Bělobrádek: naše spolupráce s Bursíkem by byla nečitelná a nesrozumitelná

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ve středu vyloučil předvolební spolupráci s Martinem Bursíkem a jeho nově zakládaným politickým subjektem. Podle něj by byla pro voliče nečitelná. Lidovci své kandidátky ale nezávislým osobnostem otevřou.

(vd)

28.08.2013 11:44

Belobradek_kdu-csl_3

Jsme jedinou politickou stranou, která u nás reprezentuje křesťanskodemokratickou politiku s programem sociálně tržního hospodářství. Foto KDU-ČSL

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ve středu vyloučil spolupráci lidovců se stranou Martina Bursíka, podle něj by byla pro voliče nesrozumitelná. Uvedl to poté, co v úterý večer proběhlo jednání mezi vedením KDU-ČSL a Martinem Bursíkem. Ten zakládá novou stranu a usiloval, aby mohl kandidovat na kandidátce lidovců jako nezávislá osobnost. 

Lidovci přitom o spolupráci s malými středovými subjekty uvažují, a to především v regionech, kde se dlouhodobě potýkají s nízkou podporou veřejnosti. Platí to například o Praze, Středočeském kraji či severních Čechách.

Bělobrádek zdůraznil, že lidovce v posledních dnech kromě Bursíkovy Liberálně ekologické strany (LES) oslovilo ke spolupráci více subjektů. Mimo jiné také například Hnutí pro sport a zdraví Josefa Dobeše. Podle tiskového mluvčího strany Daniela Hermana vedení KDU-ČSL tyto možnosti spolupráce intenzivně diskutovalo. Závěrečná diskuze o možné předvolební spolupráci proběhla na zasedání Celostátního výboru KDU-ČSL v úterý

„Celostátní výbor lidovců rozhodl, že spolupráce KDU-ČSL s politickou stranou LES Martina Bursíka by především v programových oblastech byla velmi nečitelná a nesrozumitelná,“ uvedl předseda lidovců. Připomněl, že KDU-ČSL je jedinou politickou stranou, která u nás reprezentuje křesťanskodemokratickou politiku s programem sociálně tržního hospodářství, které se velmi úspěšně realizuje v sousedním Německu nebo Rakousku.

„Před touto možnou centrální spoluprací s jiným politickým subjektem dáváme přednost otevření našich kandidátek nezávislým osobnostem,“ vysvětlil předseda KDU-ČSL s tím, že pro lidovce je důležité ucházet se o důvěru voličů s jasně definovaným programem a prioritami, které budou chtít prosadit.

První místopředseda lidovců Marian Jurečka připomněl, že KDU-ČSL od roku 2010 prošla významnou generační obměnou a nabízí, jak ve svém vedení, tak na kandidátkách do Poslanecké sněmovny, novou generaci politiků.

„Jsme přesvědčeni, že je čas na skutečnou generační výměnu politiků. Všichni, kdo mají dnes rozhodující slovo, ať už jde o prezidenta či vedení ČSSD, ODS i TOP 09, začali sbírat zkušenosti v celostátní politice již od 90. let,“ vysvětlil Jurečka.

„Současná KDU-ČSL proto nabízí novou generaci politiků nezatížených politickým balastem a marasmem minulých let a čitelný program pro Českou republiku,“ dodal první místopředseda KDU-ČSL. Podle Jurečky potvrdí definitivní podobu kandidátek lidovců jejich Celorepublikový výbor příští týden v úterý.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek již dříve pro Deník Referendum uvedl, že se mohou v některých obvodech na jejich kandidátkách objevit jeden či více nezávislých osobností. „Jména s dovolením neprozradím, ale 90 % lídrů našich kandidátek budou noví lidé a někteří z nich budou nestraníci,“ potvrdil pro Deník Referendum Jurečka.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.