Zvoleni čtyři noví členové Rady ÚSTR
Vratislav DostálČleny Rady Ústavu pro studium totalitních režimů se stali archivářka Emílie Benešová, politolog Lukáš Jelínek, předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová a sociolog Michal Uhl.
Senát na své druhé schůzi v novém složení zvolil ve středu 5. prosince čtyři nové členy Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Rada má sedm členů volených na pět let. Senát volil tři členy Rady na návrh občanských sdružení a jednoho člena na návrh prezidenta. Po včerejší volbě je obsazeno šest ze sedmi míst členů Rady.
S prezidentskou nominací byla hned v prvním kole volby zvolena předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. Získala 42 ze 73 odevzdaných hlasů.
Ve druhém kole volby pak byli za členy Rady zvoleni archivářka Emílie Benešová (46 hlasů ze 70 možných), politolog Lukáš Jelínek (45 hlasů) a sociolog a komunální politik Strany zelených Michal Uhl (40 hlasů). Tato trojice vzešla z dvaatřiceti nominací občanských sdružení, které přijala volební komise Senátu.
Zatímco Naděžda Kavalírová své místo v Radě obhájila, pokračovat v práci nebudou další ze členů Konfederace politických vězňů Čestmír Čejka, nominant ODS Patrik Benda a děkan Filozofické fakulty UK v Praze Michal Stehlík. Těm jejich pětileté funkční období v Radě včera skončilo.
Do druhého kola volby postoupila ještě předsedkyně občanského sdružení Ano pro Evropu Monika MacDonagh-Pajerová, Karel Strachota z Člověka v tísni a historik Markem Tomaštíkem z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Dále kandidovali třeba historik Jan Mervart, politolog Lukáš Valeš nebo bývalý ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra.
Rada ÚSTR má pravomoci personální — může vyměnit ředitele, ekonomické — schvaluje podklady pro návrh rozpočtu a vědecko-organizační — určuje cíle práce Ústavu a schvaluje metody k jejich naplnění. V předchozím období byla paralyzována osobními spory mezi členy Rady i mezi Radou a vedením Ústavu, jehož je nejvyšším orgánem.