpiněná křivým nařčením a dlouhodobou špinavou mediální kampaní. Na té druhé misce stál náš volební úspěch. Naše průzkumy nám dávají preference nad dvacet procent. Což v praxi znamená, že bychom byli jedním z rozhodujících činitelů ve Sněmovně a prosazení našeho programu – tedy přímé demokracie by bylo více než reálné,“ dodal Okamura.

Zdůraznil přitom, že Bártu poznal jako ministra, který byl jediný, kdo s Úsvitem začal vážně komunikovat například na téma řešení exekutorů či korupce. „Přijímal naše návrhy a pokoušel se je realizovat – konkrétně to bylo slučování exekucí pod jedním poplatkem nebo třeba navrácení účinné lítosti pro svědky korupce. Prostřednictvím VV se tato témata dostala na vládu a do veřejného povědomí a obojí bylo nakonec vyřešeno,“ vysvětlil Okamura.

„Stejně tak pomohl i nám, kdy mi představil například člena Národní ekonomické rady vlády ekonoma Pavla Kohouta, jehož kniha dala nakonec našemu hnutí jméno. Vít Bárta mi také představil renomovanou právničku Hanu Marvanovou, která pomáhala tříbit naše myšlenky. Oba nám pomáhali myšlenky propagovat i na veřejných konferencích,“ doplnil Okamura.

Podle něj to byl navíc nakonec opět Bárta, který Úsvit letos na jaře informoval o údajných dohodách o povolební spolupráci mezi TOP 09 Miroslava Kalouska a sociálními demokraty. „A varoval nás, že volby tito pánové chystají už na letošní podzim s tím, že se hledá jen záminka k pádu vlády,“ vysvětlil Okamura s tím, že pouze díky tomu se stihli u ministerstva registrovat včas.

Úsvit přímé demokracie zkrátka podle Okamury dospěl k závěru, že hodit dnes Víta Bártu přes palubu, by bylo nakonec k ničemu. „Zítra, pozítří bude v zájmu dosažení cíle potřeba další kompromis, další nepopulární rozhodnutí –  například podpořit Sobotku s Kalouskem výměnou za zákon o referendu. Nebo vládu ČSSD s KSČM,“ zdůraznil Okamura.

Mezi klíčové programové body Úsvitu patří kromě obecného zákona o referendu a přímé volby také odvolatelnost poslanců, senátorů, hejtmanů, starostů a prezidenta či uzákonění jasné osobní, hmotné a trestní odpovědnosti všech politiků, soudců, státních zástupců a exekutivy.

„Naši poslanci budou čelit od ostatních stran vydírání, korupci, pomluvám, křivým obviněním, prostě standardnímu prostředí, které v naší politice a v mediálním světě dnes panuje. Už z tohoto pohledu na naše kandidátky vybíráme takové lidi, kteří budou mít sílu odolat,“ tvrdí Okamura.

Kromě Bárty povedou kandidátky Úsvitu další tři politici Věcí veřejných. Jiří Štětina bude lídrem Královéhradecké kandidátky Úsvitu, David Kádner povede kandidátku hnutí v Ústeckém kraji a Karel Prážák se bude o hlasy voličů na kandidátce Úsvitu přímé demokacie ucházet v jižních Čechách.

„Pokud budeme chtít splnit své volební sliby, pak musíme nejen uspět ve volbách, ale vydržet jednotní po celé čtyři roky ve sněmovně. V posledních měsících jsme proto jako naše partnery a spojence nehledali popové ani sportovní hvězdy, ani zvučná jména z akademické sféry,“ uvedl již minulý týden Okamura.

Většinové rozhodnutí vedení Věcí veřejných způsobilo ve straně pnutí. Někteří z členů Věcí veřejných totiž na rozdíl od Bárty usilovali o to, aby se strana ucházela o hlasy voličů samostatně.

„Opustil jsem jednání, abych neblokoval to řešení, jinak by mohla nastat patová situace,“ uvedl například Babák pro server iDnes.cz s tím, že zůstal jen řadovým členem VV. Kateřina Klasnová se pak rozhodla již nekandidovat do dolní komory, osobně totiž prosazovala, aby VV kandidovaly samostatně.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.