Policie obsadila Taksim. Istanbul byl zahalen slzným plynem

Svědci potvrzují, že policisté v civilu se pokoušeli diskreditovat protestující vrháním Molotovových koktejlů.

(red)

12.06.2013 18:39

Aktualizováno: 13.06.2013 10:56

Turecko_dal_

Nepokoje po celé zemi vypukly 31. května, poté co policie v Istanbulu násilně rozehnala protestující, kteří se pokoušeli zachránit park Gezi. Foto internet

V úterý večer v Istanbulu opět propukly násilné střety poté, co se několik tisíc příslušníků zásahových jednotek v časných ranních hodinách začalo obsazovat náměstí Taksim, odkud se pokoušeli vytlačit na dvacet tisíc demonstrujících.

Podle zpráv repotérů z místa tisíce policistů vzali náměstí útokem, nebe nad Istanbulem halil slzný plyn a policie k vytlačení davu použila ve velké míře rovněž vodních děl.

Protestující byli rozehnáni a jejich tábor po více než dvou týdnech okupace náměstí zničen. Stalo se tak poté, co turecký premiér Recep Erdogan pohrozil protestujícím, že pokud budou masové demonstrace pokračovat, tak „si to odskáčou“.

Včerejší útok policie a obrněných vozů na náměstí Taksim byl prvním od 1. června, kdy se policisté z náměstí stáhli. Policejní akce protestující překvapila – přišla jen několik hodin po prvním ústupku vládní moci od počátku protestů, když vicepremiér Bulent Arinc vyhlásil Erdoganův záměr sejít se ve středu se zástupci hnutí. 

„Budeme bojovat. Chceme svobodu. Bojujeme za svobodu“ prohlásil student Burak Arat, který AFP řekl, že přespával v parku Gezi – „osvobozené zóně“ – dokud jej neprobudily výbuchy prvních granátů se slzným plynem. Turecká média uvádějí, že někteří protestující na policejní útok odpověděli vrháním Molotovových koktejlů. Nicméně svědci, včetně reportéra Guardianu Luka Hardinga, podezřívají z vrhání zápalných lahví provokatéry z řad policistů v civilu.

Jak Harding píše, videozáznam na stránkách deníku Hurriyet uzkazuje malou skupinu čtyř nebo pěti „protestujících“, kteří vrhají láhve na policisty. Jejich pokusy jsou ale podezřele divadelní a nešikovné – v jednu chvíli dokonce „protestující“ postupují vpřed v nemožné napodobenině bojových taktik starých Římanů. Turecké televize navíc tyto záběry vysílaly živě, zatímco, v ostrém kontrastu, dřívější potyčky vyznačující se policejní brutalitou zcela opomíjely.

Svědci na internetu sdíleli obrázky (například zde či zde), na kterých vrhači Molotovových koktejlů mají vysílačky, nebo podobné plynové masky, jaké nosí policie. Na dalším obrázku je postarší muž opásaný střelnou zbraní, „zcela nepodobný tísicovkám protestujících, kteří posledních dvanáct dní náměstí okupovali“.

Policie uvedla, že chtěla odstranit z náměstí navršené barikády, transparenty a vlajky. Transparenty byly nahrazeny velkou tureckou vlajkou a obřím portrétem Mustafy Kemala Atatürka, zakladatele sekulární republiky.

Kancelář guvernéra Istanbulu Husejna Avniho Mutlua uvedla, že kvůli transparentům náměstí vypadalo, jako by bylo „okupované“ a že to „nepěkně škodilo obrazu naší země v očích světové veřejnosti“. V projevu k představitelům své strany také Erdogan prohlásil, že park Gezi „tu není k okupování... hraje se tu vysoká hra a park je využíván jako záminka“.

Několik hodin po útoku policistů na náměstí Taksim bylo v soudní budově policií pozatýkáno několik desítek právníků, kteří chtěli k situaci vydat tiskové prohlášení. Už před úterními událostmi se v Istabulu i v hlavním městě Ankaře konaly další tisícové demonstrace. V Ankaře byl opět k rozhánění davu použit slzný plyn. Pondělní střety byly ovšem menší, než ty o víkendu. 

Nepokoje po celé zemi vypukly 31. května, poté co policie v Istanbulu násilně rozehnala protestující, kteří se pokoušeli zachránit park Gezi, jedno z posledních zelených míst v centru města, před výstavbou nákupního centra. 

Napětí se vystupňovalo v ohromné demonstrace nespokojenosti se stále autoritářštější vládou premiéra Erdogana a jeho Strany spravedlnosti a rozvoje. Přestože si zásahy policie vyžádaly první oběti na lidských životech a více než pět tisíc lidí bylo zraněno, organizátoři protestů zatím nejeví ochotu ustoupit násilí a hrozbám.

Další informace:


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.