V Etiopii se ujal vlády Zenawiho nástupce

Zesnulého diktátora nakonec nahradil Haile Mariam Desalegn – někdejší ministr zahraničí. Nepatří k Zenawiho povstalecké gardě ani k privilegovanému etniku. Velké politické změny však od něj pozorovatelé neočekávají.

(pjed)

21.09.2012 12:47

A1

V četných médiích je nový premiér zmiňován pouze svým křestním jménem, což je etiopský zvyk. Haile Mariam znamená doslova Svatá Marie a odkazuje na místní ortodoxní tradici. Sám Desalegn je ovšem protestant. Foto archiv WEF, flickr.com

Novým etiopským premiérem a tedy nejmocnějším mužem ve státě bude Haile Mariam Desalegn. Rozhodlo o tom vedení Etiopské lidově revoluční demokratické fronty (EPRDF) – etiopské strany moci, jemuž Desalegn od 15. září předsedá. Dnes v pátek složil sedmačtyřicetiletý politik přísahu a pronesl první premiérskou řeč.

„S radostí přijímám odpovědnosti, jíž sebou nese úřad premiéra. (...) Plně navážu na dědictví svého předchůdce, které chci rozvíjet bez výraznějších změn,“ řekl doslova.

Sedmačtyřicetiletý Desalegn byl až do letošního léta etiopským ministrem zahraničí a blízkým spolupracovníkem Melese Zenawiho, jenž vládl Etiopii od roku 1995. Po Zenawiho smrti v srpnu se stal předsedou vlády prozatímně.

Podle analýzy AFP musí nyní již řádný premiér hledat modus vivendi s úřednickou a hospodářskou elitou, jíž tvoří příslušníci privilegovaného etnika Tigra ze severu země. Kmenová příslušnost má v Etiopii značný význam. Desalegn je přitom příslušníkem méně významného kmene Wolajtta, který obývá jižní oblasti.

„Mnozí dnes soudí, že si Desalegna vybrali sami Tigrajové, aby předešli vzestupu početnějších, ale mocensky slabých etnik – Oromů a Amharů. (...) Desalegnův kmen si lze snadno naklonit. Pouze Desalegnovy činy ukážou, zda je, či není tigrajskou loutkou,“ řekl pro AFP Jason Mosley, analytik z think tanku Chatham House.

Desalegn nepatří ke skupině povstaleckých vůdců, jež v roce 1991 svrhla komunistického diktátora Mengistu a vytvořila novou politickou elitu. Přesto se jako ministr významně podílel na politice, která se stala pro Etiopii za vlády Zenawiho spolubojovníků typickou – souběžné orientaci na Západ i Čínu, doplněné o potlačování veškeré domácí opozice.


Další informace:
BBC News Ethiopia's Hailemariam Desalegn sworn in as prime minister
AFP Interim PM Desalegn voted head of Ethiopia ruling coalition
AFP Tough challenges for Ethiopia's new leader Hailemariam
Reuters Hailemariam Desalegn to run Ethiopia until 2015
Ezga.com Who is Hailemariam Desalegn?


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.