Iniciativa Auto*Mat vydala Zelenou mapu Prahy

Mapa představuje jiný pohled na českou metropoli: je mapou míst k trávení volného času, kvalitním nákupům, kulturním zážitkům spojených příjemnými pěšími trasami vhodnými pro rodiče s dětmi i seniory. Je dostupná zdarma v podnicích, které propaguje.

(vd)

03.08.2012 15:32

Zelen_mapa_prahy

Iniciativa již druhé vydání mapy pokřtila v Dobré čajovně na Václavském náměstí vínem z vinice svaté Kláry. Foto Auto*Mat

Iniciativa Auto*Mat vydala Zelenou mapu Prahy, která má veřejnosti zodpovědět řadu praktických otázek a představit jiný pohled na město. „Mnohé ulice jsou kvůli hluku, prachu a autům nepříjemné nebo i nebezpečné. Rodiče s dětmi a vozíčkáři zápolí s bariérami venku i v budovách, restaurace bývají zakouřené. Zelená mapa Prahy dává lidem tipy, kudy a také kam chodit, aby se vyhnuli mrzutostem. Vedle sportovišť a dobrých obchodů doporučuje také kulturní zážitky a místa setkání se zajímavými lidmi,“ vysvětlil motivy ke vzniku mapy Jakub Smolík z iniciativy Auto*Mat.

„Auto*Mat přinesl projekt Zelené mapy do Prahy z New Yorku, kde vznikla už v roce 1992. Cílem Green Apple Map bylo pomoci turistům, přistěhovalcům i obyvatelům nalézt a vyžívat přírodní prostředí, klidná zákoutí a kulturní centra. Ocenění jejich kvality a významu je prvním krokem k jejich udržení. Tyto záchytné body se často stávají komunitními centry a pomáhají rozvoji města. Dnes už má své zelené mapy asi osm set měst v 65 zemích,“ dodal kulturní atašé velvyslanectví Spojených států v České republice, které podpořilo vydání Zelené mapy Prahy, Sherry Keneson-Hall.

Iniciativa již druhé vydání mapy pokřtila v Dobré čajovně na Václavském náměstí vínem z vinice svaté Kláry, která je jednou z expozic pražské botanické zahrady. Všechna tato místa doporučuje zelená mapa k návštěvám.

„Jak praví klasik, všechny cesty vedou do Říma a s trochou nadsázky můžeme říci, že podle každé zelené mapy lze dojít do naší botanické zahrady, která je jednou z nejzelenějších institucí v Praze. Návštěvníky rádi přivítáme ať už ve skleníku Fata Morgana, Japonské zahradě, Pivoňkové louce, Ornamentální expozici či v expozici výroby vína z vinice svaté Kláry. Právě vínem z této vinice si dovolím připít na šťastné kroky všech, které tato mapa povede,“ uvedl Jan Fiala z Botanické zahrady Praha, která je hlavním partnerem Zelené mapy.

Od prvního vydání v roce 2010 se Zelená mapa Prahy podle Auto*Matu značně rozrostla. Obsahuje na šest stovek míst, oproti 349 přede dvěma lety. Přibyly hlavně nekuřácké restaurace, kavárny a čajovny.

Mapu mohou dobře používat vozíčkáři – upozorní je na vhodné cesty i bezbariérové podniky, kde mají dostatečně prostorné toalety. Poslouží také rodičům s dětmi. V mapě jsou také zakresleny desítky dětských hřišť a podniky přátelské k dětem nebo přímo dětem určené. To znamená místa nekuřácká, bezbariérová, s možností zaparkovat uvnitř kočárek. Některá nabízejí i dětský koutek či jiné zázemí pro děti. Samostatně jsou pak vyznačena komunitní a dětská centra.

Zcela nově byla do nového vydání mapy zařazena nejkvalitnější výtvarná díla ve veřejném prostoru z doby normalizace, takzvaní Vetřelci a volavky. Mapa je plná kvalitních alternativních galerií, ukazuje designové obchody nebo třeba farmářská tržiště. Vyznačena jsou také sportoviště.

Na vzniku mapy pracoval několik měsíců tým tří desítek dobrovolníků. Auto*Mat ji šíří zdarma prostřednictvím sítě provozoven, které mají v mapě značku. K dispozici je padesát tisíc výtisků. O deset tisíc kusů nižší náklad prvního vydání lidé zcela rozebrali.

Příkladem míst, která lidé v zelené mapě najdou, je známá česká síť kaváren. „Pro mamacoffee je důležité, že můžeme být součástí Zelené mapy, která spojuje místa ohleduplná, přátelská a proto smysluplná. Sám rád mapu používám a jsem si jist, že pro řadu uživatelů je dobrým pomocníkem v objevování nových příjemných míst v Praze,“ vysvětlil majitel mamacoffee Daniel Kolský.

Taktéž starosta městské části Troja Tomáš Drdácký považuje mapu za užitečnou. „Zelená mapa nabízí atraktivní cesty a ohniska nové vybavenosti pro obyvatele i návštěvníky Prahy. Konkrétně v Troji ukazuje vedle areálů zoo, botanické zahrady a Trojského zámku trasy, místa a zázemí neorganizovaných volnočasových aktivit. Mapa je výzvou pro městské části i vedení města, aby podporovaly další alternativní podniky a vytvářely přívětivé veřejné prostory,“ řekl starosta.

Zelená mapa zobrazuje širší centrum Prahy od Troje po Nusle a od Radlic po Libeň. Vychází v měřítku 1:12 000. Čtvrthodinku chůze tak na mapě představuje délka deseti centimetrů. Práce vyžadovala překreslit celou Prahu, neboť z klasických map se při popisu přívětivých míst prý vycházet nedalo.

Od loňského roku funguje mapa také na webu www.zelenamapa.cz. Lidé do ní mohou sami doplňovat místa a podniky, které chtějí doporučit ostatním obyvatelům Prahy, případně k místům připojovat své komentáře.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.