Mandátový a imunitní výbor doporučil poslancům vydat Parkanovou ke stíhání

Mandátový a imunitní výbor doporučil Sněmovně vydat poslankyni TOP 09 Vlastu Parkanovou k trestnímu stíhání. Policisté ji chtějí stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat posudek na cenu letounů CASA. Dle nich tak vznikla škoda 658 milionů korun.

(vd)

10.07.2012 11:02

Parkanov_

Parkanová vzala rozhodnutí výboru na vědomí. Věří, že poslanci budou rozhodovat podle věcných argumentů. Foto Top.09.cz

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil poslancům vydat Vlastu Parkanovou z TOP 09 k trestnímu stíhání. Policie exministryni obrany podezřívá, že se dopustila trestného činu tím, že nenechala vypracovat posudek na cenu vojenských letounů CASA. Škodu, která tímto nákupem státu vznikla, odhadují policisté na 658 milionů korun. Pro vydání hlasovalo deset členů výboru. Všichni z opozice a dva členové vládní koalice. Čtyři koaliční členové výboru se pak hlasování zdrželi, jeden byl proti.

Samotná Parkanová přitom opakovaně odmítla, že by onen posudek musela nechat zpracovat. Odvolává se přitom na několik právních expertiz, podle kterých tuto povinnost neměla. Podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky nicméně jednoznačně převážilo přesvědčení, že věc je natolik komplikovaná a spor mezi názory ministerstva financí a policie natolik rozsáhlý, že jedině dokončení trestního stíhání, případně projednání věci před soudem může vnést do této věci jasno.

„Protože jsem k tomu v trestním spise ani z jiných materiálů nezjistila nic, co by ukazovalo na nějakou politickou objednávku, a pokud tam byly nějaké pochybnosti, tak byly v právní rovině. Ale nikoliv takového rázu, že by to ukazovalo na politickou objednávku. Takže si myslím, že tyto otázky musí rozptýlit nezávislý soud, nebo o tom bude rozhodovat státní zástupce,“ uvedla pak pro Český rozhlas poslankyně Jana Weberová z ODS.

Doporučení imunitního výboru nicméně ještě neznamená, že Parkanová bude nakonec imunity zbavena. O jejím vydání totiž rozhodne teprve Poslanecká sněmovna. Učinit tak musí do osmačtyřiceti hodin od doporučení výboru. Podle Bohuslava Sobotky je pravděpodobné, že se tak stane ve čtvrtek.

Otázkou nyní je, jak se k hlasování postaví poslanci vládní koalice. Premiér a předseda ODS Petr Nečas sice minulý týden Parkanovou vyzval, aby sama o vydání požádala, nicméně pondělní jednání výkonné rady ODS rozhodlo, že poslanci nejsilnější vládní strany budou o Parkanové hlasovat volně, bez závazného stranického doporučení. Obdobně k hlasování přistoupí poslanci TOP 09 a politické platformy Karolíny Peake Lidem. „Předpokládám, že nebudeme dávat doporučení našim poslancům a bude se jednat o hlasování volné,“ uvedla Karolína Peake s tím, že se kloní pro vydání Parkanové.

„Osobně jako předseda nebudu poslance zavazovat hlasováním vydáním poslance nebo poslankyně, zvláště pokud je z našeho klubu. Je otázkou svědomí každého poslance. Není to tak jako u hlasování v případě, kde jsem vázaní třeba koaliční dohodou,“ vysvětlil pak v pondělních Událostech na ČT24 předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. V úterý nicméně po jednání mandátového a imunitního výboru pro ČTK dodal, že se část klubu včetně něj hodlá doporučením řídit.

Naopak první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek otevřeně řekl, že pro vydání Parkanové ruku nezvedne. „Jestli je někdo ochoten podpořit svým hlasováním žádost, kde jsou zcela objektivně prokazatelné lži, na které lze ukázat, je to otázka jeho svědomí a pojetí výkonu jeho mandátu. Já něčeho takového nejsem schopen, každý poslanec se odpovídá především svému svědomí," uvedl Kalousek pro ČT24.

Kalousek totiž v souvislosti s návrhem na obvinění poslankyně TOP 09 ostře kritizoval policii. Podle něj problém není v tom, zda Parkanová nebude či bude vydána k trestnímu stíhání, nýbrž v tom, kde je motiv podle Kalouska lživého a nesmyslného obvinění, které leží v Poslanecké sněmovně. Podle něj jsou odborná stanoviska v přímém rozporu s tím, co tvrdí vyšetřovatelé.

Parkanová totiž nenechala zpracovat znalecký posudek k ověření ceny letounů CASA, a státu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Ministr financí ale stejně jako Parkanová tvrdí, že taková zákonná povinnost neexistuje. „Tím méně si jí mohl být někdo vědom, tím méně ji mohl někdo porušit," tvrdí Kalousek s tím, že obvinění Parkanové považuje za útok policie na demokratické rozhodovací mechanismy státu.

„Problém je dnes v rozhodovacích demokratických principech. Ministerstvo financí jménem České republiky vydává deset let odborná stanoviska v této věci. A jménem státu ujišťuje, že je to takto. Nyní je tu zcela ojedinělý právní názor prosazovaný vyšetřovatelem, který jménem téhož státu výkladovou praxi ministerstva financí kriminalizuje," vysvětlil Kalousek a dodal, že legální rozhodovací praxi lze měnit pouze demokratickou změnou zákonů a nikoli tak, že ji policista kriminalizuje. „To už potom skutečně je náběh na policejní stát,“ tvrdí ministr financí.

Další informace:
ČT24.cz Imunitní výbor radí poslancům: Vydejte Parkanovou
Rozhlas.cz Imunitní výbor doporučil poslancům vydat Parkanovou policii
Aktuálně.cz Výbor doporučil vydat Parkanovou k trestnímu stíhání
Českénoviny.cz Imunitní výbor doporučil poslancům vydat Parkanovou policii


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.