Chci přispět X

Irští protipotratoví aktivisté obviněni z šíření dezinformací

Irské skupiny odmítající potraty šíří mezi ženami dezinformace o jeho škodlivých účincích. Očekává se rozhodnutí Evropského soudu v případě tří žen, které viní vládu z ohrožení svého zdraví tím, že je nutí cestovat kvůli potratu do zahraničí.

(len)

28.01.2010 19:10

Ireland09

Irské Hnutí pro život chce, aby byly potraty v zemi i nadále ilegální. Foto cechome.com

Irská vláda byla dnes nucena pod rostoucím tlakem změnit své stanovisko zákazu potratů poté, co byla obviněna, že ženám sděluje hrubě závadějící informace o této proceduře.

Podle organizace Human Right Watch ohrozily irské právní předpisy zdraví žen tím, že je vystavily záměrným dezinformacím. Podle irských zákonů může žena, která v Irsku podstoupí potrat, čelit hrozbě doživotního vězení. Skupiny, které vystupují proti potratům, zveřejnily informace, podle kterých se žena může stát neplodnou, hrozí jí riziko odstranění dělohy či možnost potřeby umělého vývodu z tenkého střeva.

Tato situace v Irsku vznikla v souvislosti s očekáváním rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva v případě tří žen, které obviňují vládu z ohrožení zdraví tím, že je nutila kvůli potratu cestovat do zahraničí.

„Ženy, které potřebují potrat, by měly z pohledu mezinárodního práva i lidské důstojnosti mít podporu své vlády. Obvykle jsou totiž v obtížné situaci. V Irsku jsou místo toho odmítané a následně společensky stigmatizované,“ řekla ředitelka advokacie Human Rights Watch Marianne Mollmannová.

Skupiny vystupující proti potratům zahájily velkou kampaň. Jedné ženě například několik týdnů volali bojovníci proti potratům a ptali se jí: „Jak se má vaše dítě? Žije ještě? Nezabila jste ho?“ Podobné případy se v Irsku množí.

Irská vláda proto nedávno zahájila protikampaň vyzývající ženy, které mají pocit, že dostaly o potratu falešné informace, aby informovaly příslušné orgány. Podle Mollmanové ale předpokládá, že ženy mají ke správným informacím přístup. „Vláda se tak chce zbavit odpovědnosti a vložit ji na bedra ženám. Irské úřady musí přijmout příslušná opatření a stíhat tyto nepoctivé agentury,“ dodala.

V současné době je potrat v Irsku nelegální s výjimkou případů, kdy je život těhotné v ohrožení. Ženy mají ale ze zákona právo ukončit těhotenství v zahraničí. Podle údajů britského ministerstva zdravotnictví uvedlo v roce 2008 irskou adresu 4 600 žen, které ve Spojeném království podstoupily potrat. Podle Mollmanové bude ale skutečné číslo podstatně vyšší.

Kvůli složité ekonomické situaci Irska je ale pro ženy stále těžší pokrýt náklady na potrat, které činí včetně cestovních nákladů podle Human Rights Watch osm set až tisíc eur. „Stále více žen, které nemohou cestovat, je nuceno poohlížet se po dalších možnostech, které bývají velmi nebezpečné. Existují důkazy o tom, že ženy podstupují ilegální potraty, které jsou v jakémkoliv měřítku nepřijatelné,“ řekl generální ředitel Irské asociace pro plánování rodiny (IFPA) Niall Behan.

Sdružení Hnutí pro život obvinilo již dříve IFPA, že vytváří zbytečné obavy o zdraví žen a argumentuje tím, že Irsko bez potratů je pro těhotné ženy nejbezpečnější zemí na světě.

V souvislosti s tímto případem podaly oznámení k Evropskému soudu tři Irky, které tvrdí, že bylo porušeno jejich právo na soukromí a rodinný život. Jedna z žen, která podstoupila potrat, otěhotněla při chemoterapii, kterou jí lékaři léčili rakovinu. Bála se proto o zdraví svého dítěte. Další je bývalá alkoholička a narkomanka, která se bála, že jí těhotenství zabrání získat zpět do péče své tři děti, které jí zabavily úřady. Rozsudek Irsko očekává na podzim letošního roku.

Další informace:
The Guardian Ireland accused of exposing women to anti-abortion lies


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.