Pražští zelení o památkové rezervaci: potřebujeme regulační plán

Pražští zelení vyzývají primátora Tomáše Hudečka, aby pro území městské památkové rezervace byl souběžně s přípravou Metropolitního plánu zpracován regulační plán, který stanoví jasnou vizi jejího dalšího rozvoje.

(vd)

26.07.2013 11:24

230791_mediafax_mikulas_krepelka

Důsledkem nekoncepčních kroků ministerstva kultury, pražského magistrátu a městských částí, je trvalé poškozování městské památkové rezervace UNESCO. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Pražští zelení požadují, aby pro území městské památkové rezervace byl souběžně s přípravou Metropolitního plánu zpracován regulační plán, který stanoví jasnou vizi jejího dalšího rozvoje. Jedině tak podle nich může dojít k ochraně hodnot, které odborníci i občané považují za významné.

„Znepokojují nás nekoncepční kroky ministerstva kultury, pražského magistrátu a městských částí, jejichž důsledkem je trvalé poškozování městské památkové rezervace UNESCO,“ uvedla stínová radní pro územní rozvoj a zastupitelka Prahy 13 Zuzana Drhová. 

Symbolem této nekoncepčnosti se stal nedávný spor o demolici domu na Václavském náměstí a o novostavbu známou jako Květinový dům. Drhová připomíná, že se nejedná o jedinou budovu, nýbrž o plíživou přeměnu historického centra jako takového. 

„Pražská památková rezervace potřebuje na celém svém území regulační plán, který přesně popíše hodnoty, které je zde třeba závazně zachovat. Málokde ve vyspělé Evropě je totiž taková volnost v přeměnách historického centra města jako v Praze,“ dodává zelený stínový radní pro oblast památkové péče a zastupitel z Prahy 8 Petr Vilgus.. 

„V české metropoli stále platí, že developerovi stačí pár let počkat a svůj projekt si bez ohledu na jeho architektonickou kvalitu nakonec prosadí,” tvrdí Vilgus s tím, že Praha není Manhattan ani skanzen. 

„Není žádoucí ji zakonzervovat v určitém historickém stavu bez ohledu na lidi, pro které je centrum města bydlištěm nebo pracovištěm. Zároveň však změny a rozvoj nesmí poškozovat celkového ducha centra města,” upozorňuje Vilgus. 

Zelení proto vyzývají primátora Tomáše Hudečka, aby souběžně s Metropolitním plánem nechal zpracovat regulační plán pro památkovou rezervaci. V současné době totiž vzhledem k průběhu stavebního a územního řízení není rezervace stavebními úřady posuzovaná jako celek, nýbrž po jednotlivých projektech. 

Tento stav podle Drhové umožňuje nežádoucí změny pomocí tzv. salámové metody. „Regulační plán bude jistotou jak pro památkáře a občany, tak pro developery,” konstatuje zelená zastupitelka Zuzana Drhová.

„Město má být prostorem pro plnohodnotný život jeho obyvatel i návštěvníků. Cílem zodpovědných politiků a úředníků je proto nalezení kompromisu mezi ochranou historických prvků a staveb na straně jedné a rozumnou mírou rozvoje na straně druhé,“ připomíná Vilgus. 

Nezbytnou součástí takového procesu musí dle jeho slov být zapojení odborníků a řízená participace laické veřejnosti. „Vzhled města totiž má odrážet mimo jiné i vůli jeho obyvatel,” uzavírá Petr Vilgus ze Strany zelených v Praze.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.