Paraguay čelí důsledkům pátečního impeachmentu
Petr JedličkaPromptní sesazení pokrokářského prezidenta pravicovým Kongresem odsoudily všechny jihoamerické mocnosti, Mercosur nyní zvažuje sankce. Podle pozorovatelů odhalí další vývoj mnohé o rozvoložení vlivu i povaze současných levicových režimů na kontinentu.
Šest dní uplynulo od chvíle, kdy se paraguayští zákonodárci odhodlali sesadit levicového prezidenta Fenrnanda Luga a nahradit jeho pokrokářský režim vládou velké koalice. Země prozatím neupadla do chaosu, jak předvídali mnozí pozorovatelé; nová reprezentace však začíná pociťovat důsledky svého činu: hrozbu mezinárodní izolace a vnitřního dvojvládí.
Argentina, Venezuela, Kuba a Ekvádor přerušily s nastoupivší vládou úplně vztahy, Mexiko, Brazílie, Uruguay, Chile, Peru a Kolumbie odvolaly své velvyslance na konzultace. Zástupci velkých jihoamerických zemí nyní jednají na summitu hospodářského sdružení Mercosur o případných sankcích. Jejich parlamenty schvalují rezoluce o puči nebo o převratu.
Ani sesazený prezident přitom nezůstává pasivní. Lugo, jenž vydal po pátečním impeachmentu smírné prohlášení, aby dle vlastních slov předešel „krveprolití“ a „rozvratu státu“, v úterý oznámil, že vytvoří vlastní kabinet - nouzový a „legitimní“. S ním chce pak „cestami pokojného odporu“ usilovat o návrat do úřadu.
Summit Mercosuru má vyvrcholit v pátek společným vystoupením účastnících se státníků: prezidentek Argentiny a Brazílie, prezidentů Uruguaye, Venezuely, Bolívie, Chile, Peru a Ekvádoru. Pouze uruguayský prezident José Mújica dal přitom zatím najevo, že by případnému postihu Paraguaye raději předešel nějakým kompromisem.
Znalci se shodují, že Paraguay nemůže jako vnitrozemský stát závislý na ochodu s Brazílií a vývozu sóji a hovězího mimo kontinent vydržet izolaci bez vážných následků. Venezuela navíc o víkendu pohrozila zastavením dodávek ropy, které pokrývají celou čtvrtinu paraguayské spotřeby.
„Nový (paraguayský) režim v čele s Lugovým viceprezidentem Federicem Frankem dělá vše pro to, aby si sousedy udobřil. Žádné výsledky ale prozatím nemá (...) Další vývoj odhalí mnohé o rozložení vlivu na kontinentu, povaze jihoamerické integrace i vztazích dnešních levicových režimů,“ hodnotí význam současné situace agentura MercoPress.
Detaily impeachmentu
Fernando Lugo byl oficiálně odvolán „pro vážné selhání při výkonu povinností hlavy státu, zvláště udržování sociální harmonie“. Nejvíc a konkrétně měl pochybit tím, že nedokázal dostatečně účinně reagovat na narůstající střety mezi chudými bezzemky, zabírajícími půdu skoupenou latifundisty za vojenské diktatury, a policií, kterou povolali majitelé půdy na ochranu majetku.
Vlastní impeachment podnítil incident z 15. června, kdy se na 300 policistů pokusilo rozehnat 150 bezzemků usazených na sporné půdě. Při střetu přišlo o život šest policistů a jedenáct farmářů, přičemž dle některých zdrojů byla skupina zemědělců infiltrována členy maoistické guerilly. Ti měli začít střílet jako první.
Fernando Lugo v reakci odvolal ministra vnitra i vedení policie a 20. června oznámil sestavení vyšetřovací komise; v obou komorách paraguayského Kongresu byl však již 21. června zahájen impeachment.
Proces odvolání úřadujícího prezidenta proběhl za rekordních třicet hodin. Na přípravu obhajoby měl Lugo sotva dvě hodiny. Paraguayský Nejvyšší soud označil impeachment za legální. Lugo a hlavy sousedních států jej nazvali „parlamentním pučem“.
Sesazeného prezidenta nahradil obratem dosavadní viceprezident Franco, který od soboty všechny ujišťuje, že „Paraguay zůstává demokracií“ a že „dostojí všem mezinárodním závazkům“.
Bývalý biskup Lugo se v roce 2008 stal prvním levicovým prezidentem po jednašedesátileté vládě konzervativců ze strany Colorado. Ta byla páteří moci i za vojenské diktatury Alfreda Stroessnera (1954-1989). V obou komorách Kongresu se však Lugo opíral o nestálou koalici liberálních a pokrokářských stran, která v posledních letech fungovala jenom formálně. Liberálové, z jejichž řad pochází i Frederico Franco, spolupracovali od roku 2009 čím dál více s Coloradem. Právě tyto dvě strany pak společnými hlasy rozhodly o Lugově sesazení.
Proč tak klidně?
Znalci se v rámci svých komentářů pozastavují ještě u několika zajímavostí současného dění. Jak naznačeno výše, většinu pozorovatelů překvapil poklid, který impeachment provázel. Několik stovek Lugových stoupenců sice obklopilo hned po sesazení prezidenta budovu Kongresu, během víkendu a ani po něm však k žádným nepokojům nedošlo.
Část komentátorů si dnes spojuje řečený jev s Lugovým výkonem v prezidentské funkci — přestože jeho nástup provázela velká očekávání, prezident bez poslanecké opory mnoho změn neprosadil. Jeho vládu navíc provázely skandály osobní povahy a z části i podložená obvinění z protěžování skupin nejbližších stoupenců.
Jiní komentátoři zase vyzvedávají Lugovy apely na nenásilí, odmítnutí pomoci armády a počáteční smířlivost. Sesazený prezident dokonce odřekl oficiální pozvání na summit Mercosuru, neboť by to prý „neprospělo jeho zemi“.
Pozornost konečně budí i fakt, že nový paraguayský režim uznaly — na rozdíl od jihoamerických — četné evropské vlády. Jako první tak učinila německá, následována španělskou a britskou. Spojené státy zatím vyzvaly jenom ke klidu a ústavnímu řešení situace. Jako plnohodnotnou a právoplatnou však přijala Frankovu vládu Kanada.
Podle agentury MercoPress chtějí jihoamerické země podložit případné sankce odvolávkou na Ushuaišský protokol z roku 1998, v němž se členové Mercosusu zavázali k bezpodmínečnému respektování demokratického pořádku jako jednoho z pilířů vzájemné hospodářské integrace. Pokud by byla klauzule uplatněna, řešilo by případný spor nadnárodní soudní těleso.
Další informace:
MercoPress Paraguay “back to business as usual” but with a shadow “legitimate” government
Reuters Paraguay's ousted Lugo calls for return to democracy
BBC News Lugo denounces removal from Paraguay presidency as coup
BBC News Paraguay President Fernando Lugo impeached by congress
MercoPress Paraguay suspended from Mercosur summit which begins Monday
MercoPress Lugo will attend Mercosur summit; Unasur chair transfer to be advanced
MercoPress Uruguay recommends new presidential elections for the Paraguayan crisis
MercoPress Franco: “no coup, a change of leadership”; Germany admits new government
The US Ambassador describes the opposition's 'dream scenario' in 2009 as more or less what came to pass in 2012:[The] “dream scenario involves legally impeaching Lugo, even if on spurious grounds. (With a two-thirds vote, the Chamber of Deputies may bring impeachment proceedings against the president.Like in the United States, the Senate tries impeachments, again requiring two-thirds vote to convict). The presidential baton would thus, in this scenario, pass to Vice President Federico Franco, who would be constitutionally required to call vice-presidential elections within 90 days.”
12) US Embassy Cable March 28, 2009. 09ASUNCION189. Published by Wikileaks. http://www.wikileaks.ch/cable/2009/03/09ASUNCION189.html#.
Státy Mercosuru se zároveň dohodly, že na Paraguay neuvalí žádné společné sankce - prý by nepostihly vládu, ale jen paraguayský lid.
Pozastavením členství v obou organizacích ztrácí Paraguay právo rozhodovat o společné politice sdružení a bezbariérový přístup do společného tržního prostoru. Může si ale vyjednat provizorní obchodní dohody na bilaterálním základě s ostatními členy organizací, což dle většiny pozorovatelů nyní udělá.
Současná paraguayská vláda v reakci na summit zpochybnila jeho další závěr, k němuž se nemohla po pozastavení svého členství oficiálně vyslovit - usnesení o přijetí Venezuely za pátého plného člena Mercosuru od 31. července. O reálný a právní dopad tohoto kroku se dosud komentátoři přou.