Přípravný výbor nechá přezkoumat vyhlášení referenda v Liberci soudem

Liberecké zastupitelstvo sice vyhlásilo referendum o privatizaci strategického majetku města, nicméně dvakrát přitom porušilo zákon o místním referendu. Přípravný výbor proto podá žalobu ke krajskému soudu.

(vd)

28.06.2013 15:37

472675_mediafax_david_modry

Obrátíme se nyní na soud a budeme se domáhat vyhlášení referenda na termín nejbližších parlamentních voleb, uvedl Korytář. Foto David Modrý, Mediafax

Zastupitelé Liberce sice tento týden vyhlásili referendum o privatizaci strategického majetku města, nicméně dvakrát přitom porušili zákon o místním referendu. Přípravný výbor se proto rozhodl podat žalobu ke krajskému soudu.

Zastupitelstvo totiž nerespektovalo termín navržený přípravným výborem a odhlasovalo termín od 13. září do 4. října. Navíc na návrh ODS zastupitelé proti vůli přípravného výboru odhlasovalo jiné znění referendových otázek.

„Obrátíme se nyní na soud a budeme se domáhat vyhlášení referenda na termín nejbližších parlamentních voleb, jak jsme dopředu žádali. Jinak hrozí, že referendum nebude platné, pokud by přišlo méně než 35% voličů,“ uvedl zmocněnec přípravného výboru Jan Korytář.

Připomněl, že vedení města spolu s ODS chtějí privatizovat letiště a Technické služby města Liberec ještě před dalšími komunálními volbami. „Proto se snaží různými způsoby platnost a závaznost referendum překazit ,“ vysvětlil zmocněnec přípravného výboru Jan Korytář.

Podle členky přípravného výboru Zuzany Tachovské je naprosto bezprecedentní, že návrh ODS, který zastupitelé odsouhlasili, zasáhl do znění referendových otázek. Připomněla, že podle zákona může zastupitelstvo referendum jedině vyhlásit a případně stanovit termín hlasování, pokud ho nenavrhne sám přípravný výbor.

„Krok zastupitelů nemá žádnou oporu v zákoně, a proto se proti tomu budeme bránit u soudu,“ zdůraznila Tachovská. O plánu prodat městský majetek rozhodla stávající menšinová koalice na liberecké radnici, která se opírá o tichou podporu ODS.

Plán odsouhlasili koaliční zastupitelé (ČSSD, Liberec občanům, Unie pro sport a zdraví a nezařazení zastupitelé zvolení na kandidátce Věcí veřejných) společně s občanskými demokraty. Proti byli pouze zástupitelé Změny pro Liberec a KSČM.

„Špatná až nulová komunikace ze strany současného vedení města o zásadních otázkách nás vedla k myšlence zapojit do rozhodování o další budoucnosti Liberce přímo jeho občany. Proto nyní přicházíme s návrhem vyhlásit místní referendum,“ uvedl už dříve Korytář.

„Šanci rozhodnout tak budou mít přímo občané a já věřím, že stejně jako v referendech třeba v Plzni či na Praze 7 rozhodnou promyšleně a s ohledem na naši společnou budoucnost,“ dodal Korytář.

Podle Změny pro Liberec má stávající vedení města i jiné možnosti, jak vyvést město ze současných potíží. „Muselo by se ale odhodlat k nepopulárním opatřením, k vypovězení pro město nevýhodných smluv či přestat vytvářet trafiky pro spřátelené politiky v městských společnostech,“ tvrdí Tachovská.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.