Resort zdravotnictví porušil termíny pro udělení dotací neziskovým organizacím

Ministerstvo zdravotnictví v letech 2010 a 2011 porušilo – a to hned o několik měsíců – termín, dokdy mělo rozhodnout o dotacích pro neziskové organizace. V pondělí o tom informoval v tiskovém prohlášení Nejvyšší kontrolní úřad.

(vd)

09.07.2012 13:48

148015_mediafax_michal_kalasek

Podle NKÚ ministerstvo zdravotnictví naprosto podcenilo kontrolu dotovaných projektů. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Ministerstvo zdravotnictví porušilo – a to hned o několik měsíců – termín, dokdy mělo rozhodnout o dotacích pro neziskové organizace. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), když mapoval, jak resort zdravotnictví nakládal v letech 2010 a 2011 s penězi ve dvou zdravotnických programech – v Programu grantové podpory a v Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením.

Oba programy přitom podle NKÚ mají za cíl zlepšit podmínky a kvalitu života postižených a chronicky nemocných lidí, a to prostřednictvím konkrétních projektů neziskových organizací, pro které jsou dotace mnohdy nezbytnou podmínkou přežití.

„Například v roce 2011 některé neziskovky ale na peníze čekaly až do července, přestože o výši dotací mělo být – podle harmonogramu ministerstva zdravotnictví - rozhodnuto nejpozději v únoru,“ uvedl NKÚ v tiskovém prohlášení.

NKÚ současně tvrdí, že ministerstvo zdravotnictví naprosto podcenilo kontrolu dotovaných projektů. „Těch bylo v obou programech v letech 2010 a 2011 celkem 501. Ministerstvo prověřilo, jak jsou peníze využívány, pouze u dvou z nich. To znamená, že zkontrolovalo jen 0,5 % z celkového objemu dotací. Veřejnosprávní kontrolu přitom resortu ukládá zákon,“ upozornil Nejvyšší kontrolní úřad.

V obou kontrolovaných zdravotnických programech bylo v letech 2010 a 2011 mezi neziskovky rozděleno více než 164 milionů korun. Řada projektů ale neuspěla. Zájem o dotace je totiž téměř dvakrát větší, než jaké jsou finanční možnosti obou programů.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.