Jak je důležité míti jasného nepřítele

Kateřina Kňapová

TOP 09 může přebrat ODS pozici hegemona na pravici. Pomáhá jí k tomu absence vnitřního nepřítele a jasní nepřátelé vnější.

Zatímco preference ODS se ve výzkumech veřejného mínění pohybují kolem dvanácti procent, TOP 09 se za suverénní ČSSD drží na druhém místě. Vzhledem k tomu, že je to právě TOP 09, kdo má personálně na svědomí například problémy na Ministerstvu práce a sociálních věcí, ať už mluvíme o původně protiústavních sKartách, opakovanému krachu vyplácení sociálních dávek, paralyzaci Úřadů práce nebo skandálech náměstka Šišky, případně pak personální mizérii na ministerstvu kultury, o nerealistických ekonomických výhledech ministra financí nemluvě, může se jevit tento stav jako poměrně překvapující.

Bez vnitřního nepřítele

×
Diskuse
April 18, 2013 v 12.09
Ale myslím, že to funguje i obráceně:

pro mnoho lidí-voličů je jasným nepřítelem právě Kalousek.
Kdyby to fungovalo stejně silně i obráceně, neměli by takové preference.

Oni jsou to takoví henlainovci (vzpomeňme jen výstup paní Peckové nebo represe TOP ministrů výhradně proti "sockám"), což spoustě jednodušších vyhovuje a je to pro ně dokonce velmi přitažlivé. Ostatně ODS volili mnozí také víc pro pocit jakési její "elitnosti", než z racionálních důvodů.
April 18, 2013 v 17.31
Pane Švehlo, jen pro zpřesnění: to "stejně silně" jste si tam doplnil sám; jen jsem upozornil na tu obousměrnost. Kvantifikovat to neumím.
April 18, 2013 v 17.49
Tak dvacetiletí "fracci" s vysokou školou mají podle senátora Okamury stát u míchačky nebo sázet stromky a plyšové hračky milionářů mohou jezdit na výlety a po masážích, jak jsme se mohli před časem dočíst (http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/nakupy/clanek.phtml?id=661005).
To je přece úplně normální svět.
April 18, 2013 v 18.13
"Nacistoidní neoliberalismus"?
Tady vzniká cosi jako "nacistoidní neoliberalismus". Některé názory některých voličů TOP 09 — když na to přijde — se zase tak moc neliší od voličů DSSS:

Chudí lidé (hlavně Romové, ale zdaleka ne jen oni) by stejně měli žít někde v krabici za městem nebo ještě lépe v táborech, protože si za svou chudobu můžou sami. A kdo nesouhlasí s tvrdě rozvrstvenou společností a chce snad nějaké "spravedlivé daně", "sociální dávky", "hospodářskou politiku státu" apod., je jen hnusný sockomouš, člověk minulosti a hlupák, který ve slušné společnosti nemá co dělat (ergo patří do tábora taky).

Upřímně, mě tohle splývání v podstatě náckovství a neoliberálního dogmatismu děsí. Protože tenhle nebezpečný primitivismus jde napříč sociálními vrstvami (paradox jedna) a napříč vzděláním (paradox dvě). A hranice mezi civilizací a barbarstvím jsou nejasné a prostupné...