Potvrdí sociální demokraté dominantní postavení v Senátu? Díl 2.
Vratislav DostálAnalýza Deníku Referendum potvrzuje, že se vzdáleností od Prahy a s pohybem na východ narůstá převaha levice.
Deník Referendum oslovil experty, kteří jsou obeznámeni s obvody, v nichž se letos volby konají, se dvěma dotazy: jak vidí šance kandidátů ČSSD uspět a kterého z kandidátů považují v daném volebním obvodě za favorita.
V pátek jsme zveřejnili první díl soustředěný na Prahu a pět českých obvodů. Dnes se posouváme více na východ a nabízíme rozbor druhé třetiny obvodů. Analýza prochází jeden obvod po druhém a s přihlédnutím k celostátním faktorům hodnotí situaci především z hlediska lokální politicko-společenské konstelace. Současně zohledňuje výsledky z předešlých dvou senátních voleb.
Litoměřice
Na Litoměřicku svůj senátorský mandát obhajuje místopředseda ODS Alexandr Vondra. Za sociální demokraty v obvodě, jehož součástí je i středočeské Slánsko, kandiduje lékař Hassan Mezian, komunisté do boj o křeslo v horní komoře pak vyslali exposlankyni Jitku Sachetovou.
Poslanec a bývalý hokejista Jiří Šlégr kandiduje za Národní socialisty, Vladimír Říha se o hlasy voličů uchází na kandidátce uskupení Pro kraj a právník Ivan Přikryl na kandidátce Severočechů.cz. Svého kandidáta tu má i Suverenita Jany Bobošíkové či Svobodní. Za TOP 09 nakonec kandiduje moderátor a novinář Stanislav Berkovec a za Věci veřejné jejich místopředseda Tomáš Jarolím.
Podle politologa působícího v Ústí nad Labem Pavla Hynčici je Litoměřicko v rámci Ústeckého kraje obvodem se spíše silnějším podílem (středo)pravicových voličů. Způsobeno je to podle něj tím, že částečně zasahuje do Středočeského kraje.
„Dá se tedy předpokládat, že do druhého kola postoupí jeden z dvojice kandidátů Vondra (ODS) — Berkovec (TOP 09). Vzhledem k dlouhodobě špatné pověsti Alexandra Vondry silně navíc zosobňujícího nepopulární Nečasovu vládu, je spíše pravděpodobnější postup v podstatě apolitického Berkovce,“ předpověděl Hynčica.
Současně připomněl, že na Litoměřicku disponuje nezanedbatelným zázemím levice, a to především v „ústecké“ části obvodu. Proto lze podle Hynčici očekávat postup do druhého kola jednoho z kandidátů této části politického spektra.
„ČSSD má nevýhodu nasazení poměrně málo známého kandidáta, tím spíše ve srovnání s kandidátem v minulých volbách Robertem Kopeckým, bývalým známým a populárním starostou Podsedic. Ruku v ruce s tím může být na druhé straně všeobecná známost Jiřího Šlégra faktorem pro jeho nikoli malé šance,“ myslí si politolog.
Šlégrovi podle něj může napomoci i aktivita zástupců Národních socialistů při řešení několika kauz v regionu. „Jeho jistou slabinou může být to, že je příliš ve stínu mnohem výraznějšího a politicky zručnějšího Jiřího Paroubka,“ dodal Hynčica s tím, že si přesto myslí, že Šlégr do druhého kola postoupí.
V roce 2006 na Litoměřicku zvítězil Alexandr Vondra na kandidátce ODS, když ve druhém kole porazil sociálního demokrata Roberta Kopecké. Vondrovi dalo ve druhém kole hlas 58,59 % voličů.
V roce 2000 pak na Litoměřicku ve volbách do Senátu vyhrál Zdeněk Bárta z KDU-ČSL na kandidátce Čtyřkoalice. Soupeřem ve druhém kole mu přitom byl Pavel Pospíšek z KSČM, který v prvním kole porazil sociálního demokrata Roberta Kopeckého.
Na Litoměřicku čeká jedna z klíčových porážek občanské demokraty. Je totiž pravděpodobné, že tu jejich místopředseda a ministr obrany Alexandr Vondra neobhájí svůj mandát. Jeho nepopularita výrazně zvyšuje šance pro kandidáta TOP 09 Stanislava Berkovce. Na levici bude o postup do druhého kola usilovat Jiří Šlégr za Národní socialisty a Hassan Mezian z ČSSD.
Jejich souboj o levicového voliče lze dopředu rozhodnout jen stěží. Přesto se přikláníme k hypotéze, dle které Šlégrovi spíše ublíží, že kandiduje za stranu, jejíž dominantní a všechny ostatní politiky strany zastiňující osobností je expředseda sociálních demokratů Jiří Paroubek.
Odhad DR pro druhé kolo: Berkovec (TOP 09) — Mezian (ČSSD). Mandát získá Mezian.
Teplice
Taktéž na Teplicku obhajují senátorské křeslo občanští demokraté. Konkrétně Jaroslav Kubera, který letos končí již své druhé volební období. Sociální demokraté do boje proti Kuberovi vyslali bývalého krajského policejního ředitele Jiřího Vorálka.
Za Národní socialisty se o hlas voličů bude ucházet právník Štěpán Knézl. O hlasy voličů na Teplicku se bude dále ucházet starostka Proboštova Alenka Antošová na kandidátce KDU-ČSL, učitel teplického gymnázia Jiří Řehák (Pro! kraj), podnikatel v oboru IT Jaromír Tasáry (Soukromníci) a starosta Dubí Petr Pípal na kandidátce Severočevhů.cz.
Teplický obvod je silně charakteristický především existencí „fenoménu“ Kubera. „Stejně jako ve dvou předchozích senátních volbách, předpokládám i tentokrát nejen značný úspěch Jaroslava Kubery, ale i jeho vítězství,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Referendum Hynčica.
Kuberovi podle něj mimo jiné dlouhodobě pomáhá, že nepatří ke standardním zástupcům občanských demokratů. „Jeho názory a postoje jsou v mnoha směrech specifické, občas se staví do pozice jakéhosi rebela, a tedy nemusí být příliš spojován s nepopulární Nečasovou vládou,“ odhaduje politolog.
Současně předpokládá postup jednoho ze (středo)levicových kandidátů. „Na jedné straně má v Teplicích silné zázemí NS-LEV 21, nicméně jejich nevýhodou je, že nepostavili příliš známého kandidáta, což bude nahrávat dlouholetému krajskému policejnímu řediteli Jiřímu Vorálkovi, kandidátovi ČSSD," uvedl Hynčica.
Vyloučit se podle něj nicméně nedá ani postup kandidáta KSČM Jaroslava Dubského. „A to obzvlášť v případě nižší volební účasti,“ dodal politolog s tím, že se přiklání k postupu Jiřího Vorálka z ČSSD či Jaroslava Dubského z KSČM.
Jaroslav Kubera vyhrál na Teplicku poslední dvoje senátní volby. V obou případech mu byl ve druhém kole soupeřem kandidát KSČM Oldřich Bubeníček. V roce 2006 Kuberu ve druhém kole volilo 61,17 % voličů, v roce 2000 56,53 %.
Jednoznačným favoritem senátních voleb na Teplicku je obhájce mandátu Jaroslav Kubera z ODS. Do druhého kola jej doprovodí jeden ze dvojice Vorálek, Dubský.
Odhad DR pro druhé kolo: Kubera (ODS) x Dubský (KSČM). Mandát získá Kubera.
Jablonec nad Nisou
Na Jablonecku se o hlasy voličů uchází již potřetí současná senátorka Soňa Paukrtová. Zatímco před šesti lety kandidovala za Stranu pro otevřenou společnost (SOS), tentokrát se bude o hlasy voličů ucházet na kandidátce TOP 09 a Starostů pro Liberecký kraj. Sociální demokraté do voleb nominovali hejtmana Stanislava Eichlera. Za ODS jde do voleb starosta Albrechtic v Jizerských horách Jaroslav Zeman.
Po dvanácti letech kandiduje také první jablonecký senátor František Vízek. Zatímco v roce 1996 kandidoval za ČSSD, letos se bude o hlasy voličů ucházet na kandidátce Národních Socialistů — Levice 21. století. Komunisté tu do senátních voleb vyslali městského zastupitele Františka Peška. Za lidovce se pak o hlasy voličů bude ucházet primář jablonecké chirurgie Michael Vraný.
Dosavadní výsledky senátních voleb naznačují, že je jablonecký obvod na poměry v severních Čechách spíše pravicový. Proto lze podle politologa Pavla Hynčici očekávat, že do druhého kola postoupí jeden z kandidátů pravicových subjektů.
„Dosavadní v zásadě bezkonfliktní působení v Senátu a ,ženský' faktor bude ve srovnání s kandidátem ODS Jaroslavem Zemanem napomáhat Soně Paukrtové z TOP 09. Zemanovi navíc mohou ubírat hlasy dva bývalí členové ODS Stanislav Pěnička (Nová Budoucnost pro LK) a Pavel Žúr (Semiláci),“ vysvětlil politolog.
Taktéž na levici se tu zdá být situace před volbami nepřehledná. Sice tak jako v mnoha jiných obvodech budou i na Jablonecku dopady vládní politiky silně nahrávat postupu jednoho z levicových kandidátů, nicméně nevýhodou sociálních demokratů je nominace hejtmana Libereckého kraje Stanislava Eichlera.
Podle Hynčici může být Eichler chápán jako kandidát, který byl „odklizen". Slabost kandidáta ČSSD podle Hynčici vynikne v konfrontaci s kandidátem Národních socialistů Františkem Vízkem. „Může mu totiž nahrávat jeho minulá bohatá kariéra a politické zkušenosti — včetně působení v Senátu ve volebním období 1996-2000 — v barvách ČSSD a s tím spojená celková osobnostní vyzrálost,“ předpovídá Hynčica.
„To vše může zapůsobit na řadu voličů ČSSD, kteří ho tak mohou upřednostnit před jejím kandidátem Stanislavem Eichlerem,“ dodal Hynčica s tím, že očekává Vízkův postup do druhého kola.
Ve volbách v roce 2006 bojovalo o křeslo do Senátu za jablonecký obvod osm kandidátů. Proti Paukrtové ze Strany pro otevřenou společnost stál tehdy mimo jiné mistr světa v hodu diskem Imrich Bugár za ČSSD či jablonecký starosta Jiří Čeřovský za ODS. Ten získal v prvním kole 36,63 procenta hlasů, kdežto Paukrtová jen 29,82. Ve druhém kole podpořilo ale Paukrtovou 52,94 procenta voličů, a tak v Senátu zůstala. Bugár na kandidátce ČSSD získal v prvním kole pouhých 7,99 % hlasů.
V roce 2000 tu pak mandát získala taktéž Paukrtová, avšak jako nezávislá kandidátka za Čtyřkoalici. Ve druhém kole jí byl i tehdy soupeřem Jiří Čeřovský, kterého porazila se ziskem 51,38 % hlasů. Za ČSSD v roce 2000 na Jablonecku kandidoval František Vízek, který v prvním kole skončil se ziskem 13,19 % hlasů i za komunistickou kandidátkou Ludmilou Brynychovou. Ta obdržela 14,98 % hlasů.
Jablonec nad Nisou bude nejspíš jedním z prvních obvodů, ve kterém výrazněji do volebních výsledků promluví Paroubkova nová strana. Její kandidát František Vízek zřejmě stáhne hejtmana Eichlera, takže se na levici může radovat ten třetí: kandidát komunistů. Na pravici bude volbám nejspíš dominovat Soňa Paukertová z TOP 09.
Odhad DR pro druhé kolo: František Pešek (KSČM) x Paukertová (TOP 09). Mandát získá Paukertová.
Mladá Boleslav
V Mladé Boleslavi bude mandát obhajovat současný senátor ČSSD Jaromír Jermář. Občanští demokraté do boje vyslali náměstka primátora Mladé Boleslavi Adolfa Beznosku, za KSČM kandiduje starosta Luštěnic Václav Jakubec (KSČM) a za TOP 09 fotbalový trenér Karel Stanner.
Taktéž Národní socialisté Jiřího Paroubka tu mají svého kandidáta. Je jím lékař Karel Horák. Za Suverenitu Jany Bobošíkové kandiduje chirurg Jiří Somberg a za Babišovo ANO 2011 majitel sportovního centra František Petrtýl. O senátorské křeslo se bude opět ucházet lékař Jaroslav Mitlener za stranu Svobodní, který před šesti lety v barvách občanských demokratů těsně prohrál ve druhém kole voleb, a neobhájil tak své křeslo.
Podle Pavla Hynčici je favoritem voleb na Mladoboleslavsku kandidát ČSSD: „Výhoda dosavadního působení, a tedy jisté známosti ve spojení s příslušností k politické straně, která je v opozici vůči Nečasově vládě a preferenčně v popředí — to jsou faktory, které budou nahrávat postupu dosavadního senátora Jaromíra Jermáře z ČSSD),“ uvedl politolog pro Deník Referendum.
Pro takovou prognózu hovoří i absence výrazně silného a známého kandidáta KSČM. „V případě NS-LEV 21 sice kandiduje jeden z čelných představitelů (odborný mluvčí pro oblast boje s korupcí) této strany Karel Horák, nicméně vzhledem k nízkým preferencím své strany moc velké šance nemá,“ myslí si Hynčica.
Na opačné straně jsou dle jeho názoru možné různé varianty. „Adolf Beznoska z ODS bude mít výhodu etablované politické strany, v případě kandidáta TOP 09 se pak mohou projevit aktuální aféry na ministerstvu práce, neboť střední Čechy jsou blíže centru a je tu možný větší dopad celostátní politiky,“ tvrdí Hynčica s tím, že část hlasů nepochybně odebere také bývalý senátor ODS Jaroslav Mitlener.
V roce 2006 na Mladoboleslavsku senátní volby vyhrál Jaromír Jermář z ČSSD, který ve druhém kole jen těsně porazil Jaroslava Mitlenera z ODS. Jermář tehdy získal 50,54 % hlasů.
V roce 2000 dopadly volby na Mladoboleslavsku taktéž velmi těsným výsledkem. Do druhého kola tehdy postoupil Jiří Dienstbier na kandidátce ČSSD a Jaroslav Mitlener z ODS. Dienstbier nakonec mandát nezískal, ve druhém kole mu svůj hlas dalo 49,78 % voličů. V absolutních číslech to znamenalo, že prohrál rozdílem 111 hlasů.
Mladoboleslavsko bude jedním z obvodů, kde se ve druhém kole utkají zástupci dvou tradičně nejsilnějších politických stran. Ve druhém kole je pak mírným favoritem obhájce mandátu Jaromír Jermář z ČSSD.
Odhad DR pro druhé kolo: Jermář (ČSSD) x Beznoska (ODS). Mandát získá Jermář.
Benešov
Na Benešovsku obhajuje mandát z roku 2006 Karel Šebek z ODS. Sociální demokraté do voleb vyslali bývalou starostku Neveklova Věru Kisovou, za TOP 09 kandiduje poslanec Luděk Jeništa a za KSČM zástupce šéfredaktora Haló novin Ivan Cinka.
Na Benešovsku dále kandiduje golfista Alan Babický za Národní socialisty, Milan Vodička za Svobodné a lékařka Alice Čečilová za Věci veřejné. Dalšími kandidáty tu jsou hudební skladatel a vydavatel Petr Hannig za stranu Suverenita, učitelka a ředitelka Ivana Dobešová za hnutí ANO 2011 a členka Pirátů Lenka Matoušková.
Jedná se o obvod těsně sousedící s hlavním městem, navíc se stále větším počtem majetnějších obyvatelem, kteří opustili hlavní město. Nejen proto tu má podle politologa Lukáše Jelínka největší šance Občanská demokratická stana. „Ačkoli Karel Šebek nepatří k výrazným senátorům, jistou pozici si na Benešovsku vybudoval,“ uvedl Jelínek v rozhovoru pro Deník Referendum.
„Naději uspět by mohl mít i jiný pravicový kandidát, kdyby se jednalo o známé jméno. Nic takového se ale letos nekoná. Luděk Jeništa z TOP 09 je například v Poslanecké sněmovně dosud prakticky neviditelný,“ doplnil politolog s tím, že do hry může vstoupit také sociální demokracie, která staví bývalou starostku Neveklova Věru Kisovou.
Benešovsko se totiž podle Jelínka může stát v jednom ohledu ukázkovým obvodem. „V roce 2006 byla ještě pravice ve středních Čechách silná. O dva roky později citelně oslabila. Pokud by uspěla kandidátka ČSSD, byl by potvrzen trend z roku 2008 a oranžová družina by vskutku stála před branami Prahy,“ myslí si politolog.
Přesto je podle něj favoritem volby Karel Šebek z ODS. „Ve druhém kole mu bude sekundovat buď Věra Kisová z ČSSD, nebo kandidát TOP 09 Luděk Jeništa.
V roce 2006 senátní volby na Benešovsku vyhrál Karel Šebek z ODS. Soupeřem ve druhém kole mu byla Helena Rőgnerová na kandidátce Volby pro město (VPM). Sociální demokraté tehdy do voleb vyslali Zdeňka Seidla, který skončil v prvním kole těsně třetí za Rögnerovou. Od postupu do druhého kola ho dělilo 714 hlasů.
V roce 2000 tu senátorský mandát obdržela právě Helena Rögnerová, tehdy na kandidátce Čtyřkoalice, když ve druhém kola porazila Libuši Benešovou z ODS.
Benešovsko je tradičně pravicovým obvodem a stejně jako v české metropoli lze očekávat dominanci občanských demokratů. A to přesto, že se jejich kandidáti budou muset vypořádat s mimořádně nepopulárními kroky současné vlády, jejíž součástí je jejich strana. Prohru ODS sice vyloučit nelze, ale byla by tu překvapením. A současně pro ODS výstrahou.
Odhad DR pro druhé kolo: Šebek (ODS) x Kisová (ČSSD). Mandát získá Šebek.
Chrudim
Ve volebním obvodě číslo 44 — Chrudim kandiduje deset lidí, o tři více než před šesti lety. Jde o jeden ze čtyř obvodů, kde svůj mandát obhajuje KDU-ČSL. Petr Pithart, který tu mandát získal třikrát po sobě, se ale letos rozhodl již nekandidovat.
Za sociální demokraty se tu o přízeň voličů bude ucházet radní Kraje Vysočina a bývalý chotěbořský starosta Tomáš Škaryd. TOP 09 do boje o senátorské křeslo vyslala Zdeňka Juračku, komunisté Milana Plodíka a lidovci starostu Chrudimi Petra Řezníčka.
Ve volbách se tu představí také tři nezávislí kandidáti, jedním z nich je ředitel Agrární komory Jan Veleba, dále pak Emanuel Žďárský a primář David Kasal. Občanští demokraté do voleb vyslali dosavadní starostku Hlinska Magdu Křivanovou.
Chrudimsko jako region na úpatí Českomoravské vrchoviny patří mezi periferní oblasti ve vnitrozemí České republiky. Spolupracovník a komentátor Deníku Referendum Patrik Eichler připomíná, že jde o region stavící na strojírenském a textilním průmyslu a výrazně také na zemědělství. Region je také charakteristický dlouhodobě vysokou nezaměstnaností.
„Na postup do druhého kola mohou myslet lidovecký starosta Chrudimi Petr Řezníček, který by tak mohl navázat na opakovaný úspěch Petra Pitharta v tomto volebním obvodě, a krajský radní za ČSSD Tomáš Škaryd,“ myslí si Eichler s tím, že oběma by měl pomoci předpokládaný úspěch jejich stran či koalic v krajských volbách.
Šanci má podle něj i ODS a její kandidátka Magda Křivanová, neboť občanští demokraté měli svého zástupce ve druhém kole v obou předchozích senátních volbách. „Překvapit by mohli předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeněk Juračka z TOP 09 a předseda Agrární komory Jan Veleba,“ doplnil Eichler.
Jak bylo řečeno výše, poslední troje volby na Chrudimsku vyhrál Petr Pithart. V roce 2006 porazil ve druhém kole pouze nejtěsnějším rozdílem kandidátku ODS. Rozdíl mezi nimi byl pouhých čtyřiadvacet hlasů. Za ČSSD se tehdy na Chrudimsku o hlasy voličů ucházel Jaroslav Trávníček, který skončil v prvním kole třetí s vysokým odstupem za Pithartem i Janou Fischerovou z ODS.
V roce 2000 Pithart ve druhém kole drtivě porazil Petra Štěpánka z ODS, když mu svůj hlas dalo 64,78 % voličů. Za ČSSD tehdy na Chrudimsku kandidoval Miroslav Šlouf, kterého v prvním kole porazil i Milan Bičík z KSČM. Šloufa volilo pouhých 10,43 % voličů.
Právě díky opakovaným výhrám Petra Pitharta by se mohlo zdát, že je Chrudimsko tradičně lidoveckým obvodem. Letošní volby budou ale v tomto ohledu pro obvod přelomové. Přestože tu lidovci postavili silného kandidáta, mandát nejspíš již neobhájí.
Odhad DR pro druhé kolo: Řezníček (KDU-ČSL) x Škaryd (ČSSD). Mandát získá Škaryd.
Náchod
Na Náchodsku se letos o hlasy voličů uchází celkem jedenáct kandidátů. Dosavadní senátor za náchodský volební obvod Petr Pakosta v lednu opustil ODS kvůli nespokojenosti se směřováním strany a ve volbách kandiduje jako nezávislý. Sociální demokraté do voleb vyslali hejtmana hradeckého kraje Lubomíra France, občanští demokraté Zdeňku Horníkovou.
Za KSČM tu kandiduje poslankyně a stínová ministryně zdravotnictví Soňa Marková, za TOP 09 ekolog a vysokoškolský profesor Bedřich Moldan. Lidovci tu do voleb vyslali Miroslava Štěpána a Věci veřejné lékaře Jiřího Štětinu. Jako nezávislý kandidát se o hlasy voličů bude ucházet někdejší senátor Petr Fejfar a za Babišovo ANO 2011 na Náchodsku kandiduje Václava Domšová, exsenátorka zvolená na Rychnovsku.
Náchodsko je pohraniční region, jehož velká část byla etnicky česká už před druhou světovou válkou. Komentátor a spolupracovník Deníku Referendum Patrik Eichler v této souvislosti připomíná, že tu žije obyvatelstvo se vztahem k regionu, což podle něj mimo jiné vysvětluje trvalou přítomnost KDU-ČSL ve zdejší politice — ve srovnání například se sousedním Trutnovském — a zvyšuje šance jejího kandidáta.
„Region staví na chemickém, textilním a strojírenském průmyslu, významnou roli hraje turistický ruch. Situaci ovlivňuje existence dálničního přechodu v Náchodě-Bělovsi, který je největším silničním přechodem mezi Českou republikou a Polskem v regionu,“ přiblížil specifika Náchodska Eichler.
Podle něj tu mají šanci na úspěch v letošních senátních volbách mít tři kandidáti. „V regionu oblíbená poslankyně ODS Zdeňka Horníková, sociálnědemokratický hejtman Lubomír Franc v případě, že se mu podaří spojit podporu sobě jako senátnímu kandidátovi s výsledkem ČSSD. A nakonec kandidát lidovců, bývalý ředitel hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán,“ myslí si Eichler a dodává, že podpora místních zelených Bedřichu Moldanovi z TOP 09 na postup do druhého kola stačit nejspíš nebude.
V roce 2006 na Náchodsku získal mandát senátora Petr Pakosta z ODS, když ve druhém kole porazil Petra Fejfara z Unie svobody. Pakostu ve druhém kole volilo 57,69 % voličů. Za ČSSD se tehdy voleb zúčastnil Jan Uhlíř, v prvním kole skočil čtvrtý. Je přitom nutné zdůraznit, že šlo o mimořádně vyrovnané volby: v prvním kole se přes deset procent dostalo pět kandidátů, především o druhé postupové místo byl souboj těsný.
V roce 2000 na Náchodsku senátní volby vyhrál Petr Fejfar z Unie svobody na kandidátce Čtyřkoalice. Fejfar ve druhém kole porazil Miloslava Čermáka z ODS, když mu svůj hlas dalo 62,37 % voličů. Za ČSSD v roce 2000 kandidoval Richard Sacher, který skončil v prvním kole třetí se ziskem 21,71 % hlasů.
S ohledem na dosavadní volební výsledky lze Náchodsko označit za spíše pravicový obvod. Nevýhodou kandidátů ODS, TOP 09 a lidovců nicméně bude to, že se budou vzájemně obírat o hlasy. Přičteme-li k tomu kandidaturu nezávislých kandidátů Petra Fejfara a Petra Pakosty či Václavy Domšové za Babišovo ANO 2011, lze konstatovat, že výchozí pozice pravicových kandidátů je oproti těm levicovým o poznání komplikovanější.
I kdyby jeden z nich v prvním kole dominoval, je nepravděpodobné, že se do druhého kola nedostane hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc z ČSSD. A to přesto, že Soňa Marková z KSČM představuje pro levicové voliče nepochybně přitažlivou volbu.
Předpovědět výsledek druhého kola je pak před prvním kolem krajně problematické. Může v něm totiž naopak oproti prvnímu kolu dojít ke koncentraci hlasů pravicových voličů, což ale přesto nemusí stačit. ODS i TOP 09 se v preferencích pohybují na svých historických minimech, což nahrává kandidátům ČSSD. Mírným favoritem je proto Franc.
Odhad DR pro druhé kolo: Franc (ČSSD) x Horníková (ODS). Mandát získá Franc.
Svitavy
Na Svitavsku bylo letos podáno sedm přihlášek, šest z nich radnice registrovala, jednu kvůli neúplnosti odmítla. Úřad podle informací ČTK odmítl přihlášku Balbínovy poetické strany Jaroslava Nováka Večerníčka.
Sociální demokraté do voleb vyslali hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka. Silným kandidátem bude patrně také litomyšlský místostarosta Vojtěch Stříteský, který kandiduje jako nestraník na kandidátce KDU-ČSL s podporou SNK-ED a Nestraníků.
Komunisté do voleb vyslali poslankyni Zuzku Bebarovou-Rujbrovou. Kandidátem ODS je primář gynekologicko-porodnického oddělení litomyšlské nemocnice Harald Čadílek. Za Stranu soukromníků České republiky kandiduje majitel obchodního řetězce Stanislav Vodička a starostka obce Morašice Hana Štěpánová se bude o křeslo senátorky ucházet za TOP 09.
Podle zdroje blízkého svitavské sociální demokracii, který si nepřál být jmenován, lze podobně jako v jiných obvodech i na Svitavsku očekávat tříštění hlasů mezi kandidáty pravicových stran.
„Podle mého názoru je takřka jisté, že se do druhého kola dostane hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Otázkou je, kdo postoupí s ním,“ uvedl člověk žijící v regionu s tím, že za favority považuje Haralda Čadílka z ODS a Vojtěcha Stříteského na kandidátce lidovců.
„Čadílek je stejně jako jeho manželka gynekologický lékař a oba se těším vysoké důvěře a oblibě u většiny veřejnosti, přesto bych nezatracoval šance litomyšlského místostarosty Vojtěcha Stříteského, který kandiduje na kandidátce lidovců.
„Stříteského jméno má hodně lidí spojené se Smetanovou Litomyšlí,“ vysvětlill zdroj Deníku Referendum. „Vzhledem k povaze svitavského obvodu nicméně tipuji, že do druhého kola společně s Martínkem postoupí Čadílek,“ dodal.
V roce 2006 na Svitavsku získal senátorský mandát Václav Koukal na kandidátce lidovců. Ve druhém kole tehdy porazil Miroslava Popelku z ODS, když mu svůj hlas dalo 53,42 % voličů. Za ČSSD se voleb zúčastnil Jiří Havel, který skončil v prvním kole se ziskem 17,18 % hlasů třetí.
V roce 2000 tu mandát získali taktéž lidovci, konkrétně Jiří Brýdl na kandidátce Čtyřkoalice. Brýdl tehdy ve druhém kole suverénně porazil Michala Krause z ČSSD, když mu svůj hlas dalo 66,82 % voličů.
Na Svitavsku je favoritem letošních senátních voleb hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Je sice pravděpodobné, že mu část hlasů v prvním kole odebere Zuzka Bebarová-Rujbrová z KSČM, nicméně by to nemělo znamenat vážnější ohrožení pro jeho postup do druhého kola. V něm se Martínek utká buď s Haraldem Čadílkem z ODS, nebo Vojtěchem Stříteckým, který kandiduje za lidovce. Ve druhém kole pak nejspíš uspěje kandidát ČSSD.
Odhad DR pro druhé kolo: Martínek (ČSSD) x Čadílek (ODS). Mandát získá Martínek.
Třebíč
V třebíčském volebním obvodě bude o hlasy voličů usilovat pouze pět kandidátů. V roce 2006 jich kandidovalo šest. Svou pozici bude obhajovat senátor ODS a bývalý starosta Dukovan Vítězslav Jonáš.
Sociální demokraté do voleb vyslali poslance Františka Bublana, lidovci starostu Rokytnice nad Rokytnou Josefa Herbrycha, TOP 09 starostu Moravských Budějovic Vlastimila Bařinku a komunisté starostu Studence Josefa Zahradníčka.
Relevantní silami na jihu Vysočiny tradičně jsou ČSSD, KSČM, ODS a KDU-ČSL. V minulých volbách tu přitom uspěl Vítězslav Jonáš z ODS, což podle Lukáše Jelínka nepochybně souviselo s jeho někdejším úspěšným starostováním v jaderných Dukovanech.
„Jonáš navíc patří k aktivnějším senátorům. ČSSD mu letos vybrala silného soupeře, poslance a exministra Františka Bublana, pocházejícího přímo z Třebíče,“ dodal Jelínek s tím, že Bublanovy vyhlídky může nicméně částečně zhatit skutečnost, že byl na kandidátku dosazen shora.
Jelínek v této souvislosti v rozhovoru pro Deník Referendum připomněl, že jde již o druhé volby za sebou, co se neshodla regionální organizace s celostátním vedením strany na jméně kandidáta a rozhodovalo se tak nakonec v Praze.
„V tradičně venkovském kraji může uspět i Vlastimil Bařinka z TOP 09, neboť se jedná o oblíbeného starostu Moravských Budějovic, jednoho z klíčový sídel v obvodu. Podceňovat nelze ani KSČM, která nominovala starostu Studence Josefa Zahradníčka,“ doplnil Jelínek.
Podle něj jsou letošní volby doprovázeny příznivými podmínkami pro změnu. „Ve druhém kole proto tipuji souboj Vítězslava Jonáše z ODS a Františka Bublana ČSSD a konečné vítězství Bublanovo,“ uzavřel Jelínek.
V roce 2006 na Třebíčsku senátní volby vyhrál Vítězslav Jonáš z ODS, když ve druhém kole porazil Josefa Zahradníčka z KSČM. Jonáš získal hlas od 52,89 % voličů. Za ČSSD tu tehdy kandidoval Miloš Mašek, který v prvním kole skončil se ziskem 17,65 % hlasů čtvrtý.
V roce 2000 pak v třebíčském obvodě získal mandát lidovec Pavel Janata na kandidátce Čtyřkoalice. Ve druhém kole mu byl tehdy soupeřem taktéž komunista, a to Pavel Kováčik. Janatu volilo 65,08 % voličů. Za ČSSD kandidoval i v roce 2000 Miloš Mašek a stejně jako v roce 2006 skončil čtvrtý.
Přestože je Vítezslav Jonáš silným kandidátem ODS, na Třebíčsku se může projevit všeobecné znechucení pravicovou vládou, což Jonáše poškodí. Sociální demokraté tu navíc do voleb vyslali respektovaného Františka Bublana. Pokud využije opoziční potenciál a fakt, že je kandidátem dlouhodobě nejsilnější strany v zemi, vyhraje.
Odhad DR pro druhé kolo: Jonáš (ODS) x Bublan (ČSSD). Mandát získá Bublan.
Celkově se potvrzuje, že se vzdáleností od Prahy a s postupem ze západu na východ, vzrůstají preference pro levici. Ve čtvrtek rozbor uzavřeme devíti moravskými obvody.
Celkový odhad DR po prvních osmnácti obvodech: ČSSD 9, ODS 5, STAN/TOP 09 2, SPO-Z 1, KSČM 1.