Za dvacet let přibylo na venkově přes sto tisíc neobydlených domů
Vratislav DostálPokračující vylidňování venkova, pokles počtu rekreačních chalup nebo migrace podnikatelů z měst do podnikatelských enkláv — zatím dostupné výsledky Sčítání lidu, domů a bytů 2011 ukazují na největší regionální změny za deset let.
Z detailní analýzy Sčítání lidu, domů a bytů 2011 společnosti Česká distribuční, která se zaměřila na domovní fond a územní rozložení podnikatelů a zaměstnanců mimo jiné vyplývá, že je v současné době v České republice evidováno téměř 377 tisíc neobydlených objektů, což od roku 1991 představuje více než stotisícový nárůst.
Přestože se domovní fond zmodernizoval a o polovinu se snížil počet neobydlených objektů určených k demolici, celkově prázdných objektů přibylo. V roce 2011 dosáhla neobydlenost 17,5 procenta. Nejvýznamnější část z této složky přitom tvoří rekreační chalupy, jejichž počet od roku 2001 poklesl o 6,4 procentního bodu a dosáhl hodnoty 44 %.
Ostatně, suburbanizace, tedy bydlení na "předměstích", mimo administrativní hranice města, avšak se sociální vazbou na město (práce ve městě, vození dětí do škol ve městě, kulturní vyžití ve městě, vlastní kupní síla utracená téměř ze sta procent ve prospěch ekonomických subjektů sídlících ve městě, ale přespávání formálně "na venkově" a zatěžování venkovských obecních rozpočtů nároky na komunální služby jako odvoz odpadků, správa vodovodní a kanalizační sítě, výstavba a údržba obecních komunikací, po nichž ovšem jen ráno autem opouštím obec, abych se večer vrátil až za plot či zeď obydlí) rozhodně není jev, který by odporoval či zpochybňoval tezi o vylidňování venkova. Suburbanizace je součást skutečného vylidňování venkova, ač v číslech tak nehovoří.