Piráti pořádají diskuzi k nařízení EU o ochraně osobních dat

Ve spolupráci s europoslankyní Švédské pirátské strany Amelií Andersdotter pořádají v pondělí piráti diskuzi k novému nařízení Evropské unie ohledně ochrany osobních dat jejích obyvatel.

(vd)

20.06.2013 15:09

Ivan_bartos

Předseda Pirátů Ivan Bartoš. Foto Piráti.cz

Pirátská strana pořádá v pondělí ve spolupráci s europoslankyní Švédské pirátské strany Amelií Andersdotter diskuzi k novému nařízení Evropské unie ohledně ochrany osobních dat jejích obyvatel. O novém nařízení Evropské unie, které upravuje zásady ochrany soukromí a tím i výrazně přispívá k bezpečné komunikaci na Síti, se má v Evropském parlamentu hlasovat již v červenci.

Pirátské strany se zapojily do celoevropského vzdělávacího projektu, který má veřejnost informovat o významu tohoto nařízení. Na Data protection kampani se podílejí i další politické strany zejména z evropské frakce Strany zelených a nezávislé organizace.

Na akci bude přednášet Amelia Andersdotter, diskuze se zúčastní i členové předsednictva České pirátské strany. Ondřej Profant, garant programového bodu Svoboda informací, připomíná, že Pirátské hnutí vzniklo mimo jiné proto, že v oblastech osobních svobod a lidských práv je legislativa silně zastaralá a neflexibilní.

„Potřeba nové a důkladnější legislativy v oblasti ochrany osobních údajů se plně ukázala s aktuální kauzou sledovacího programu NSA Prism. Nevidím jinou cestu, než naše požadavky sjednotit a společně vymáhat proti všudypřítomným slídilům,“ vysvětluje Profant.

Podle Pirátů by média měla tématu věnovat obzvláště bedlivou pozornost. „Aféry a mediální skandály okolo sledování běžné populace se totiž poslední dobou stále stupňují, ať už se jedná o kauzy globálního charakteru (Prism, Boundless Informant, další připravované dohody po vzoru ACTA), či pouze lokální povahy (sledování na příkaz asistentky premiéra Jany Nagyové),“ připomněli Piráti.

Podle jejich předsedy Ivana Bartoše je důležité, aby se lidé dozvěděli pravdu o sledovacích systémech. „Chceme přispět k ochraně soukromí jednotlivce, protože si velmi dobře uvědomujeme, že principy svobodné komunikace jsou v jednadvacátém století naprosto stěžejní pro vývoj politické kultury. Narozdíl od ostatních stran chceme občana do rozhodování o veřejném životě zapojit, k tomu pochopitelně patří i zdravé podmínky osobního soukromí. Nikdo se nechce rozhodovat pod dohledem,“ uvedl Bartoš.

Akce se uskuteční na Novotného lávce 5 (přednáškové sály ČSVTS). Začátek je naplánován na 13:00.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.