ČSSD: Pacienti nesmí být rukojmím obchodníků s léky

ČSSD znepokojuje nárůst reexportu léků z České republiky určených zejména pro vysoce účinnou léčbu onkologických pacientů, pacientů s roztroušenou sklerózou a dalších závažných onemocnění. Léky prý pak chybějí pro české pacienty.

(vd)

11.06.2013 18:05

Heger

Očekávat od současné vládní koalice změnu v zajištění dostupnosti léků ale podle sociálních demokratů nelze. Foto Top.09.cz

Nejsilnější opoziční strana kritizuje nárůst reexportu léků z České republiky určených především pro vysoce účinnou léčbu onkologických onemocnění.

„Ministerstvo zdravotnictví, místo aby zajistilo dostupnou zdravotní péči, podporuje vývoz léků za hranice. Dosud neučinilo jediný krok k tomu, aby byla vydána vyhláška, která by stanovila požadavky na množství a časové intervaly, popřípadě jejich vzájemný vztah při dodávkách léčivých přípravků k zajištění potřeb pacientů,“ uvedla ČSSD v tiskovém prohlášení.

Původní záměr vyjádřený v zákoně o léčivech ministerstvo zdravotnictví totiž dosud stále ignoruje. A to přes povinnost „činit opatření za účelem zajištění dostupnosti léčivých přípravků významných pro poskytování zdravotních služeb“, kterou ministerstvu stanoví stejný zákon.

Sociální demokraté také připomínají, že nedostupnost některých léků ministerstvo dlouhodobě popíralo, a to přesto, že v z České republiky mizí léky za více než deset miliard korun ročně. Jen pro představu, jde o celou 1/5 ročních nákladů zdravotních pojišťoven na léky. Ministerstvo zdravotnictví využívá nedostupnost léků k odůvodnění tlaku na úhrady a ceny léků.

Skutečnost je podle opozice taková, že přívlastek „nejlevnější“ lze vztáhnout na zhruba třetinu hrazených léků. Zbytek je ve srovnání s Evropskou unií podle opozice v průměru. „Proto například ministerstvo zdravotnictví Slovenské republiky nedávno zakázalo vývoz léku Lyrica do České republiky,“ tvrdí sociální demokraté.

Třetina léků nemá navíc aktualizovanou úhradu, protože ministerstvo dosud nepovolilo provedení jediné úhradové soutěže. Vyhláškou ministra naopak u mnoha léků dochází ke zvyšování výdajů zdravotních pojišťoven. Podle ČSSD jde o svérázný způsob, jak bojovat proti vývozu léků.

„Dostupnost zdravotní péče nemůže být omezována touhou několika jedinců po enormním zisku. Pacienti nesmí být rukojmím obchodníků s léky, kteří sledují výhradně svůj prospěch. Politika současné vládní koalice nebrání mizení potřebných léků za hranice ČR, ale přímo tuto situaci podněcuje,“ zdůraznila ČSSD s tím, že není samo sebou, kterak mezi nejvýznamnější sponzory ODS a TOP 09 lze najít subjekty, které se zabývají obchodem s léky.

Očekávat od současné vládní koalice změnu v zajištění dostupnosti léků ale podle sociálních demokratů nelze.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.