Turečtí rozhořčení se dosud nevzdali, pozornost se vrací k parku Gezi
Petr JedličkaVelké cíle z poloviny června jako odstoupení vlády či zastavení policejních represí se zdají dnes nedosažitelné. Stále mobilizující je ale téma a místo, kde protesty v květnu začaly.
Ani nevybíravost policejních zákroků, ani neochvějná pozice premiéra Erdoğana dosud neodradily turecké rozhořčené, kteří protestují proti nejrůznějším aspektům vládnutí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a Erdoğana osobně. Naznačují to události posledních týdnů. Vskutku masově se v Turecku demonstrovalo naposledy 29. a 30. června. Od té doby však proběhla řada menších happeningů, srocení a přímých akcí.
Velké cíle, jež mělo protestní hnutí v době své největší síly — to jest zastavení policejních represí, prošetření postupu při zákrocích a odstoupení vlády —, se zdají dnes nedosažitelné. Pozornost platformy Taksim Solidarity, která sdružuje více než 120 zainteresovaných organizací, se snad i proto zas koncentruje na téma a místo, kde všechny protesty začaly — výstavbou ohrožený park Gezi na náměstí Taksím v Istanbulu.
„Odpovědný soud zrušil před několika dny kontroverzní stavební projekt na Taksímu s tím, že porušuje pravidla ochrany historického území a v případě realizace by nepřípustně změnil charakter náměstí. Úřady se ale mohou ještě odvolat (...) Premiér Erdoğan již v polovině června uvedl, že pokud soud rozhodne právě takto, zváží, zda o projektu nevypsat celoistanbulské referendum. Nyní však mlčí (...) Aktivisté se proto snaží do parku a na Taksím stále vrátit, a to jak symbolicky, tak i doslova,“ shrnují kontext posledního vývoje zpravodajové Reuters.
Snaha o návrat, reakce, represe
Vedle svolání několika happeningů na Taksím a uspořádání protestního festivalu se rozhořčení několikrát za poslední dny pokusili i o přímý průnik do parku. Oblast, jež byla policií násilím vyklizena 15. června, zůstávala až do 9. července uzavřená. Průvod tří tisíc lidí v sobotu tak policie rozehnala ještě před ohrazením. Na pět set aktivistů bylo však vyhnáno z místa i v pondělí — tři hodiny poté, co byl park znovu otevřen.
„Park má být místo ticha a uklidnění a ne protestů (...) Otevřeli jsme jej, ale vzápětí museli zase zavřít. Tento stav potrvá bohužel až do doby, než se podaří najít způsob, jak předcházet takovými incidentům, jakých jsme byli svědky, respektive jak řešit příslušné problémy (...) Nelze se smířit s tím, že demonstranti z parku učiní opět centrum nepokojů,“ uvedl v úterním prohlášení Huseyin Avni Mutlu, guvernér Istanbulské provincie, který park od den dříve slavnostně otevíral.
Podle některých pozorovatelů může tento krok znovu podnít rozsáhlejší protesty. Podle jiných je ale už hnutí v celostátním měřítku pacifikováno a velkým akcím prý nyní nepřejí ani vysoké letní teploty.