Velká hladovka na Guantánamu trvá už přes 100 dní
Petr JedličkaProtest proti podmínkám a protiprávnímu charakteru internace pokračuje, vězňů krmených násilím přibývá. Podle většiny komentátorů dojde v dohledné době k propuštění alespoň části zadržovaných. Nejméně 80 dalších však v internaci zůstane.
Již přes sto dní trvá na americké základně Guantánamo hladovka, kterou protestuje velká část zadržovaných proti podmínkám a protiprávnímu charakteru internace. Počet účastníků protestu zůstává od konce dubna stejný — podle zástupců ozbrojených sil USA „okolo stovky“ ze 166 aktuálně vězněných; podle právníků zadržovaných okolo 130. Vzrůstá však počet těch, které zdravotní týmy krmí násilím. Ve druhé polovině dubna šlo podle oficiálních údajů o 16 osob. Na konci měsíce jich bylo již 24. Nyní je tekutá výživa nuceně vpravována do těla třiceti vězněných.
Podle odpovědných důstojníků není doposud žádný z hladovějících ohrožen na životě. Podle právníků zadržovaných je ale stav několika z nich již velmi vážný.
„Zprávy ze základny jsou kusé a jen málo z nich je potvrzených. S určitostí víme, že tři hladovějící jsou v současnosti hospitalizování,“ uvedla na Twitteru Carol Rosenbergová z miamského Heraldu, která dění na Guantánamu dlouhodobě sleduje.
Podle vyjádření lékařů, která citují americká média, nemůže člověk po dvou týdnech bez jídla téměř chodit. Po třech pak nevydrží ani stát. Tři týdny bez jídla jsou zároveň hranicí, jejímž překročením začíná výrazně narůstat riziko trvalého poškození těla i mysli.
První z hladovkářů zahájili protest 6. února. Stalo se tak po sérii osobních prohlídek, při níž dozorci údajně urážlivě zacházeli s Korány zadržených. Většina protestujících se nicméně připojila až ve druhé polovině dubna. Popudem se stala razie v jednom z vězeňských táborů, která přerostla v potyčku a jíž následovala série kárných opatření: umístění většího počtu vězňů na samotky, odepření přístupu k rádiu, tisku či televizi a omezení možnosti studovat právní dokumenty.
Někteří z vězňů si rovněž stěžují na soustavné trýznění zimou, používání toxických sprejů či přímo bití od dozorců.
Část zřejmě propustí
Americký prezident Barack Obama slíbil na konci dubna, že „učiní vše, co je v moci administrativy“, aby splnil starý slib a vězeňský komplex uzavřel. Fakticky se ale změnilo zatím jen málo. Obamův ministr spravedlnosti Eric Holder při středečním slyšení v Kongresu uvedl, že jako první by mohlo Guantánamo opustit třicet Jemenců, kteří již byli zbaveni podezření. Prohlásil také, že vláda hodlá znovu obsadit post zvláštního zmocněnce pro jednání s vládami zemí, ze kterých zadržovaní pocházejí.
Žádnou lhůtu pro uskutečnění zmíněných kroků ovšem Holder neuvedl.
Na problém v pátek znovu upozornila řada lidskoprávní sdružení, která zorganizovala při příležitosti stého dne hladovky několik protestů, happeningů a přímých akcí. Organizace Witness Against Torture též pokračuje ve sběru podpisů pod tematickou petici. Příslušnou výzvu americkému prezidentovi podpořilo už přes 212 tisíc signatářů.
Většina komentátorů usuzuje, že orgány USA propustí v dohledné době vskutku část zadržovaných; nejméně 80 osob však internováno zůstane — ať už na Guantánamu, nebo jinde. Tuto skupinu budou dle převažujících odhadů tvořit tři osoby, které již byly odsouzeny, sedm osob, které jsou souzeny právě nyní, 24 osob, jejichž obžaloba se očekává, a konečně 46 osob, u nichž se obžaloba neočekává, ale byly vyhodnoceny jako „příliš nebezpečné k propuštění“.
Zbylých 86 guantánamských zadržovaných nemá být ani obžalováno, ani je americké orgány nepovažují za nebezpečné. Propuštění zmíněných třiceti Jemenců však blokuje zákaz z ledna 2011, kdy se ukázalo, že jedna z náloží ze zmařeného teroristického útoku pochází právě z Jemenu. A propuštění ostatních 56 zadržovaných zase komplikují formality či dohody s bezpečnostními službami v jejich vlasti.
Obamovo dědictví
Komplex tří (resp. později dvou) vězeňských táborů při základně Guantánamo fungoval v letech 2002 — 2008 jako středisko, do nějž Američané sváželi osoby podezřelé ze zapojení do protiamerických teroristických sítí z různých částí světa. Od nástupu Baracka Obamy do prezidentské funkce už noví vězni nepřibývají, na zadržované se ale stále nehledí ani jako na civilisty, ani jako na válečné zajatce. V důsledku se tak nacházejí v neplnoprávném postavení.
Internací na Guantánamu prošlo celkově 779 osob, většina však byla propuštěna ještě za vlády George W. Bushe. Podle kabelogramů zveřejněných serverem WikiLeaks věděli Američané od počátku, že jen přibližně 220 z původně zadržených může mít s vyšší pravděpodobností vazbu na nějakou teroristickou síť; rozhodli se však k maximální obezřetnosti na úkor lidských práv.
Barack Obama slíbil Guantánamo uzavřít již v kampani před volbami v roce 2008 a po nástupu do funkce vyhlásil, že závazek do roka splní. V letech 2009 a 2010 ovšem musel svést bitvu s Kongresem o financování příslušného opatření, a tu nakonec prohrál. Zákonodárci odmítli nejprve uvolnit nezbytné prostředky na řádnou internaci obviněných a odsouzených. Následně Kongres znemožnil i převoz ostatních vězněných na území USA.
Obamova administrativa pokračovala i po neúspěchu v Kongresu v propouštění zbylých vězňů; vinou nejrůznějších omezení a podle mnohých i vlastní nevole tak ale činila velmi pomalu. V lednu 2011 bylo v táborech internováno 174 osob. Poslední z propuštěných opustili Guantánamo v létě 2012.
Obama je znám výrokem, že „existence Guantánama vytvořila s velkou pravděpodobností více teroristů, než kolik jich zde Američané drželi“. Podle zprávy amerických tajných služeb z března 2013 se asi 16 procent guantánamských propuštěnců zapojilo po návratu do vlastí do „militantních aktivit“.
Ze 779 osob, jež prošly Guantánamem, zemřelo devět zadržených přímo v táboře. Americké ministerstvo obrany eviduje více než 60 pokusů o sebevraždu. Amnesty International označila věznici v roce 2005 za „gulag naší doby“.
Další informace:
CommonDreams.org Gitmo Activists Mark 100th Day of Hunger Strike With Media 'Storm'
Al Džazíra Guantanamo Hunger Strike Enters 100th Day
The Guardian Eric Holder hints Yemenis held at Guantánamo may be released
RT ‘Worse than death row’: Gitmo hunger strike reaches Day 100
RT Hunger games: Critical health fears as Gitmo strike marks Day 100
RT Shackles, masks and nasal tubes: Gitmo revises force-feeding techniques (PHOTOS)
AntiWar.com The Deepening Shame of Guantanamo
The Militant Guantánamo hunger strike grows, highlights abusive conditions